Automobily

Modernizovaná Alpina A110 prichádza so silnejším motorom a kvalitnejším infotainmentom

Alpina A110

Hoci na prvý pohľad sú zmeny športového drobca Alpina A110 minimálne, milovníci tohto modelu vedia, kde dizajnéri či konštruktéri zapracovali. Najväčšie zmeny sa však udiali pod kapotou, kde dve najsilnejšie verzie ukrývajú motor naladený až na 300 koní. Pri hmotnosti auta len 1109 kilogramov robí táto nálož pod kapotou z modelu Alpina A110 doslova raketu.

S nízkou hmotnosťou a vysokým výkonom je Alpina solídny športiak…

Alpina A110 S dostala športovo ladený podvozok, ako aj zvýšený výkon motora a to až na 300 koní. (221 kW) s krútiacim momentom 340 Nm.

Modernizácia športového modelu Alpina A110 prichádza po štyroch rokoch. Vylepšeniami si prešli hlavne technologické prvky. Dizajn ostáva nezmenený. Je žiadaný medzi zákazníkmi a dizajnéri značky sa zhodli, že radikálne meniť niečo, čo je obľúbené, by bolo zbytočné. Ľahký športiak s hmotnosťou len 1102 kilogramov (pri výkonnejších verziách 1109 kg) sa po modernizácii bude ponúkať v základe s 1,8 litrovým štvorvalcom TCe, naladeným na výkon 185 kW s krútiacim momentom 320 Nm. Spárovaný bude tento motor so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Do stavu pokoja automobil dostanú prémiové brzdy Brembo s priemerom kotúčov 296 mm.

Výkonnejší variant Alpina A110 S dostala športovo ladený podvozok, ako aj zvýšený výkon motora a to až na 300 koní. (221 kW) s krútiacim momentom 340 Nm. Podvozok je o 4 mm znížený. Dostal duté stabilizátory ako aj o polovicu tuhšie pružiny. Brzdy Brembo, s oranžovo lakovanými strmeňmi, použité vo výkonnejšej verzii, disponujú kotúčmi s priemerom až 320 mm. Nechýba ani športový výfukový systém, ktorý vydáva poriadny rachot. Automobil je postavený na športových 18-palcových pneumatikách Michelin PilotSport Cup2 Connect. Vďaka športovému aerodynamickému kitu a uhlíkovým doplnkom dokáže automobil dosiahnuť maximálnu rýchlosť 275 km/h.

Do tretice si predstavíme aj tretí variant inovovaného modelu Alpina A110 s prídavkom GT. Táto verzia kombinuje štandardne naladený podvozok s výkonnejším agregátom, tiež s výkonom 300 koní (221 kW). Motor, ako aj automobil, dosahuje rovnaké výkony, ako aj verzia “S”. Maximálka je však “len” 250 km/h. Z nuly na stovku však vystrelí za rovnaký čas, konkrétne za 4,2 sekundy. Športiak dostane rovnaké 18-palcové kolesá ako aj brzdy Brembo s 320 mm kotúčmi.

Interiér všetkých troch verzií modelu Alpina A110 prešiel miernym redizajnom. Asi najbadateľnejšou zmenou je nový displej infotainmentu, ktorý narástol na 7-palcov, vytŕča z prístrojovej dosky do priestoru a dokáže váš automobil spárovať so smartfónmi vďaka rozhraniam Android Auto a Apple CarPlay. Pretekársky ladení jazdci ocenia napríklad zobrazovanie telemetriky na displeji, vďaka ktorej uvidia napríklad tlak turba, teplotu oleja či v prevodovke, alebo dokonca uhol natočenia volantu. Tento systém je v štandardnej výbave dodávaný len do verzie Alpina A110 S, ale za príplatok sa môže objaviť aj v ostatných dvoch prevedeniach. Za ďalší príplatok bude k dispozícii aj prémiový audiosystém Focal Premium s piatimi reproduktormi.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button