Automobily

Príchod hyperšportu od Mercedesu je na spadnutie! Project One príde na cesty budúci rok

Mercedes-AMG Project One

Komplikácie pri vývoji brutálneho hyperšportu nemeckej hviezdy oddialili jeho príchod na cesty. Mercedes-AMG Project One sa ako koncept predstavil svetu na frankfurtskom autosalóne v roku 2017 a jeho stvoritelia sľubovali príchod tohto stroja na cesty do dvoch rokov od predstavenia. Odvtedy však prešli už štyri roky a jeho produkčnú verziu nie a nie pripraviť. Mercedes však poslednými informáciami prekvapuje a sľubuje príchod tohto kríženca formuly a superšportového automobilu už na budúci rok.

Roky vývoja prinášajú ovocie…

Otáčky, ktoré na voľnobehy dosahovali hranicu 5000, čo je normálne pri formule no nie pri osobnom automobile, museli byť poupravené na bežných 1200.

Nemecká automobilka s hviezdou v znaku oficiálne potvrdila, že sa Mercedes-AMG Project One začne vyrábať v polovici roku 2022. Ako môžeme predpokladať, počet vyrobených kusov bude striktne limitovaný. Prvé exempláre poputujú do garáží bývalých jazdcov F1, konkrétne Nica Rosberga a Davida Coultharda. Tí sa veru svojho nového hyperšportu nevedia dočkať.

Prečo však mal Mercedes také problémy s vývojom a výrobou produkčnej verzie niekdajšieho konceptu Mercedes-AMG Project One? Krátko po svetovej premiére sa ukázalo, že adaptácia techniky z F1 do, môžeme povedať, civilného automobilu, nie je až tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdalo. K tomu všetkému sa pridali na hlavu postavené emisné normy a systém, ktorý kombinuje vidlicový šesťvalec s objemom 1,6 litra s turbom so štvoricou elektromotorov mal podľa zákulisných správ problém z ich plnením. Elektromotory pri tom fungovali v špecifických cykloch a kombinácia prvkov spaľovacieho motora s prvkami elektromotorov bola veľmi komplikovaná a nie dostatočne pripravená na použitie v produkčnom vozidle.

Vozidlo muselo dostať dvojicu filtrov pevných častíc. Otáčky, ktoré na voľnobehy dosahovali hranicu 5000, čo je normálne pri formule no nie pri osobnom automobile, museli byť poupravené na bežných 1200. Ďalším polenom, ktoré automobil svojim konštruktérom hodil pod nohy, bola kvalita agregátu. Maloobjemový šesťvalec bol jednoducho príliš krehkým pre tak výkonný automobil. Nebol schopný najazdiť tisíce kilometrov, ako sa od tohto automobilu očakáva. Vo formule problém s motorom nemáte. Tisíce kilometrov ani nenajazdí a keď sa s ním niečo stane, jednoducho sa vymení za nový. Toto ale v bežnom automobile možné nie je.

Ako sa však dnes technici vysporiadali s problémami a čo vlastne ponúkne nový produkčný model, to s určitosťou povedať nevieme. Ak sa odrazíme od informácií z roku 2017, kedy sa koncept Mercedes-AMG Project One predstavil svetu, vieme len toľko, že pod jeho kapotou bude pracovať hybridný systém so spaľovacím motorom a štvoricou elektromotorov ktorých výkon presiahne 1000 koní. Z nuly na dvestovku by mal divoký stroj vystreliť za šesť sekúnd. Maximálna rýchlosť hyperšportu má presiahnuť hranicu 350 km/h. Na čisto elektrický pohon by mal prejsť zhruba 25 kilometrov. Bližšie technické detaily asi prídu o niečo neskôr. Vieme však, že Mercedes chystá vyrobiť len 275 exemplárov. Cena jedného špeciálu Mercedes-AMG Project One bude 2,27 milióna eur.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button