Automobily

Výroba najmenšieho modelu Volkswagen Up! končí! Do dôchodku odíde koncom roka

Volkswagen Up!

Po ukončení výroby vozidiel Škoda Citigo v roku 2020 a SEAT Mii približne o rok neskôr, bol model Up! posledné z tria mestských automobilov koncernu Volkswagen.  Posledný pollitrový hatchback opustil montážnu linku v továrni v Bratislave, čím ukončil automobilový konglomerát výrobu malej rodiny automobilov segmentu A v Európe. Náhrada za model Fox, Volkswagen Up!, sa vyrábal najmenej 12 rokov, čím sa stal jedným z najstarších áut predávaných nemeckým automobilovým konglomerátom. Jeho zánik prichádza asi 10 mesiacov po tom, čo sa prestal vyrábať hot hatch derivát GTI . Všetky tri modely boli ponúkané aj ako elektrické vozidlá, a hoci priame náhrady nie sú aktuálne dostupné, koncern Volkswagen sľúbil, že koncom tohto desaťročia príde nová vlna lacných elektrických vozidiel.

Najmenším modelom sa stane Volkswagen Polo…

Závod v Bratislave, kde sa Volkswagen Up! montoval, sa pripravuje na umiestnenie výroby nových modelov.

Očakáva sa, že hlavná značka uvedie na trh model ID.1 ako menšiu a lacnejšiu alternatívu k ID.2, ktorú predstavila začiatkom tohto roka s konceptom, ktorý už splodil ekvivalent GTI. ID.1 bude dodávaný výhradne s elektrickým pohonom, pretože Volkswagen prestáva vyrábať autá so spaľovacím motorom v najmenšom segmente na pôde Európy. Skupina dokonca uviedla, že autá segmentu B so spaľovacím motorom sú tiež ohrozené kvôli emisnej norme Euro 7, ale toto vyjadrenie bolo poskytnuté ešte predtým, než bola norma prijatá.

Podobne ako modely Škoda Fabia a Seat Ibiza sa po ukončení výroby drobcov Citigo a Mii stali základnými autami značiek Škoda a SEAT, Volkswagen Polo je teraz najdostupnejším Volkswagenom v Európe.

Závod na Slovensku, konkrétne v Bratislave, kde sa Volkswagen Up! montoval, sa pripravuje na umiestnenie výroby nových modelov. V budúcnosti sa tu bude vyrábať kombi Volkswagen Passat ako aj pripravovaná Škoda Superb v karosárskom prevedení liftback aj kombi. Od roku 2033 sa VW zaviazal vyrábať v Európe iba elektromobily. Podľa nášho názoru je to nereálne avšak nikde sa nepíše, že autá so spaľovacími motormi nemôže vyrábať mimo Európy a na starý kontinent ich dovážať. Kto chce, cestu si nájde…

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button