Automobily

Nový lákavý rodinný kombík Opel Astra Sports Tourer! Vyzerá veľmi presvedčivo

Opel Astra Sports Tourer

Nová generácia rodinného či biznis modelu Opel Astra sa predstavila už v septembri. Na príchod kombi verzie sme si museli trošku počkať. Tá, s označením Astra Sports Tourer, však prišla v plnej svojej kráse a priniesla solídne rozmery. Na dĺžku narástla na 4642 mm, na šírku na 1860 mm a na výšku na 1480 mm. S rázvorom 2732 mm ponúkne solídny priestor vo svojom vnútri tak pre rodinu, ako aj pre náklad.

Opel Astra Sports Tourer je skvelou partnerkou rodiny aj podnikania…

Stropom ponuky sú plug-in hybridné pohony, ktoré poskytujú kombinovaný výkon až 165 kW.

Pri predĺžených modeloch, takzvaných “kombíkoch”, ide ich majiteľom hlavne o veľký kufor a jeho objem, do ktorého  môžu napratať čo najväčší náklad. Vďaka nízkej nakladacej hrane sa s materiálom, ktorý vkladáte do kufra, veľmi nenatrápite. Základný objem batožinového priestoru je 608 litrov. Po sklopená zadného radu sedadiel dostane majiteľ modelu Opel Astra Sports Tourer objem až 1634 litrov. Pri plug-in hybridnej verzii je základný objem kufra 548 litrov a po sklopení slušných 1574 litrov. Inteligentná podlaha batožinového priestoru umožní otvorenie vrchného plata pod uhlom 45 stupňov. Pod podlahu je možné umiestniť roletu.

Dizajn kombíka Opel Astra Sports Tourer preberá prvky konceptu Opel Vizor. Najväčšia paralela je viditeľná na prednej maske. Nechýbajú adaptívne Intelli-Lux LED  Pixel svetlomety, ktoré môžeme vidieť aj pri väčších súrodencoch. Interiér preberá všetky vymoženosti ako aj dizajn s technikou od menšieho súrodenca. Väčšina funkcií je ovládaná pomocou dotykových plôch a obrazovky. Analógové “budíky” strieda digitálny prístrojový štít, doplnený head-up displejom. Za príplatok sa k vyhrievaniu sedadiel môžu doplniť aj odvetrávanie či masážne funkcie.

Základným agregátom zvoleným pre novú generáciu modelu Opel Astra Sports Tourer je 1,2 litrový benzínový trojvalec s výkonmi 81 až 96 kW. Z praxe vieme, že tieto motory nie sú ani poriadne silné pri plne naloženom aute, ani ekonomické pri jazde mimo mesto a ani bezpečné, keďže ich dynamika pri predbiehaní nijak neohúri a akurát môže spôsobiť nepríjemnosť. Aj keď automobilky, ktoré ich do áut montujú tvrdia, že na bežnú premávku stačia, je to skôr taká polopravda. Stačia v meste, no mimo mesto budete cítiť ich deficit. Hlavne, a to zdôrazňujeme, pri plne naloženom aute. Veľmi dobrým a hlavne aj dostatočne silným agregátom pre tento model je štvorvalcový turbodiesel s objemom 1,5 litra s výkonom 96 kW. Raketa to nie je, ale je to ekonomický a dostatočne silný pracant, ktorého ocenia tak rodinní jazdci, ako aj firemné flotily. Stropom ponuky sú plug-in hybridné pohony, ktoré poskytujú kombinovaný výkon až 165 kW. A to už stojí za zamyslenie. Motory sú spojené so šesťstupňovým manuálom pri menších agregátoch a s osemstupňovým automatom pri silnejších variantoch a plug-in hybridoch. Pohon prenášajú na predný pár kolies.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button