Automobily

Elon Musk opäť tweetoval! Tentokrát oznámil spustenie výroby nákladiaku Tesla Semi

Tesla Semi

Tweety excentrického vizionára Elona Muska spôsobujú rôzne ošiale. Jeho častokrát nerozvážne komenty a posty dokážu otriasť aj akciami na burze či hodnotou kryptomien. Preto sme sa začudovali, že vo svojom nedávnom tweete oznámil spustenie výroby nákladného modelu Tesla Semi a dokonca aj oznámil dátum prvej dodávky prvému zákazníkovi, ktorým je spoločnosť Pepsi. Svoje prvé elektrické nákladiaky by mala americká kultová spoločnosť Pepsi dostať už 1.12.2022. Myslíte si, že sa ich aj reálne v tomto termíne dočká?

Tesla Semi ide do výroby, no technické detaily nepoznáme…

Veľkosť akumulátorov, ako aj ďalšie, dosť podstatné, technické parametre doteraz nevieme.

Americká automobilka Tesla, spoločne s jej stvoriteľom, sú známi rôznymi sľubmi, ktoré následne neplnia. Spomeňme si napríklad dostupnosti osobných modelov, či sľuby o príchode nového modelu, ktorý nikdy nedošiel, ako aj prísľub o vytvorení nákladiaka Tesla Semi, na ktorý sme už niekoľko rokov čakali, no nie a nie sa ho dočkať. Jeho výroba sa z roka na rok odkladala. Dnes však má prísť zmena, ako prezradil na sociálnej sieti vo svojom tweete vizionár Elon Musk. 1. decembra sa má dostať prvý voz Tesla Semi do spoločnosti Pepsi. Tá sa teší na jeho sľúbený 500 míľový dojazd, ktorý sám Musk označil ako super zábavný, spolu s rovnakým pocitom z jazdy.

Spoločnosť Pepsi tak bude prvým zákazníkom, ktorý sa dostane k trucku Tesla Semi. Nasledovať bude spoločnosť Frito-Lay, ktorá má údajne objednaných až 100 kusov elektrického nákladiaku. Vo svojej centrále už dokonca začali s budovaním rýchlonabíjačiek MegaCharger pre svoju budúcu flotilu. Hoci sa truck Tesla Semi ukázal svetu už v roku 2017 a jeho výroba mala odštartovať dva roky po odhalení, realita, ako vidíme, je trošíčku iná. Tesla samozrejme hneď po ohlásení nového modelu začala zbierať zálohy po 20 000 dolárov. Na výber boli dve varianty. Prvá, s dojazdom 300 míľ za cca. 150 000 dolárov a druhá s dojazdom 500 míľ za 180 000 dolárov. Tesla okrem iného sľubuje (opäť sľuby), že plne naložený nákladiak s návesom s hmotnosťou 36 ton, dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za zhruba 20 sekúnd. Aká bude jeho spotreba energie a ako sa pri plnom “plyne” bude vybíjať akumulátor, to si asi zistia jeho budúci majitelia na vlastnej koži. Veľkosť akumulátorov, ako aj ďalšie, dosť podstatné, technické parametre doteraz nevieme. Je to divné, keď už o mesiac a pol majú na cestu vyraziť prvé produkčné modely. Nemyslíte?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button