Automobily

BAC Mono prichádza s väčším výkonom a menšou hmotnosťou

BAC Mono

Cestné športové autá sú trieda, ltorú zbužňujú tak deti, ako aj dospelí. O to väčší záujem u fanúšikov vzbudzujú exotické značky a modely, medzi ktoré patrí aj drobný športiak BAC Mono, ktorý sa objavuje na Monterey Car Week 2023 v aktualizovanej konfigurácii. Jednosedadlové vozidlo dostalo jemné dizajnové prvky, vďaka ktorým teraz vyzerá o niečo ladnejšie. Môže sa pochváliť centrálne namontovanými hlavnými LED svetlami, zatiaľ čo zadná časť obsahuje aerodynamicky optimalizovaný spojler, ktorý sa mu mimochodom nielen poriadne hodí, ale aj dokonale plní svoju aerodynamickú funkciu.

Jednomiestny BAC Mono dosiahne 100 km/h len za 2,7 sekundy…

V roku 2024 spoločnosť BAC predstaví verziu s turbodúchadlom, ktorá bude využívať adaptáciu 2,3-litrového motora Ford EcoBoost.

Srdcom modelu BAC Mono pre rok 2024 je atmosférický 2,5-litrový motor vylepšený spoločnosťou Mountune, ktorý produkuje výkon 311 koní a krútiaci moment 313 Nm. Predstavuje to nárast o 6 k a 5 Nm oproti jeho predchodcovi. V stroji zameranom na trať, ktorý váži len o 570 kilogramov alebo o 10 kg menej ako predtým, je to poriadna nálož.

Štvorvalcový benzínový motor od Fordu má otáčky až 8 000 ot./min a prenáša výkon na zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky s konfigurovateľnými prevodovými pomermi. BAC hovorí, že aktualizované Mono zrýchli z 0 na 100 km/h len za 2,7 sekundy (pokles o 0,1 s), čím sa stáva jedným z najrýchlejšie akcelerujúcich cestných áut so spaľovacím motorom vôbec.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

S výkonom 546 k a rozložením hmotnosti vpredu/vzadu v pomere 41:59 zostáva Mono jedným z najlepších spôsobov, ako si dopriať poriadnu porciu zábavi za volantom štvorkolesového vozidla. Je k dispozícii s obutím s pneumatikami Pirelli, vrátane gumy Trofeo R špeciálne navrhnutej práve pre model BAC Mono. Ďalšie aktualizácie odpruženia a podvozku vylepšili ovládanie, zatiaľ čo motor dostal novú karbónovú vzduchovú skriňu, ako aj jednotlivé telesá škrtiacej klapky.

V roku 2024 spoločnosť BAC predstaví verziu s turbodúchadlom, ktorá bude využívať adaptáciu 2,3-litrového motora Ford EcoBoost, ktorý sa nachádza vo Focuse ST. Umožní to automobilovej spoločnost BAC predávať ich auto na trhoch, kde platia prísne emisné predpisy. Medzitým sa už v Liverpoole začala výroba najnovšieho modelu Mono a BAC s radosťou oznamuje, že dostal objednávky z celého sveta. Prvé dodávky sú naplánované hneď po akcii Monterey Car Week.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button