Motocykle

Kultová divoká Vespa GTS prešla modernizáciou! Poznáme aj jej slovenské ceny

Vespa GTS

Keď sa povie Vespa, každý si hneď predstaví malé milé mestské dvojkolesové vozítko, s ktorým sa talianske sexice preháňajú po úzkych uličkách s vejúcou hodvábnou šatkou na krku, sýtočervenými narúžovanými veľkými perami a štýlovými okuliarmi na tvári. Avšak Vespa už dávno nie je len pre štýlové “signory” z talianska, ale aj pre “signorov”, ktorý obľubujú silu a výkon. A práve takým výkonným mestským skútrom je Vespa GTS, ktorá dostala do novej sezóny aj množstvo noviniek. A to nie len dizajnových, ale aj technologických. A hoci sa za oknami počasie začína čím ďalej tým viac mračiť, nás to neodradilo predstaviť vám modernizovanú Vespu GTS, aby ste sa na ňu mohli tešiť do budúcej sezóny.

Vespa predstavile zatiaľ najsilnejší motor vo svojej histórii…

Po dizajnovej stránke samozrejme Vesps GTS aj ndalej čerpá z odkazu jej predkov. Prevratné zmeny dizajnu pri tejto ikone ani čakať nemôžeme.

Rok 2023 prinesie do radov dvojkolesových mestských skútrov Vespa GTS nový vietor. Taliani sa rozhodli ich výkonný model ešte viac zatraktívniť. Jedinečný dizajn doplnili novými a inovatívnymi technológiami, ktoré motorku prenášajú do ďalšieho tisícročia. Vespa GTS bude ponúkaná v štyroch verziách. Klasickou a elegantnou voľbou bude základná Vespa GTS. Modernejším variantom bude GTS Super. Športovosťou poteší GTS SuperSport a vrcholom ponuky bude technologicky najvyspelejšia Vespa GTS SuperTech. Srdcom motocyklov budú dve pohonné jednotky a to 125 i-get a 300 hpe.

Po dizajnovej stránke samozrejme Vesps GTS aj ndalej čerpá z odkazu jej predkov. Prevratné zmeny dizajnu pri tejto ikone ani čakať nemôžeme (rovnako ako ich nečakáme ani pri ikonách z automobilového sveta, akou je napríklad Mercedes triedy G). Samozrejme, novým technológiám sa ani retro-vozítko nebráni. Na novom skútri Vespa GTS nájdeme LED- pásy na bokoch, slúžiace na denné svietenie, ale aj ako smerovky. Nechýbajú ozdobné lišty kapotáže, ktoré v závislosti od verzie dostanú iné farby. Prerábkou si prešli aj riadidlá či guľatý LED svetlomet. Spínač zapaľovania bol nahradený tlačidlom bezkľúčového štartovania. Centrálny háčik na tašku samozrejme nezmizol. Vylepšením si prešli spodné lišty bočných panelov, ktoré teraz plynulo prechádzajú a dodávajú pohľadu zozadu čistotu a dynamiku. Typický päťpaprskový design ráfov kolies bol nahradený jemnejším vzhľadom. Všetky verzie Vespa GTS dostali novým design krytu tlmiča výfuku.

Po pridaní nového plne farebného TFT displeja do verzie SuperTech dnes dostali všetky ostatné verzie úplne nový, oveľa komplexnejší panel, ktorý využíva veľký potenciál systému konektivity VESPA MIA (štandardne bude dodávaný pri modeloch SuperSport a SuperTech. Pri iných verziách bude voliteľný). Prístrojový panel si však stále zachováva štýlový analógový rýchlomer, pod ktorým je navyše umiestnený 3-palcový LCD displej, zobrazujúci rôzne údaje potrebné pre jazdu. Okrem toho je možné displej prepojiť aj so smartfónom pomocou Bluetooth. Pre ešte lepšiu konektivitu je možné využiť aplikáciu Vespa (voľne stiahnuteľná pre iOS aj Android) vďaka ktorej môžete používať aj ďalšie funkcie ako navigáciu či prehrávať hudbu. Následne sa na displeji zobrazujú aj údaje z telefónu o hovoroch či správach. Azda najväčšou technologickou vychytávkou modernizácie je bezkľúčové štartovanie vďaka systému Keyless.

O Vespách je všeobecne známe, že sú veľmi pohodlné pri jazde v mestskej premávke. Pohodlnosť inovovaného modelu Vespa GTS ešte viac pozdvihne nové, ešte pohodlnejšie sedadlo, ktoré je vhodné takmer pre všetky postavy. Veľký priestor pod ním bez problémov pojme až dvojicu prilieb Vespa Visor 3.0. Vo verzii SuperTech sa v tomto podsedadlovom priestore objavia aj podložka, či osvetlenie . Vespa GTS poskytne aj USB port pre nabíjanie smartfónu, či iného drobného elektronického zariadenia.

Ak sme spomínali výkon a silu modelov Vespa GTS, mali sme na mysli aj najnovšie upravený jednovalcový motor s označením 300 hpe (High Performance Engine), ktorého objem je 278 cm3. Jeho maximálny výkon je 23,8 koňa, čo je na Vespu solídna nálož. S krútiacim momentom 26 Nm odvezie pohodlne aj dvojicu pasažierov a to stále pri veľmi miernej spotrebe. Tá je udávaná na 3,3 l / 100 km podľa WMTC (jeden pasažier v sedle). 300 hpe je doteraz najvýkonnejším motorom, aký kedy bol v motocykloch Vespa namontovaný. Piaggio si na tomto motore dal naozaj záležať a na jeho tvorbe sa podieľali tí najskúsenejší inžinieri talianskej značky. Ich hlavnou víziou pri tvorbe tohto motora bola optimalizácia termodynamickej účinnosti, zníženie trení a zníženie prevádzkového hluku  pri súčasnom zvýšení výkonu a celkovej ovládateľnosti. Pri úpravách sa najviac dbalo na hmotnosť a rozmery motora. Pri ventilovom rozvode OHC sú vahadlá vybavené valčekovými zdvihákmi namiesto klzných blokov, čo má pozitívny vplyv na plynulosť chodu a životnosť a zároveň znižuje mechanické straty. Automatická prevodovka s variátorom je rovnako vyrobená z materiálov znižujúcich trenie a hluk, a navyše disponuje odhlučneným krytom. Motor riadi najnovšia generácia riadiacej jednotky Magneti Marelli MIUG4, ktorá má zvýšenú výpočtovú kapacitu a pomáha zlepšiť celkovú účinnosť pohonnej jednotky. Zároveň umožňuje naštartovanie motoru takmer okamžite po iba dvoch otáčkach kľukového hriadeľa. (Oficiálna správa)

Karoséria inovovaného skútra Vespa GTS je vyrobená výhradne z ocele, po vzore svojich predchodcov od roku 1946. Predné zavesenie bolo prepracované tak, aby poskytlo ešte väčšiu stabilitu hlavne pri vyšších rýchlostiach. Stabilitu ešte viac umocnia aj veľkoprofilové pneumatiky obuté na 12-palcových ráfoch. Brzdná sústava je od značky Brembo a ponúkne kotúčové brzdy tak vpredu ako aj vzadu. Nebude chýbať ani elektronická kontrola trakcie ASR, ktorá bola doteraz využívaná len vo výkonnejších motocykloch. Balíček elektronických bezpečnostných ovládačov dopĺňa protiblokovací systém ABS, riadený novou výkonnejšou ECU Bosch.

Inovovaná Vespa GTS ponúkne svojim fanúšikom aj ďalšie príslušenstvo, ako napríklad top case (vrchný kufor) s objemom až 36 litrov. Pohodlne do neho uskladníte jednu integrálku, alebo dvojicu jet prilieb. Je vo farbe skútra a nechýba na ňom ani polstrovaná opierka pre spolujazdca. Elegantnou alternatívou k boxu je štýlová kožená taška Vespa. Taška je navrhnutá ako príslušenstvo, ktoré sa pohodlne nosí a pripevňuje sa k nosiču batožiny pomocou rýchloupínacej pracky. Predné a zadné nosiče batožiny, dostupné v chrómovom alebo čiernom prevedení, patria k najobľúbenejším doplnkom, ktoré vyjadrujú osobnosť a dlhú tradíciu Vespy ako každodenného cestovného partnera. Ochranu pred vetrom poskytne čelný plexištít, ktorý je k dispozícii v dvoch rôznych verziách: vysoký pre maximálnu ochranu a stredný. Pre tých, ktorí dávajú prednosť kompaktnejším a športovejším tvarom, je k dispozícii tiež prémiový športový štít (číry alebo tónovaný). Pre zaistenie maximálneho pohodlia aj v chladnom období sú k dispozícii vyhrievané rukoväte a sedadlo Comfort+, ktoré je možné jednoducho ovládať pomocou modulu správy príslušenstva, ako aj deka na nohy z termomateriálu.

Odporúčané predajné ceny na Slovensku:

VESPA GTS 125: 5999 eur VESPA GTS 300: 6999 eur
VESPA GTS 125 SUPER: 6099 eur VESPA GTS 300 SUPER: 7099 eur
VESPA GTS 125 SUPERSPORT: 6299 eur VESPA GTS 300 SUPERSPORT: 7199 eur
VESPA GTS 125 SUPERTECH: 6499 eur VESPA GTS 300 SUPERTECH: 7299 eur

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button