Automobily

S benzínovou V6-kou, ale aj s elektrinou! Maserati GranTurismo sa ukázalo v celej svojej kráse

Maserati GranTurismo

Konečne sme sa dočkali! Automobilka s trojzubcom v logu prichádza so svojim najnovším modelom a tým je Maserati GranTurismo. Na vzhľade novinky sa toho s predchádzajúcou generáciou veľa nezmenilo. Tie najväčšie novinky sa odohrali v jeho útrobách. O pohon sa bude starať šesťvalcový benzínový agregát Nettuno, alebo trojica elektromotorov. Hoci sa oficiálne na fotografiách automobil odhalil už pred mesiacom, dnes už vieme povedať to hlavné aj o jeho technike. Nie je tajomstvom, že verziu s pevnou strechou bude hneď nasledovať aj Maserati GranCabrio v prevedení hore bez (bez strechy). Hneď na prvý pohľad môžeme uznať, že ide naozaj o chuťovku.

Maserati s novými technológiami a známym dizajnom…

Automobil Maserati GranTurismo je postavený na modulárnej platforme, ktorá umožňuje osadenie tak spaľovacieho motora, ako aj hybridného či elektrického systému.

Nové Maserati GranTurismo tvarovo vychádza zo svojho predchodcu. Avšak prebralo aj prvky, ktoré boli predstavené na superšporte MC20. Konkrétne sú to predné a zadné svetlomety. Predná časť dostala prvok nazvaný Cofango. Je to detail, kedy kapota motora prechádza do blatníkov, tak že sa medzera medzi dielmi nachádza na bokoch a nie na vrchu. Pod touto medzerou sa nachádza trojica prieduchov, na ktoré sme pri automobiloch Maserati zvyknutí už takmer dve dekády. Budúci majitelia si budú môcť vybrať zo šiestich farebných prevedení laku karosérie a skombinovať si ich so siedmimi farbami brzdových strmeňov. Ďalšie možnosti individualizácie ponúkne program Maserati Fuoriserie.

Automobil Maserati GranTurismo je postavený na modulárnej platforme, ktorá umožňuje osadenie tak spaľovacieho motora, ako aj hybridného či elektrického systému bez ďalších konštrukčných úprav. A túto možnosť platformy využilo aj najnovšie Maserati GranTurismo. Jeho pohonnými jednotkami sú tak spaľovací šesťvalcový motor Nettuno zo superšportového modelu MC20 alebo trojica elektromotorov v čisto elektrickom prevedení. Konštruktéri Masserati použili na stavbu automobilu hliník, ktorý je zastúpený až 65%-tami v dieloch modelu GranTurismo, aby udržal automobil čo najľahším. Hmotnosť elektrickej verzie je tak “len” 2260 kg. Jeho rozmery sú pri tom 4959 mm na dĺžku, 1957 mm na šírku a 1353 mm na výšku s rázvorom 2929 mm. Batožinový priestor neelektrického modelu je 310 litrov. Elektrická verzia disponuje kufrom s objemom 270 litrov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Automobil Maserati GranTurismo dostal tri verzie pohonu. Dve verzie pokryje spaľovací motor. Základné prevedenie Modena vytlačí z dvojnásobne prepĺňaného benzínového vidlicového šesťvalca výkon 496 koní s krútiacim momentom 600 Nm. Z nuly na stovku akceleruje za 3,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je pri tomto prevedení 302 km/h. Silnejšia verzia Trofeo ponúkne až 557 koní s krútiacim momentom 650 Nm. Z nuly na stovku to zvládne za 3,5 sekundy a maximálka sa zastaví na hranici 320 km/h. Obe verzie dokážu zastaviť zo stovky do pokoja na 35 metroch. Vďačia tomu prémiovým brzdám Brembo. Obe verzie dostanú palivovú nádrž s objemom 70 litrov. Vrcholom ponuky je elektrické prevedenie Folgore s trojicou elektromotorov. Každý elektromotor samostatne dosahuje výkon 408 koní avšak celá sústava ponúkne systémový výkon 761 koní s krútiacim momentom 1350 Nm. 800 V akumulátor má kapacitu 92,5 kWh z ktorej využiteľných je 83 kWh. Dojazd na plné nabitie zatiaľ známy nie je. Predaj modelu Maserati GranTurismo, ako aj jeho obnaženej verzie Maserati GranCabrio odštartujú v druhom štvrťroku roku 2023. Ako prvých sa dočkáme verzií Modena  Trofeo. Ceny zatiaľ odhalené neboli.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button