Info

Celoročné pneumatiky – dobrá voľba pri stále miernejšej zime? Alebo sa ich treba obávať

Celoročné pneumatiky

Každoročne množstvo vodičov zvažuje či si na zimu kúpi novú sadu zimných pneumatík, alebo či siahne po celoročnom obutí. Ako je to s celoročnými pneumatikami? Sú dostatočne stabilné na naše čím ďalej tým miernejšie zimy? Alebo je to s nimi oveľa nebezpečnejšie? A ako sa takéto gumy s mäkšou zmesou správajú v lete? Nevytvrdnú po prvých kilometroch prejdených na rozpálenom asfalte? A tieto a na mnohé ďalšie otázky ohľadom celoročných pneumatík sa vám pokúsime odpovedať na nasledujúcich riadkoch. Oplatí sa investovať do letnej a zimnej sady pneumatík? Alebo je lepšie osem gúm nahradiť štvoricou celoročných?

Celoročné pneumatiky treba poriadne zvážiť…

Nie len na Slovensku, ale všade vo svete je potrebné mať na automobile obuté pneumatiky, ktoré zodpovedajú potrebám vodiča a taktiež typu povrchov vozoviek.

Ako prvé by sme sa pri rozhodovaní medzi zimnou, letnou a celoročnou pneumatikou mali zamyslieť, koľko kilometrov sa na danej sade pneumatík chystáme prejsť a v akých podmienkach sa budeme s našim automobilom pohybovať. Ak plánujete vysoký ročný nájazd (nad 10 000 km), alebo ak viete, že bývate v oblasti, kde sú zimy poriadne silné a snehovou pokrývkou počasie u vás nešetrí, hneď v tomto kroku by sme na vašom mieste zamietli možnosť kúpenia celoročnej pneumatiky. Ak sa chystáte jazdiť len po meste, napríklad po takej Bratislave, a sem tam vybehnete diaľnicou či prvotriedkami pár kilometrov na víkend s rodinou, a do roka spravíte zhruba 10 000 km (plus mínus nejaké tie drobné) tak na vašom mieste je opodstatnené uvažovať o kúpe celoročnej pneumatiky.

Nie len na Slovensku, ale všade vo svete je potrebné mať na automobile obuté pneumatiky, ktoré zodpovedajú potrebám vodiča a taktiež typu povrchov vozoviek či ročnému obdobiu alebo poveternostným podmienkam. Je logické, že ak vlastníte off-road a jazdíte po bahnistom či štrkovom podklade, nekúpite si výkonnostnú športovú či pretekársku pneumatiku. Siahnuť však môžete po off-roadovej celoročnej gume s hrubým vzorom, ktorá vás dostane tak zo snehu, ako aj z blata či piesku a nevadia jej ani vysoké výkyvy teplôt. Na naše slovenské pomery, ale aj na pomery okolitých krajín, sme si v poslednej dobe zvykli na miernejšie zimy. A preto sa mnohým vodičom natláča otázka, či ešte vôbec potrebujú zimné pneumatiky. Ak jazdíte prevažne v meste a do roka nespravíte viac ako 10 000 kilometrov, tak je pre vás celoročná pneumatika ideálnym riešením.

Musíme však mať stále na zreteli, že celoročná pneumatika je akýmsi kompromisom medzi letnou a zimnou gumou. Laicky povedané, je lepšia, ako zimná guma v lete a tiež je lepšia, ako letná guma v zime. Nie je však ideálna pre všetky podmienky, hoci sa na jej boku objavuje alpský symbol. Ten sa tu nachádza len z legislatívneho hľadiska, aby tieto gumy mohli byť užívané aj v zime. Je však celoročná pneumatika bezpečná? Odpoveď znie ÁNO, ALE… Vždy si je treba uvedomiť, že daná pneumatika je síce bezpečná, ale predsa len má iné vlastnosti ako letná pneumatika v lete, alebo ako zimná pneumatika v zime.

Letná pneumatika má tvrdšiu zmes a dezén behúňa je menej štruktúrovaný. Pri jazde v lete si treba dávať pozor v zákrutách a nevletieť do nich ako keby sme mali obutú športovú letnú gumu. Celoročná pneumatiky má dezén so vzorkou, ktorá musí zvládnuť aj zimné cesty a jej priľnavosť je tiež vďaka celoročnej zmesi nižšia. Tiež je treba počítať s dlhšou brzdnou dráhou automobilu, ktorý má v lete obutú celoročnú pneumatiku.

V zime si zas treba dať pozor na opačný efekt. Zimná pneumatika má na rozdiel od letnej mäkšiu zmes a dezén behúňa je výrazne štruktúrovaný, aby poskytol čo najlepšiu trakciu na vlhkom či šmykľavom povrchu. Tým, že celoročná pneumatika musí poskytnúť dostatočné jazdné vlastnosti aj v lete, jej dezén nie je taký vysoký a štruktúrovaný ako pri zimnej gume a teda záber na snehu nemusí byť taký efektívny, ako pri obutej zimnej gume. Opäť sme pri tom, že aj v závislosti od použitej zmesi a vzorky dezénu sa môže aj v zime brzdná dráha predĺžiť v závislosti od týchto faktorov. Extrémne podmienky tak v zime ako aj v lete nie sú tými pravými pre celoročnú pneumatiku.

Ak by sme mali nejak zhrnúť celú úvahu o kúpe celoročných pneumatík do zrozumiteľného a užívateľsky čo najprívetivejšieho záveru, tak povieme len toľko že celoročná pneumatika nie je vôbec zlá, ak si ju zvolíte správne. Ako sme už v úvode napísali, je potrebné sa zamyslieť, koľko s danou sadou pneumatík plánujete najazdiť a v akých podmienkach sa budete pohybovať. Ak ste vodičom prevažne v meste, na západnom či južnom Slovensku, kde sú zimy mierne a súvislá vrstva snehu na vozovke je skôr rarita a za rok nenajazdíte viac ako 10 000 km, tak sú celoročky pre vás tým pravým obutím. Stále však dbajte na to, že ich vlastnosti nie sú úplne rovnaké ako pri zimnej či letnej sade. Ak však bývate v oblastiach, kde zima prináša desiatky centimetrov snehu, záveje, snehové jazyky, alebo kde sa na ceste vyskytuje blato, štrk či iné znečistenia, alebo ak viete, že do roka najazdíte podstatne viac ako 10 000 km, z hľadiska bezpečnosti ostaňte radšej pri dvoch sadách pneumatík. Tých správnych na leto a tých správnych na zimu. Ušetrenie pár eur sa so zachráneným životom v krízovej či extrémnej situácii porovnať nedá.

Zdroj: continental.com, pirelli.com, michelin.com, dunlop.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button