Automobily

Čínske superluxusné SUV sa začína predávať v Európe

Hongqi E-HS9

Keď sa povie superluxusné SUV, na európskom trhu nám napadnú značky ako Benley Bentayga, Lamborghini Urus či Rolls-Royce Cullinan. Ak by nám ešte pred pár rokmi niekto povedal, že Čína vyrobila silného konkurenta týmto značkám, asi by sme sa skôr pobavili ako brali túto informáciu vážne. Realitou však je, že jeden čínsky superluxusný model prichádza na európsky trh a začína sa tu predávať. Jeho konkurentmi sú práve tie najluxusnejšie SUV-čka. Hongqi E-HS9 má však navrch vďaka veľmi zaujímavej cenovke. Aká bude však jeho kvalita, ukáže len čas.

Jeho cenovka zbombarduje konkurenciu…

Za dizajnom Hongqi E-HS9 stojí bývalí šéfdizajnér britskej luxusnej aristokratickej značky Rolls-Royce, Gilles Taylor a jeho tím.

Čínske automobilky spravili za posledné desaťročie obrovský krok vpred a prinášajú, takmer denne, nové a nové modely, ktoré dokazujú, že aj za rozumnú cenu dokáže motorista dostať naozaj slušný balík technologických ako aj exkluzívnych prvkov. Aj preto sa zlomok z nich pomaly ale isto prebíja aj na náš trh a ponúka alternatívu k predraženým automobilom, ktoré vyrábajú či už európske, ako aj japonské automobilky. Najnovším prírastkom na trhu je čínska luxusná značka Hongqi, ktorá patrí do koncernu FAW. Na domácom trhu má prezývku “čínsky Rolls-Royce” a my sa teraz budeme snažiť presvedčiť, že si túto prezývku právom zaslúži.

Stále prísnejšie emisné normy na európskom trhu zapríčinili, že luxusné čínske SUV Hongqi E-HS9 prichádza ako elektromobil. So svojou ohromnou dĺžkou 5209 mm zakotvila čínska superluxusná “loď” pri brehoch Nórska. Nórsky trh je prvým v Európe, kde sa začína tento zaujímavý model predávať. K prvým zákazníkom by sa malo Hongqi E-HS9 dostať už v decembri.

Čínsky Rolls-Royce to veru k skutočnému Rolls-Royce má oveľa bližšie, ako by sme si mohli myslieť. Za jeho dizajnom totižto stojí bývalí šéfdizajnér britskej luxusnej aristokratickej značky “RR”, Gilles Taylor a jeho tím. Okrem naozaj veľmi pôsobivého dizajnu ponúka Hongqi E-HS9 aj ďalšie prvky, ktoré môžu pritiahnuť množstvo záujemcom na jeho stranu. Jeho rázvor je 3110 mm čo zaručí naozaj obrovský priestor pre pasažierov v jeho vnútri. Interiér ponúkne tie najmodernejšie prvky, ktoré budú dokonale zapracované do luxusného nadčasového dizajnu s použitím len tých najprémiovejších materiálov. Nechýba napríklad orechové drevo či čalúnenie tou najjemnejšou kožou. Stredobodom prístrojovky je obrovský 16,2-palcový displej infotainmentu. O čo najpríjemnejší prejazd nerovnosťami sa postará vzduchový podvozok. Do vnútra sa pohodlne dokáže usadiť až šesť pasažierov. Hongqi tvrdí, že dvojica v poslednom rade sedadiel bude sedieť rovnako pohodlne, ako dvojica v rade pred ním.

Srdcom mohutného čínskeho superluxusného SUV Hongqi E-HS9 je elektromotor s výkonom 320 kW pri využití napájania zo slabšieho akumulátora s kapacitou 84 kWh. So silnejšou batériou s kapacitou 99 kWh bude spojený aj výkonnejší elektromotor s výkonom až 405 kW. Samozrejme, táto dvojica motorov je práve tá, ktorá sa predstaví na nórskom trhu. Vďaka menšiemu akumulátoru dokáže na jedno nabitie prejsť elektrické SUV takmer 400 kilometrov. So silnejším to bude takmer 500 kilometrov. Aká bude realita, ukážu prvé testovacie jazdy. Z nuly na stovku dokáže zrýchliť vrcholová verzia len za 4,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 200 km/h.

A teraz prichádzame k azda najdôležitejšiemu a najzávažnejšiemu detailu, ktorý by mal spôsobiť ošiaľ. A tým je cena elektrického superluxusného SUV. Hongqi E-HS9 sa bude v Nórsku predávať v základe len za 619 900 nórskych korún, čo je v prepočte 63 350 eur. Táto cena je na luxusný elektromobil s prémiovou výbavou a obrovským rázvorom naozaj výborná. Teraz už musíme len počkať na prejazdenie prvých desiatok či stoviek tisíc kilometrov, aby Hongqi E-HS9 dokázal, že nie je len lacným čínskym autom, ale kvalitným rodinným spoločníkom, ktorý si právom zaslúži svoju prezývku “čínsky Rolls-Royce”.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button