Automobily

Dom na kolesách. A nie ako metafora!

Obytné automobily vo veľa prípadoch dosahujú luxus hotelového päťhviezdičkového apartmánu. Právom sa im metaforicky hovorí hotel či dom na kolesách. Predstavte si však karavan, ktorý by bol nie len obytným vozidlo, ale aj plnohodnotným domom, ktorý môžete kdekoľvek zložiť a ostať v ňom bývať ako dlho len budete chcieť. Presne takým typom obytného automobilu je Haaks Opperland. Ponúka nie len možnosť odvezenia v obytnom automobile ale vďaka štyrom hydraulickým nohám aj postaviť obytnú časť samostatne mimo šasi auta a poskytnúť tak majiteľom plnohodnotný dom.

Holandská spoločnosť Haaks sa predstavila po prvýkrát svetu v roku 2017. Vznikla ako projekt náruživých camperov Julesa Lujipena a Pim Gijsbers. Ich cieľom bolo ponúknuť iný pohľad na kempovanie v spojitosti s prírodou bez výrazných negatívnych vplyvov na okolité prostredie. Samozrejme strata komfortu tu nepripadala do úvahy. A aj vďaka tomu sa rozhodli staviť na prírodné no ušľachtilé materiály.

Dom, auto i obytný voz v jednom…

Aj napriek cenovke 130 000 eur je tento obytný voz vďaka možnosti postavenia samostatného domu dobrou investíciou.

Obytný voz Haaks Opperland je postavený na platforme Fiat Ducato. Nesie na sebe malú drevenú chatku, ktorá môže však byť plnohodnotným domom. Je vytvorená z dreva Accoya, podľa odborníkov jednej z najodolnejších drevín na svete. Steny domčeku sú hrubé 4 centimetre, obložené izoláciou a nechýbajú ani dvojkomorové izolačné okná. Keď sme spomenuli, že z obytného automobilu sa dokáže stať samostatný dom, mysleli sme tým doslova. Z platformy Ducata sa drevená nadstavba dokáže oddeliť pomocou štyroch hydraulických nôh s vlastným nastavovaním. Nerovnosť terénu dokážete “napraviť” práve vďaka samostatnej hydraulike pre každú nohu domu. Vďaka materiálom použitým na stavbu domu je možné ho využívať celoročne. Životnosť dreva je až 50 rokov a životnosť domčeka ako kompletu by mala byť zhruba polovicu životnosti dreva.

Domček je rozdelený na malú kuchynku s varičom, malú obývačku a ukladacie priestory v dolnej časti. Nechýba tu tiež chladnička či drez. V zadnej časti sa nachádza kompaktná kúpeľňa so sprchou a s toaletou. Schodisko naproti toalete vedie na horné poschodie k priestrannej spálni, kde sa nachádza matrac s rozmerom 180 x 200 cm. V domčeku nechýba vyhrievanie, LED osvetlenie, ohrev vody či invertor. Haaks Opperland disponuje možnosťou osadiť vlastný solárny panel a pripojiť matériu. Z nej je ho možné napájať po dobu dvoch dní.

Základom obytného vozu, ako sme už vyššie spomenuli, je Fiat Ducato šasi s hmotnosťou do 3,5 tony s motorom 2,3 MultiJet s výkonom 146 koní. Prevodovka je manuálna. Automat by bol v tomto prípade asi lepší. Cenovka za tento špeciálny model je celkom prijateľná. Keď si to rozmeníme na drobné, dostaneme samostatný domček ako aj samostatné šasi, z ktorého môžeme k tomu vytvoriť aj obytný voz. Jeho cena je 130 000 eur. Samozrejme je to oveľa viac v porovnaní so štandardným Ducatom no predsa len, meť doslova dom na kolesách je predsa len luxus a ten musí niečo stáť.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button