RETRO

Quattro oslavuje! Štyri dekády na scéne a stále je žiadané.

40 rokov pohonu Quattro

Aj keď je rok 2020 zatienený epidémiou a zo správ nepočujeme takmer nič inšie, vo svete automobilov sme oslávili hneď niekoľko zaujímavých výročí, ktoré určite za zmienku stoja. Fiat Panda sa dožil štyridsiatky, Range Rover päťdesiatky a Morgan Plus 4 dokonca sedemdesiatky. Okrúhle jubileum oslavuje aj geniálny pohon Quattro z dielne značky Audi. A je každým rokom lepším a žiadanejším medzi motoristami.

Ako sa vlastne pohon Quattro dostal do bežného automobilu? Nebolo to len tak odrazu. V sedemdesiatych rokoch sa pohon všetkých štyroch kolies využíval na nákladných automobiloch a vo vojenských špeciáloch. Samozrejme hovoríme o európskych modeloch. Japonci mali svoje AWD v osobných autách skôr, ako sa začalo bežne využívať v Európe. Značka Audi svoje 4×4 skúšala už dlhšie. Terénny model Volkswagen Iltis bol úspešným testovacím automobilom a svoje prednosti ukázal svetu v roku 1977 počas zimných skúšobných jázd v nehostinnom teréne Fínska. Nebolo to však zámerom. Vo Fínsku sa testovali nové modely Audi a Iltis bolo ich sprievodné vozidlo. A práve v ňom si vývojový inžinier pre podvozky Audi – Jörg Bensinger uvedomil, že terénne vozidlo, ktoré bolo iba sprievodné, sa na snehu a ľade správalo oveľa lepšie a pohybovalo stabilnejšie s pohonom 4×4, ako novinky z Ingolstadtskej dielne.

Na začiatku úspechu stál vojenský Volkswagen…

Pri zrode Quattra stáli tri významné mená: Jörg Bensinger, Walter Trester a Ferdinand Piëch .

Na jar sa začali práce na pohone Quattro pre civilné automobily po vzore modelu VW Iltis. Na projekte pracovala trojica uznávaných inžinierov – Jörg Bensinger, Walter Trester a Ferdinand Piëch. Bensinger mal na starosti podvozok a prevody, Trester bol šéfom projektu a Piëch šéfoval technickému oddeleniu. Pohonné ústrojenstvo z vojenského Iltisu vložili do “tela” budúceho modelu Audi 80 Coupé. A prvé Audi Quattro bolo na svete. Samozrejme ešte stále nie oficiálne.

Audi 80 s pohonom všetkých štyroch kolies bolo povedzme odvážnym prototypom, ktorý museli konštruktéri prekopať, aby do neho zapracovali všetko potrebné. Zaujímavosťou je, že predná náprava sa presunula dozadu a otočila sa o 180 stupňov. 2,2 litrový päťvalcový motor dokázal po pridaní turba vyprodukovať výkon 170 koní.  Správnej rade VW bol prototyp predstavený v roku 1978 a zapáčil sa jej natoľko, že novému modelu s označením Quattro dala po úspešnej prezentácii v Alpách zelenú. Po ďalších testoch a demonštráciách kvality pohonu Quattro v rôznych nehostinných podmienkach sa značka rozhodla predstaviť ho svetu na ženevskom autosalóne v roku 1980. Odvtedy začal model Audi Quattro ako aj rovnomerný náhon na všetky štyri kolesá žať slávu po celom svete.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

O rok neskôr dokázalo Audi Quattro svoju silu a vyhralo až tri svetové majstrovstvá rally. Na novinku na cestách to bol obrovský úspech. Ostatné automobily sa na Quttro vôbec nechytali. Úspechy neskončili v roku 1981. Quattro ich zbieralo aj po ďalšie roky na najväčších svetových rally  podujatiach. Každým rokom sa Quattro vylepšovalo. Výkon 450 koní dosiahlo súťažné Quattro v roku 1984. Kým prvé modely mali mechanickú uzávierku medzinápravového diferenciálu, nasledujúce ju už dostali vzduchovú a teda pneumatickú. Úplným stropom a aj vtedy neprekonateľnou výhodou Audi Quattro bol medzinápravový diferenciál Torsen citlivý na prenos krútiaceho momentu. Vďaka nemu plynule dokázal samostatne meniť samozáveru a prerozdeľoval krútiaci moment medzi kolesá prednej a zadnej nápravy bez toho, aby ho jazdec musel ovládať manuálne. Nadlho sa stal neprekonateľným pre ostatné značky hlavne v relly. V deväťdesiatych rokoch prišiel na scénu elektronický diferenciál EDS.

Veľké úspechy modelu Audi Quattro vo všetkých jeho verziách v motoršporte boli základným kameňom využívania pohonu Quattro v bežných osobných automobiloch. A to nie len pod krídlami koncernu Volkswagen. Audi Quattro motivovalo konkurenciu k výrobe ich vlastných štvorkoliek, ktoré implementovali do osobných ale aj do úžitkových áut. Aj dnes patrí Quattro medzi tie najobľúbenejšie pohony automobilov. Dodnes sa vyznačuje svojou kvalitou a prepracovanosťou. Samozrejme s prvým modelom Audi Quattro má toho spoločného už len málo no neprekonateľnosť tohto pohonu je stále tým, čo chcú mať fanúšikovia “štyroch kruhov” vo svojom aute. Pre informáciu o obľúbenosti pohonovov Quattro svedči aj počet predaných kusov. Dodnes sa s týmto systémom 4×4 predalo viac ako 10,8 milióna automobilov. Len za minulý rok to bolo pri tom takmer milión vyrobených kusov. Je to aj vďaka tomu, že Quattro sa využíva takmer v celej ponuke modelov Audi počnúc najmenšou A1-tkou až po najväčšie vlajkové lode. A aj vďaka tomu si o desať rokov spolu pripomenieme polstoročné výročie veľkého úspechu v podaní pohonu všetkých štyroch kolies Quattro.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button