TEST: AutáTesty

PRVÁ JAZDA: BMW iX1 – Sila, štýl a prestíž v kompaktnom balení

PRVÁ JAZDA: BMW iX1 xDrive 30

S názorom, že elektromobily sú nudné či dizajnovo otrasné, sme sa už stretli. Tiež sme sa stretli s názorom, že aj napriek príslušnosti k elektrine nie sú až tak živými a agresívnymi po jazdnej stránke, ako by a od nich očakávalo či dokonca že ich technologická výbava či prevedenie nie sú vôbec výnimočné. Tiež sme počuli množstvo názorov, že dojazdy sú stále nedostatočné… Potom sme nastúpili do kompaktného mestského SUV BMW iX1 a padla nám sánka. Z nuly na stovku za 5,1 sekundy (a to sme sedeli v tomto aute dvaja viac ako stokiloví mamuti), nádherne spracovaný infotainment a digitálny prístrojový štít a zovňajšok? Jednoducho neprehliadnuteľný. Škoda len, že sme ho mali k dispozícii doslova len na pár hodín. Aj za tento čas si nás mníchovský elektrický drobec dokázal omotať okolo prsta.

So šarmom väčších súrodencov…

Aby sa hneď na prvý pohľad vedelo, že pohonom tohto mestského SUV je elektrina, dostalo auto modré detaily predného a zadného nárazníka či uzavreté ľadvinky.

Tak, ako aj neelektrifikovaná verzia BMW X1, tak aj elektrické BMW iX1 preberá dizajnové prvky svojich väčších súrodencov X3 a X5. Vďaka mohutnej prednej maske je neprehliadnuteľné na ceste a autá pred vami v spätnom zrkadle hneď nevedia rozoznať, ktorý z mohutných SUV-čiek BMW sa na neho valia. Veľké ľadvinky na prednej maske nechýbajú. Aby sa hneď na prvý pohľad vedelo, že pohonom tohto mestského SUV je elektrina, dostalo auto modré detaily predného a zadného nárazníka, uzavreté ľadvinky s rovnako modrými detailmi s “i-čkom” či aerodynamické disky, ktoré majú zabezpečiť čo najmenší odpor vzduchu. Nechýbajú mu ani dizajnové a zároveň praktické LED-svetlomety.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

  Luxus a zážitok ako v kine…

  Interiér modelu BMW iX1 je aj napriek jeho príslušnosti k triede kompaktných mestských SUV rovnako luxusný a prepracovaný, ako pri jeho väčších, drahších a luxusnejších súrodencoch. Hoci tu absentujú drahé dekory, pocit exkluzivity navodzuje dokonalý zahnutý BMW Curved Display s vynikajúcim rozlíšením a ešte lepším grafickým spracovaním. Dopĺňa ho okrem dotykového ovládania aj ovládanie hlasom.

  Hoci sme hneď z prvej siahli po “koliesku” – ovládači displeja na stredovom panely z predchádzajúcich modelov, BMW iX1 má displej dotykový. Pod volantom sa nachádza digitálny prístrojový štít, ktorý tvorí s displejom infotainmentu jednoliaty zakrivený celok. Sedadlá sú vybavené masážnym modulom, ktorý vás tak vymasíruje počas jazdy, ako profesionál.

   S dynamikou športového auta…

   Keď sme sadali za volant a odštartovali našu prvú jazdu v novom BMW iX1, netušili sme, že si nás svojim výkonom a dynamikou tak získa. Výkon 313 koní je veru cítiť. A to poriadne. Keď sme si nastavili športový režim a zošliapli sme pedál, stovku sme dosiahli ako nič a to sme sedeli v auta dvaja viac ako stokiloví pasažieri. Pri meraniach sme dali stovku za 5,5 sekundy (čo je o desatinu menej ako udáva výrobca) a auto pohodlne smerovalo k svojmu maximu. S krútiacim momentom takmer 500 Nm sme cítili jeho silu pri tlaku, ktorý nás poriadne usadil do sedadiel pri zrýchľovaní. A fakt, že automobil sám o sebe disponuje pohotovostnou hmotnosťou 2085 kg, nehral v tomto smere žiadnu rolu. Elektromotor sa dokázal prezentovať ako poriadny dravec a autu dožičil naozaj poriadnu porciu koníkov. O pohodlie pri prechode nerovnosťami či ostrými zákrutami vo vyššej rýchlosti sa stará adaptívny M-podvozok.

    S dojazdom podľa nohy na plyne…

    Dojazd auta závisí od mnohých faktorov. Ak mu dávate plný kotol tak baterku vyžmýkate na prvých sto kilometroch. Ak sa vyberiete na lyžovačku cez Donovaly s plne naloženým kufrom, ktorý má mimochodom objem 490 litrov), tak sa tiež baterka vybíja o poznanie rýchlejšie, ako keď s ním jazdíte normálnou jazdou napríklad v meste. Nám sa pri 100 kilometroch, ktoré sme spravili v absolútne kombinovanom režime (mesto – prvotriedka – diaľnica) ,podarilo zajazdiť so spotrebou energie 18,7 kWh / 100 km. Na diaľnici sme sa hýbali za zhruba 22-23 kWh na 100 km. Prvotriedkami to bolo za zhruba polovicu. Mesto niekde v strede.

    Kombinovaná spotreba však bola meraná krátkodobo na veľmi malom počte kilometrov. Určite by to chcelo dlhodobejší test a prejdenie aspoň tisícky kilometrov na to, aby sme mohli spraviť poriadny záver, ale aj aby sme sa dokonale zohrali s týmto modelom. Každopádne, aj tých pár hodín, ktoré sme strávili v spoločnosti modelu BMW iX1 boli pre nás veľmi príjemnými, vzrušujúcimi a zaujímavými. So základnou cenovkou 54 150 eur (testovaná verzia 62 637 eur) je veľmi zaujímavou voľbou pre ľudí, čo chcú jazdiť štýlovo, dynamicky, na elektrinu a pritom do auta vmestiť tak batožinu, ako aj svojich priateľov.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó Video: Marcel Szabó

    Technické parametre:

    Druh pohonu: Elektrina
    Systémový výkon: 230 kW (313 k)
    Krútiaci moment: 494 Nm
    Prevodovka: 1-stupňová, automatická
    Typ pohonu: pohon všetkých štyroch kolies
    Dojazd na elektrinu: 416 – 439 km
    Kapacita akumulátora: 68 kWh
    Maximálny nabíjací výkon AC: 22 kW
    Maximálna rýchlosť: 180 km/h
    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 5,6 s
    Dĺžka/šírka/výška: 4 500 / 1 845 / 1 616 mm
    Šírka vrátane spätných zrkadiel: 2104 mm
    Rázvor: 2 692 mm
    Svetlá výška: 170 mm
    Pohotovostná hmotnosť v kg 2 085
    Prípustná hmotnosť nebrzdeného prívesu: 750 kg
    Batožinový priestor: 490 l (po sklopení 1495 l)

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button