Automobily

Oživená legenda Lancia Delta znovu na scéne! Dnes však ako elektromobil

GCK Delta Evo-e

Podľa posledných slov predstavenstva koncernu Stellantis sa značka Lancia má dočkať takpovediac renesancie. Svoje znovuzrodenie má naplánované na najbližších niekoľko rokov. Bude športovou značkou koncernu a prinesie zaujímavé dizajny ako aj motorizácie. Kto by sa však nevedel vzkriesenia niekdajšej populárnej značky dočkať, je tu pre neho špeciálny Delta Integrale s elektrickým pohonným ústrojenstvom. Kto má tento zaujímavý model na svedomí?

Dokonalá na zábavu a predvádzanie sa po meste…

Francúzska spoločnosť GCK Exclusiv-e na historickom modeli Lancia Delta HF Integrale vykonala až 263 úprav.

Delta Evo-e je dielom francúzskej spoločnosti GCK Exclusiv-e, ktorá sa rozhodla oživiť niekdajšiu rallye legendu a vdýchla jej nový život. Akurát že nie so spaľovacím, ale s elektrickým pohonným ústrojenstvom. Základom elektrickej Delty je slávny retro-model Lancia Delta HF Integrale, z ktorej vybrala dvojlitrový štvorvalcový motor a nahradila ho elektromotorom so stálym výkonom 90 kW a krútiacim momentom 200 Nm. Na krátky čas zo seba vyžmýka až 147 kW. Krútiaci moment je pri tomto výkone až 350 Nm. Z nuly na stovku dokáže vďaka elektromotoru vzkriesená legenda vyštartovať len za 6,6 sekundy.

Elektrická Delta Evo-e čerpá energiu z lítium-iónových akumulátorov. Ich kapacita však nie je ničím výnimočná. Z dôvodu zachovania čo najnižšej hmotnosti automobilu poskytnú kapacitu len 30 kWh, čo mu postačí na prejdenie sotva 200 kilometrov. Na dovolenku veru s týmto strojom asi nepocestujete. Na mestské vozenie je však dokonalým a hlavne štýlovým spoločníkom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Francúzska spoločnosť GCK Exclusiv-e na historickom modeli Lancia Delta HF Integrale vykonala až 263 úprav. Môžeme tak povedať, že automobil je takmer kompletne prekopaný. Okrem elektrického pohonného ústrojenstva prešli zmenami aj predná kapota, nárazník, pribudli uhlíkové doplnky či zadný spojler. Podvozok musel byť špeciálne upravený tak isto, aby konštruktéri dokázali umiestniť do neho lítium-iónové akumulátory. Ak sa však pozrieme na Deltu ako na celok, francúzska spoločnosť ponechala dizajn čo najviac podobný originálu. Vo vnútri nájdeme športovejšie vybavenie, ktoré je zastúpené napríklad uhlíkovými doplnkami či športovými sedačkami značky Recaro či športový volant MOMO.

Fakt, že Delta Evo-e nebude dostupná masám, ale vyjde ako limitka, bol jasný hneď na prvý pohľad. Francúzska firma sa chystá z dielní vypustiť na cesty len 47 exemplárov. Je to teda poriadne exkluzívna záležitosť, za ktorú si Francúzi vypýtajú aj pekný balík. Aký veľký bude zatiaľ neprezradili. Ešte exkluzívnejšia bude celá jedenástka modelov, ktoré spoločnosť GCK Exclusiv-e odeje do niekdajšieho rallye sfarbenia, odkazujúceho na niekdajšieho sponzora Martini.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button