Automobily

Daihatsu Vision Copen debutuje s pohonom zadných kolies a väčším motorom

Daihatsu Copen

Jedným z najchutnejších japonských plodov triedy kei cars bolo vždy Daihatsu Copen, zábavné auto pollitrového objemu, ktoré si stále môžete kúpiť v Japonsku. Model druhej generácie sa začal predávať už v roku 2014 a priniesol niekoľko verzií vrátane derivátu kupé s pevnou strechou, GR Sport a retro s príchuťou Cero. Tento nový koncept Vision Copen smerujúci na japonskú výstavu mobility v roku 2023 koncom tohto mesiaca môže byť predstavený síce so známym dizajnom, ale je to v podstate úplne nové auto. Je oveľa väčšie ako rovnomenný produkčný model. Bežný Copen je kei car, takže musí spĺňať určité obmedzenia veľkosti. Zatiaľ čo štandardný model je len 3398 mm dlhý a 1476 mm široký, Vision sa natiahne na dĺžku 3835 mm a na šírku 1694 mm. Koncepčné vozidlo je o niečo nižšie a má oveľa dlhší rázvor náprav 2413 mm v porovnaní so vzdialenosťou náprav kei car.

Daihatsu triedu športových kei cars nehodlá opustiť…

Vďaka tradičnému dizajnu zovňajšku je Daihatsu Vision Copen okamžite známy už z diaľky.

Copen rozkvitol a stal sa takmer takým veľkým ako Mazda Miata. Podobne ako MX-5 – ktorý bol tento týždeň v Japonsku aktualizovaný o verziu ND3 – má usporiadanie s pohonom zadných kolies. Ako osvieženie, kei car prenáša energiu na predné kolesá. Keď už o tom hovoríme, Vision je pravdepodobne oveľa výkonnejší, pretože sa vyhýba preplňovanému 0,6-litrovému trojvalcovému motoru v prospech väčšej 1,3-litrovej jednotky. Odkedy sa zdvihový objem viac ako zdvojnásobil, výkon sa určite zvýšil výrazne nad 63 koní. Zdá sa, že Vision Copen má automatickú prevodovku namiesto manuálnej prevodovky ponúkanej pre štandardný model, ktorý je možné mať aj s CVT. Podľa tlačovej správy Daihatsu tvrdí, že spaľovací motor bol vyvinutý na pohon na palivo CN, čo pravdepodobne odkazuje na snahy o uhlíkovo neutrálne palivo.

Vďaka tradičnému dizajnu zovňajšku je Daihatsu Vision Copen okamžite známy, aj keď je teraz bude auto oveľa väčšie v porovnaní s predchodcom. Zatiaľ ho nevidíme so zdvihnutou strechou, ale Daihatsu tvrdí, že vozidlo bolo navrhnuté tak, aby napodobňovalo Active Top modelu prvej generácie. Je to elektricky sklopná pevná strecha a auto by malo stále ponúkať určitú praktickosť aj so zloženou strechou. Vo vnútri má digitálny prístrojový panel, relatívne malý infotainment, kapacitné dotykové tlačidlá à la Porsche a slučky na dverách. Copen je posledným zo starej gardy športových kei áut, keďže nástupca Hondy Beat, S660, bol stopnutý v roku 2022. Suzuki Cappuccino bolo ukončené v roku 1998. Autozam AZ-1 s motorom v strede sa vzdal pokračovania už v roku 1994.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button