Cestovanie

Cestopis Istanbul – Most medzi západom a východom

Istanbul

Hoci sme sa momentálne ocitli v pazúroch pandémie a cestovanie je veľmi komplikované, v našich spomienkach sa radi vrátime na miesta, ktoré sa nám podarilo navštíviť ešte pred vypuknutím vírusu. Tentokrát nás zlákal východný smer a naše kroky, alebo skôr motory lietadla, nás priviedli do Turecka, konkrétne do mesta Istanbul. Vďaka jeho polohe sme mali možnosť stúpať nie len po európskom, ale aj po ázijskom kontinente. Kultúrne ako aj historické bohatstvo sme zajedali tradičnými cukrovinkami a takto posilnení sme objavovali pre nás neprebádanú, východnú kultúru.

Na preskúmanie metropoly budete potrebovať viac ako deň…

Na rozlohe 5343 km2 sa nachádza až 15,5 milióna obyvateľov. S našim hlavným mestom sa to porovnať veru vôbec nedá.

Let sám o sebe netrvá dlho. Zdĺhavejšie je odbavenie sa na jednom z najväčších letísk na svete. Nové letisko Havalimani (IST), ktoré ešte stále nie je dokončené, je už teraz je kolosom, a nie nadarmo sa nazýva križovatkou sveta. Do historického starého mesta Istanbulu sa dá dostať rôznymi spôsobmi. My sme využili autobus. Ak by ste si mysleli, že cesta z letiska trvá pár minút ako napríklad v Bratislave, mýlili by ste sa. Letisko je od centra vzdialené viac ako hodinu. Cesta je však nie je vôbec nudná. Je lemovaná početnými mešitami rôznych veľkostí a tvarov. Istanbul, hoci nie je hlavným mestom Turecka, je tým najväčším. Spolu s priľahlými časťami sa rozprestiera na rozlohe 5343 km2 s počtom obyvateľov až 15,5 milióna. Je to obrovská metropola a teda aj na jej objavovanie budete potrebovať určite viac času ako len jeden deň či víkend.

Mešity týčiace sa na “každom rohu”, boli pre nás naozaj prekvapením. Nie že by sme ich tam nečakali, ale skôr ich veľký počet a bol uchvacujúci. Minarety sa týčili do neba a na nich umiestnené amplióny hlasno zvolávali na modlitby. Avšak pri pretlaku turistov sme si ani nevšimli, či niekto s domácich alebo aj z turistov vôbec tieto zvolávania zaregistroval. Istanbul sa rozkladá na dvoch kontinentoch. Má svoju európsku i ázijskú časť. Romantiku úzkym uličkám dodáva hornatý charakter krajiny. Nastúpili sme do taxíka a previezli sme sa uličkami s domácim šoférom. Na cene sme sa dohodli doslova rukami nohami no zjednávanie nemohlo chýbať. Turistovi samozrejme najskôr “tresknú” vysokú sumu no nakoniec sa dohodnete na cene, ktorá je porovnateľná či dokonca nižšia ako v našom hlavnom meste. Nie len ceny taxíkov, ale aj hromadnej dopravy, jedla či iných tovarov sú porovnateľné ba dokonca nižšie ako v Bratislave.

Istanbul dýcha históriou a nádhernou byzantskou, egyptskou či osmanskou architektúrou. Niekdajší Carihrad či Konštantínopol zaujme nie len pútavou polohou na bosporskom prielive, ale aj množstvom sakrálnych stavieb, ktoré sú hojne navštevované tak domácimi ako i turistami. Medzi tie nakvýznamnejšie patrí Hagia Sofia – Chrám Božej múdrosti. Niekdajší kresťanský kostol bol neskôr mešitou a dnes je múzeom. Kúsok ďalej sme sa mohli pokochať Modrou mešitou, ktorá je údajným architektonickým vrcholom Osmanskej ríše. Centrom obchodníkov a šmelinárov celého sveta je veľký trh Büyük Çarşı (Grand Bazaar). Zasmiali sme sa na tom, že tu človek nájde naozaj všetko. Ba a aj to, na čo by nikdy nepomyslel. Turci sú šikovní obchodníci a ak niečo stojí na začiatku zjednávania napríklad 100 eur, je dosť možné, že na konci vyjednávania to dostanete aj za 5 eur. Musíte mať len silné nervy a dobré vyjednávacie schopnosti.

Z našej cesty sme si nemohli nepriniesť tradičnú džezvu – ručne robenú medenú nádobu na varenie pravej tureckej kávy. Okrem záľuby v kvalitnej káve majú Turci aj vynikajúcu kuchyňu. Nie len kvalitné kebaby či falafely, ale aj unikátne cukrovinky, ktoré sa práve odtiaľto dostali do celého sveta. My sme neotáľali ani sekundu a v tradičnej cukrárni sme si navyberali na tanier hneď niekoľko druhov sladkých chuťoviek. Kadayf, Baklava, Lokum či Helva nám hrali na tanieri rôznymi farbami a dokonalé príchute rozhýbali naše chuťové bunky na jazyku. Posilnení touto kalorickou bombou sme nasadli, ako správny turisti, na turistický autobus a vybrali sa po bosporskom moste Boğaziçi Köprüsü do ázijskej časti mesta. Prejazd ním nám ponúkol nádherné pohľady na Istanbul a jeho pobrežia z vtáčej perspektívy. Ak by ste však mali záujem ešte o väčšiu romantiku, určite nevynechajte plavbu loďkou cez Bospor a tak isto aj návštevu háremu či ďalších početných zákutí malebného mesta Istanbul. Nám tieto obdivuhodné miesta pre krátkosť času našej návštevy žiaľ unikli.

Pre fanúšikov športu odporúčame navštíviť aj zápas dvoch mestských rivalov Galatasaray a Besiktas Istanbul. Futbal tu má veľmi silnú tradíciu a dokáže tak spájať ako i silno rozdeľovať. Nebojte sa tiež nazrieť do vnútra mešít. Hoci sa budete musieť vyzuť a ženy i zahaliť, oplatí sa vidieť úplne inú kultúru, na akú sme zvyknutí doma. Určite nevynechajte ochutnávku rozmanitých sladkých či slaných pokrmov a taktiež nezabudnite ochutnať pravú tureckú kávu či výnimočný čaj. Istanbul vás pohostí, uchváti, donúti premýšľať. Je určite jedným z miest, ktoré by ste mali aspoň raz vo svojom živote navštíviť. Kontrast medzi kresťanstvom a islamom, rovnako ako aj medzi európskou či ázijskou kultúrou je tu všadeprítomný a ponúkne návštevníkom nový pohľad na históriu i súčasnosť.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button