Info

Oplatí sa utrácať peniaze za náplň do ostrekovačov do tuhých mrazov?

Ako ušetriť...

Hoci to tak vonku nevyzerá, zimné obdobie máme v plnom prúde. Teploty zatiaľ nie sú výrazne mínusové, no v niektorých častiach Slovensky zaznamenávame aj tie pod hranicou nuly. Naše automobily je potrebné pripraviť na zimu a prehliadnuť by sme pri tom nemali ani náplň v nádržkách našich ostrekovačov.

V predajniach narážame na náplne do ostrekovačov, ktoré sú určené do -20, -30 či dokonca -60 až -70 stupňov Celsia. Kvôli globálnemu otepľovanie a rovnako aj kvôli posunu subtropického podnebia smerom na sever už u nás nemáme také zimy, na aké sme boli zvyknutí pre desiatimi či dvadsiatimi rokmi. Vysoké mrazy sú ojedinelé, kvôli čomu začíname premýšľať, či utrácanie peňazí za náplne do ostrekovačov určené do hlbokých mrazov nie sú zbytočné.

Premýšľame správne. Rozdiely v cenách síce nie sú desať či stoeurové. Sú však poznať na peňaženke, pokiaľ cestujeme často na dlhé trate, kde je ostrekovanie čelného či zadného skla alebo aj svetiel nevyhnutné k zabezpečeniu čo najlepšej viditeľnosti. Pri neustálom dopĺňaní zbytočne drahšej náplne do ostrekovačov nás to môže vyjsť o desiatky eur za sezónu viacej.

Ako sa teda zariadiť? Podľa dlhodobej predpovede pre Slovensko na túto zimu (podľa stránky meteoinfo.sk) sa nepredpokladajú výrazné poklesy teploty pod -10 stupňov Celsia. To znamená, že na jazdu po slovenských cestách by mala vystačiť náplň do ostrekovačov určená do teploty -20 stupňov (radšej rezerva ako riskovanie zamrznutia v rozvodoch). Náplne do -30, -60 či -70 stupňov budú pravdepodobne zbytočne vyhodenými peniazmi.

Rozdiely v cenách sú pri tom zjavné. Kým 1 liter náplne do mrazov -20 stupňov od populárnej značky stojí bez zliav a špeciálnych ponúk 1,39 eur (päťlitrová náplň 5,49 eur), liter náplne do -30 rovnakej značky stojí o dvadsať centov viac čo je o zhruba 15% vyššia cena. Pri objeme päť litrov sa cena líši o euro či predstavuje takmer 20%-tný rozdiel (ceny podľa portálu heureka.sk). Pri nákupe jedného balenia je to zanedbateľné avšak pri nákupe desiatok či dokonca stoviek balení sa nám dokáže tento nákup poriadne predražiť. Ako sa hovorí “babka k babce, budú kapce” aj výberom správnej náplne do ostrekovačov môžeme ušetriť nejaké to euro alebo aj pár desiatok eur a minúť ich na niečo príjemnejšie, ako len na nie vždy voňavú vodu na umývanie našich skiel. Investujte ich možno do výberu kvalitnejšej zmesi. Tie najlacnejšie sa často podpíšu na laku vášho automobilu a v konečnom dôsledku z vašej peňaženky vytiahnu ešte viac peňazí. O tom si napíšeme ale inokedy…

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button