Automobily

Ford Mustang GTD je plnokrvník za 300 000 dolárov + VEĽKÁ GALÉRIA

Ford Mustang GTD

Po zhliadnutí hlineného modelu pretekárskeho auta Ford Mustang GT3 v dizajnérskom štúdiu sa generálny riaditeľ Fordu, Jim Farley rozhodol, že modrý ovál z neho musí urobiť cestné auto. Model Ford Mustang GTD je tak postavený z túžby vyhrať Le Mans s Mustangom, a je v podstate pouličnou legálnou verziou nadchádzajúceho pretekárskeho modelu Ford, ktorý má debutovať na 24-hodinových pretekoch v Daytone pred cestou do Le Mans. Pouličné vozidlo GTD dostane väčší výkon (približne 800 koní) a aktívne aerodynamické prvky, ktoré sú v sérii nelegálne. Ako hovorí Farley: „Je to silný súper pre AMG Black, Aston Martin či Porsche GT3 RS. Chceme ich poraziť v Le Mans, a zároveň ich chceme poraziť ako pouličné, nie pretekárske auto.”

Mustang Shelby GT500 vyzerá pri GTD ako trpaslík…

Mustang GTD je šokujúco široký s veľmi agresívnym tvarovaním blatníkov.

Mustang GTD navrhnutý a skonštruovaný spoločnosťami Ford Performance a Multimatic, začína svoj život ako karosársky klasický Mustang, ktorý opúšťa závod Flat Rock v Michigane a smeruje na sever k továrni Multimatic v kanadskej provincii Ontario. Tu prechádza zadná časť karosérie Mustangu akousi operáciou, aby sa namontovala prevodovka GTD, ktorá obsahuje osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku Tremec. Chladič transaxle namontovaný na veku kufra chladí prevodovku. Ford povedal, že pod potrubím a chladičom je stále nejaký priestor v kufri aj na batožinu, no je naozaj veľmi malý až zanedbateľný.

Montáž transaxle, ktorá je pripojená k motoru namontovanému vpredu cez oporný hriadeľ z uhlíkových vlákien, posúva vyváženie hmotnosti smerom dozadu. Ford tvrdí, že GTD má vyváženie takmer 50/50 vpredu a vzadu, čo je celkom priaznivé v porovnaní s pomerom 56,6/43,4 pri modeli Mustang Shelby GT500. Konečnú hhmotnosťmodelu Mustang GTD automobilka zatiaľ drží pod pokrievkou. S výnimkou hliníkových krytov dverí tvoria zvyšok karosérie uhlíkové vlákna. Niet pochýb o tom, že Ford Mustang GTD bude brutálne rýchly. Motiváciu ku kúpe tohoto stroja prináša mierne upravená verzia preplňovaného 5,2-litrového motora V8 Shelby GT500. V prevedení GTD by oturbená V8-ička mala dosiahnuť výkon okolo 800 koní – oproti 760 k pri verzii GT500 – a pri 7500 otáčkach za minútu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Olejový systém so suchou vaňou by mal umožniť motoru udržať všetkých osem valcov dostatočne namazaných na trati. Aj s týmto prídavkom si motor zachováva rovnakú montážnu polohu ako GT500. Dostupný titánový výfuk vyrobený spoločnosťou Akrapovič vyfukuje horúci vzduch z dvoch veľkých rúrok, ktoré vyčnievajú zo zadnej časti. Predpokladáme, že GTD obsahuje systém riadenia štartu, aby mohol čo najlepšie využiť trakciu, ktorú poskytujú mamutie zadné pneumatiky 345/30ZR-20 Michelin Pilot Sport Cup 2 R. Vpredu Ford vybavil GTD gumou s rozmerom 325/30ZR-20.

Špeciálne odpruženie maximálne využíva priľnavosť gumy. Tlmiče adaptívneho podvozku (ASV) sa spárujú s novým predným zavesením s nerovnakou dĺžkou ovládacieho ramena, zatiaľ čo zadná časť obsahuje viacprvkové nastavenie v štýle tlačnej tyče, ktoré spolupracuje s tlmičmi ASV a vinutými pružinami. Kované hliníkové kolesá sú súčasťou štandardnej výbavy, ale voliteľne sú k dispozícii ešte ľahšie kované horčíkové kolesá, ktoré zabezpečia dodatočné zníženie hmotnosti. Za kolesami GTD sa ukrývajú masívne karbón-keramické brzdy. Špeciálne chladiace kanály ich pomáhajú chrániť pred prehriatím.

Po stlačení tlačidla klesne karoséria modelu Ford Mustang GTD približne o 1,6 palca, aby sa čo najlepšie využil jeho aerodynamický balík. Masívne krídlo visiace na C-stĺpiku je voliteľnou výbavou a prichádza s hydraulicky ovládaným systémom aktívneho znižovania odporu vzduchu (DRS) na zvýšenie prítlaku v prípade potreby. Prieduchy znižujúce tlak v predných blatníkoch a kapote vyzerajú ako kúsky od špecializovaného pretekárskeho modelu z Le Mans. Pre tých, ktorí chcú najextrémnejší aerodynamický balík, Ford ponúkne spodok karosérie z uhlíkových vlákien, ktorý sa dodáva s hydraulicky ovládanými aktívnymi prednými klapkami.

Mustang GTD je šokujúco široký s veľmi agresívnym tvarovaním blatníkov. O štyri palce širší rozchod, agresívny postoj a vylepšené proporcie variantu Mustang GTD za približne 300 000 dolárov spôsobili, že Shelby GT500, ktorý Ford zaparkoval pri fotení novinky neďaleko, vyzeral postavený pri GTD-čku ako Danny DeVito pri Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Tónované sklá prototypu vozidla obmedzovali náš pohľad do interiéru. Intetiér modelu Mustang GTD sa môže pochváliť veľkým budíkmi a obrazovkami infotainmentu, ako aj párom predných športových sedadiel Recaro. Nechýbajú mu zadné sedadlá. Výroba Fordu Mustang GTD 2025 je naplánovaná na budúci rok, pričom modrý ovál plánuje postaviť 1 000 až 2 000 exemplárov tohto mocného Mustangu. Sme si istí, že Ford predá všetky kusy bez akýchkoľvek problémov a určite nepokryje kompletný dopyt po tomto brutálnom streetovom stroji.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button