Technika

Príplatková výbava na mesačné či ročné predplatné? V BMW je to realita

BMW výbava na predplatné

Hoci sa mnohí po prečítaní nadpisu začudujú, že čo to trepeme za nezmysly, no v internetovom obchode nazvanom ConnectedDrive Store v Južnej Kórey, si môžete pre svoje najnovšie automobily značky BMW predplatiť príplatkovú výbavu na nejaké obdobie, za určitý poplatok. Pripomína vám tento spôsob fungovania nejakú inú službu? Nám hneď niekoľko…

Príde BMW predplatné aj k nám?

Na predplatné je možné zakúpiť si akúkoľvek príplatkovú výbavu, ktorá je elektronicky riadená.

Poďme sa pozrieť, ako v realite predplatné na príplatkovú výbavu funguje. Chcete využívať napríklad funkciu vyhrievaných sedadiel pre pasažierov sediacich vzadu. Prvý mesiac dostanete teplo pod zadok zadarmo. Ďalšie mesiace sa vám však táto funkcia odblokuje za zhruba 17 eur. Tento poplatok platíte mesačne a pokiaľ nezaplatíte, prdele ohriate mať nebudete. Ak by ste chceli vyhrievanie vo vašom automobile používať natrvalo bez starosti s platením, musíte si pripraviť aspoň 400 eur. Načo by vám vyhrievanie však bolo napríklad na leto? Ak si vyrátate, že vyhrievanie sedadla použijete maximálne 4 mesiace v roku, za 400 eur vám táto služba poslúži takmer 6 rokov. Je však pravdepodobné, že automobil predáte skôr ako po 6 rokoch. A teda, výbava na predplatné sa oplatí viac, ako za ňu platiť na trvalo. Alebo nie?

Samozrejme, vybrali sme vyhrievaný zadný rad sedadiel len ako príklad. Na predplatné je možné zakúpiť si akúkoľvek príplatkovú výbavu, ktorá je elektronicky riadená. Drevené obloženie interiéru si žiaľ predplácať na mesačnej či ročnej báze nemôžete. Ale takú konektivitu cez Apple CarPlay, alebo trebárs vyhrievaný volant, to všetko predplatiť pôjde. Dokonca, a to je naozaj vtipné, juhokórejskí klienti si za predplatné môžu na určitú dobu nechať aktivovať aj falošné zvuky motora IconicSounds Sport pre elektrické a hybridné vozidlá. Ak prestanete za predplatenú príplatkovú výbavu platiť, jednoducho vám prestane fungovať. Máme pri tomto modeli financovania doslova až strach, či v budúcnosti niekoho nenapadne možnosť napríklad príplatkových airbagov či ABS…

U nás je zatiaľ táto možnosť predplácania si príplatkovej výbavy v plienkach, no pri rozmachu softwarových funkcií automobilov, hlavne tých elektrických, môžeme čakať, že na tento systém BMW naskočí aj u nás. Zatiaľ je možné príplatkovú výbavu kúpiť “natrvalo” vďaka príplatkovým balíkom. Uvidíme však, kedy sa aj u nás bude predplácať vyhrievaná sedačka rovnako ako sledovanie filmov na Netflixe či mobilný paušál.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button