Technika

Nový pohľad na infotainment. Mercedes predstavuje MBUX Hyperscreen!

MBUX Hyperscreen

Displeje sa v automobiloch zväčšujú priamo úmerne narastajúcej triede či exkluzivite automobilu. Mercedes spolu s ostatnými prémiovými značkami ponúkal veľkolepé riešenia v podobe obrovských displejov, ktoré zdobili palubné dosky nie len tých najluxusnejších ale aj lacnejších no stále prémiových modelov. Dnes však nemecký velikán s hviezdou v logu prichádza s úplne novým prevratným pohľadom na infotainment. Svetu predstavuje MBUX Hyperscreen – sklenenú dosku tvorenú trojicou displejov zapracovaných do jednoliateho celku. Privítajme budúcnosť infotainmentov.

Spojenie obrazoviek v jednom sklenenom panely nie je už takou novinkou. Mercedes svoju digitálnu prístrojovku s označením MBUX predstavil už v roku 2018 na veľtrhu CES. Odvtedy technologický vývoj pokročil a odvážny projekt Mercedes-Benz dnes pretavuje do hmatateľného produktu, ktorý sa prvýkrát objaví v modeli EXS už budúci rok. Vítame infotainment budúcnosti – MBUX Hyperscreen.

Z elektromobilu EQS do prémiových tried…

Trojica OLED displejov je vkusne umiestnená na zahnutej sklenenej doske, ktoré plne nahradí všetky analógové funkcie štandardnej prístrojovky.

MBUX Hyperscreen stojí na základe jemne prehnutej sklenenej dosky, ktorá sa rozprestiera po celej dĺžke prístrojovej dosky. Je doteraz najväčšou, akú Mercedes do svojich automobilov montoval. V sklenej doske sú zabudované tri OLED displeje, ktoré nahradzujú všetky funkcie digitálneho prístrojového štítu, hlavnej obrazovky pre zobrazovanie všetkých možností infotainmentu a tiež špeciálny displej pre spolujazdca.

Prvý z trojice zabudovaných displejov je digitálny prístrojový štít, na ktorom sa zobrazujú údaje o jazde. Tým, že sa bude montovať najskôr do elektromobilu, bude zobrazovať informácie o elektromobilite a teda napríklad úroveň batérie, informácie o rekuperácii, úroveň regeneratívneho brzdenia, dynamika jazdy, rýchlosť a podobne. Jeho grafika sa bude podobať tej, ktorú máme možnosť momentálne sledovať v Mercedese triedy S.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Prostredná časť štítu infotainmentu bude ponúkať informácie, na aké sme zvyknutý pri štandardných hlavných displejoch väčšiny automobilov. Je hlavnou obrazovkou celého infotainentu. Ponúkne prepracovaný navigačný systém so zobrazovaním mapy na pozadí, ikony na ovládanie pripojených zariadení ako sú smartfóny či tablety a tiež ovládanie prehrávačov, rádia a ostatné, dnes už neodmysliteľné, funkcie. Na základe štúdie automobilky Mercedes je infotainment nastavený tak, aby do popredia vytiahol tie najpoužívanejšie aplikácie a zjednodušil tak ich ovládanie. Spodná časť roztiahnutej strednej obrazovky bude slúžiť na kompletné ovládanie ventilačného systému, ako aj masážnych funkcií sedadiel.

Trojicu displejov uzatvára obrazovka určená pre spolujazdca. Tá ponúkne potešenie aj pre pasažiera sediaceho vedľa vodiča. Ponúkne mu možnosť prehrávania videa, hudby, ovládanie aplikácií ako aj úpravy obsahov ostatných obrazoviek na palube Mercedesu. Bude doslova takým malým riadiacim centrom, ktorého kráľom nebude šofér, ale pasažier. Pri nečinnosti displeja bude na ňom žiariť len hviezda loga Mercedes. Nebude tak rušivým elementom pre šoféra, ktorého by mohol inak počas jazdy zbytočne rozptyľovať.

V sklenenej doske informačného panelu sú zabudované aj výdychy ventilácie s už tradičným tvarom turbíny. Ich nastavovanie do strán ostalo analógové a teda si ich natočí na seba každý sám podľa potreby. S efektným podsvietením sú veľmi vkusným až luxusným doplnkom skleneného panelu. Ovládanie systému MBUX Hyperscreen je úžasne jednoduché. Nenájdete tu žiadne zložité pod-menu s nepraktickým a hlavne počas jazdy nebezpečným zložitým ovládaním. Ovládanie je rýchle a prístupné každej vekovej kategórii. Umelá inteligencia si ukladá jednotlivé profily jazdcov a prispôsobuje jednotlivé funkcie ich požiadavkám. Pre príklad, ak si raz počas jazdy zapnete masáž, pri ďalšej jazde vám ju MBUX ponúkne automaticky. Rovnako pracuje aj s nastaveniami pre jazdu. Nechýba ani rozpoznávanie hlasových povelov dokonca vo väčšine európskych i svetovo využívaných jazykov. Pilotným modelom, v ktorom bude prevratný systém MBUX Hyperscreen použitý, bude elektrické prémiové SUV s označením EQS. Po ňom sa predpokladá, že by systém mohol zakotviť aj v ostatných elektrických modeloch a samozrejme aj v najluxusnejších triedach. Na to si ale ešte nejaký ten rôčik, možno aj dva, počkáme.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button