Cestovanie

Cestopis Malta – Sladký ostrov medu

Malta

Z dovolenkovania na “malte” sa u nás robia žarty už dlhé roky. My sme však počas našej dovolenky nemurovali, ale dostali sme sa na skutočnú Maltu. Na súostrovie v Stredozemnom mori, ktoré okrem panenskej prírody a historického bohatstva svojim návštevníkom ponúkne aj pokoj, svieži morský vzduch a naozaj výnimočné jedlo.

Viac ako 7000 ročná história vykúka spoza každého rohu…

Malta je štátom, ktorý má menšiu rozlohu ako naše hlavné mesto. V jeho uličkách sa dokážete stratiť aj na niekoľko dní no nudiť sa určite nebudete.

Malta je samostatnou republikou od roku 1964 no jej historické korene siahajú až do čias Feničanov, Kartágincov, Rimanov či Byzantskej ríše. Svoju históriu píše viac ako 7000 rokov čoho dôkazom sú početné megalitické chrámy. Názov Malta pochádza práve z týchto historických čias. Predpokladaný pôvod má v gréckom slove “meli” čo v preklade znamená med alebo “melité”, čo tiež znamená sladký ako med. Je to pravdepodobne vďaka historickej produkcii medu na Malte. Dokonca sa tu vyskytuje aj endemický druh včely. Fénické meno “Maleth” zas znamená prístav. Čo je pre Maltu rovnako významným faktorom ako produkcia medu.

Malta, ako ju poznáme dnes, čerpá zo svojej bohatej histórie, vďaka čomu sa počas vašej dovolenky na tomto súostroví nebudete nudiť ani minútu. Keď hovoríme o súostroví, Malta sa rozprestiera na troch ostrovoch pričom najväčším je Malta s rozlohou 246 km2 (pre porovnanie, Bratislava má rozlohu 367 km2), druhým je ostrov Gozo – 67 km2 a tretím najmenším je Comino – 3 km2. Aj vďaka “maličkosti” ostrovov je možné sa tu bez problémov pohybovať krížom-krážom a nazrieť tak doslova do všetkých zákutí, ktoré Malta ponúka.

Pristávanie vo Vallette, čo je mimochodom hlavné mesto Malty, je naozaj epické. Pod vami sa rozprestierajú nádherné, husto vystavané, pieskovožlté historické stavby na členitom pobreží. Keď sme medzi tieto stavby vnorili ako pešiaci, pripomínali nám romantické uličky Ríma. Vďaka nim sa môžete vo Vallette doslova stratiť na celý deň a vychutnávať si ich krásu, rozmanitosť a hlavne zovšadiaľ vyžarujúcu históriu.

Motoristov zaujme fakt, že ako pozostatok britskej nadvlády na Malte ostalo pravostranné riadenie. Uvažovali sme, či si zoberieme z požičovne auto, ale po prvých zážitkoch z kruhových objazdov, kde turisti z Európy bez problémov vleteli do protismeru (po našom do smeru správneho) a boli nie len vytrúbení, ale aj vystavení kolízii, sme sa predsa len rozhodli pocestovať po ostrovoch radšej verejnou dopravou, ktorá mimochodom stojí len 1,50 eur na dve hodiny s neobmedzeným počtom prestupov. Tým pádom dokážete prejsť Maltu krížom-krážom za pár eur. Avšak vypožičanie automobilu tu na deň stojí len zhruba 25 eur. A to sa naozaj oplatí. Tiež si viete privolať lacný taxík cez mobilnú aplikáciu eCab. Možností na výhodnú prepravu je teda hneď niekoľko.

Prešli sme si hlavným mestom Valletta, kde sme obdivovali množstvo nádherných chrámov, námestí, uličiek, vládnych budov či historické stavby lemujúce členité pobrežie. Nevynechali sme ani ostrov Gozo, ktorý  je vďaka svojej nádhernej prírode a množstvu megalitických stavieb spolu s Vallettou zapísaný aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Obdivovali sme tu nádherné chrámy, ktoré môžu svojou monumentálnosťou bez problémov konkurovať napríklad katedrálam ako Notre Dame či Bazilike svätého Petra v Ríme. Navštívili sme aj populárnu turistickú atrakciu Dedinu námorníka Popeya. Toto miesto vzniklo ako kulisy k filmu o Pepekovi námorníkovi z roku 1980, v ktorom si zahral Robin Williams.

Príroda ostrova je podobná tej našej. Ľudia žijú z farmárčenia a cesty sú lemované početnými poľami, kde sa pestujú plodiny rovnaké ako u nás. Nájdeme tu však aj špeciality ako agáve či opuncia. Z opuncie, kaktusu, sa tu vyrába tradičný sladký likér bajtra, ktorý nemohol chýbať v našom kufri na ceste domov. Z nápojov sme ochutnali aj pivá značiek Cisk či Farsons Blue Label a chutili naozaj výborne. Tradičným jedlom na Malte nie je jednoznačne jeden pokrm. Vďaka svojej polohe je tu populárna stredomorská kuchyňa. Jedli sme tradičného králika na viacero spôsobov, tiež cestoviny ako aj rybu Lampka či vynikajúce domáce chleby hobza a ftira. Ku chlebu sme v hojnej miere pojedali aj tradičné syry gbejna či domáce olivy.

Výlet na Maltu (nie tú našu – murovačkovú) odporúčame naozaj každému. Na svoje si tu prídu milovníci histórie ako aj rodiny s deťmi či páriky zaľúbencov. Malta viac nie je nedostupnou destináciu ako to bolo v minulosti. Je maximálne bezpečná a vďaka obstojnej verejnej doprave ju dokážete doslova za pár eur preskúmať krížom-krážom a určite tu strávite krásne chvíle. Domov si odnesiete nie len nezabudnuteľné spomienky, ale aj dobré syry, kvalitný likér či jedinečný med.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button