Automobily

Nový Ford Puma ST dostal veľké obrazovky a malý 1,0-litrový motor

Ford Puma

Po prerušení výroby obľúbeného modelu Ford Fiesta sa v ponuke modrého oválu tak nejak prirodzene vytvára väčší tlak na crossover Puma, aby práve on bol nositeľom pochone zaniknutého mestského drobca. Hatchback na “chodúľoch” alebo na steroidoch, ako by sme mohli model Puma nazvať, je najpredávanejším osobným autom Fordu v Európe. Pre rok 2024 dostáva facelift v polovici svojho výrobného cyklu.

Ford sa rozhodol pre radikálny krok…

Puma už nie je v Európe dostupná so štvorvalcovým 1,5-litrovým naftovým motorom.

Kompaktný crossover sa navonok takmer nezmenil, hoci  Ford tvrdí, že svetlomety s pazúrovitým podpisom teraz využívajú technológiu matrix LED. Diskrétne aktualizovaný odznak prešiel na prednú masku chladiča. Vzadu nezaznamenávame žiadne zmeny. Zákazníci si môžu vybrať zo šiestich farieb – vrátane nového laku Cactus Grey – a nniekoľkýchtypov diskov kolies s rozmermi od 17 do 19 palcov.

Po otvorení dverí vás na zemi privíta projekcia loga Puma. Kabína je s nainštalovaným novým infotainmentom Sync 4 podstatne iná. Na prístrojovej doske sa nachádza dvojica obrazoviek, zatiaľ čo stredové vetracie otvory boli presunuté nahor, aby sa vytvoril priestor pre 12,0-palcový dotykový displej. Naľavo od neho je plne integrovaný 12,8-palcový digitálny prístrojový panel do prístrojovej dosky.

Ford zjednodušuje zostavu motorov, pretože Puma už nie je v Európe dostupná so štvorvalcovým 1,5-litrovým naftovým motorom. Vysokovýkonný model ST navyše prichádza o preplňovaný 1,5-litrový benzínový motor a šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Športový model bude teda dostupný len s menším 1,0-litrovým agregátom a sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou.

Je to podstatný pokles vzhľadom na to, že plnotučná Puma ST mala 197 koní a krútiaci moment 320 Newtonmetrov. Vyastrovaná verzia – uvedená na trh takmer pred rokom – si musí vystačiť s výkonom len 168 k a krútiacim mome tom 248 Nm. Mild-hybridný motor umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy alebo o 0,7 sekundy pomalšie ako zastaraná verzia vybavená väčším 1,5-litrovým motorom. Na rovine dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 210 km/h.

Modely Ford Puma, ktoré nie sú označené výkonostným nápisom ST, tiež dostávajú turbo 1,0-litrový motor s výkonom 123 k a krúriacim momentom 210 Nm alebo 153 k a 240 Nm. Menšia verzia trojvalca môže byť spojená so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, v ktorej prípade je šprint z 0 na 100 km/h dokončený za 9,8 sekundy. Ak sa rozhodnete pre sedemstupňový dvojspojkový automat, z nuly na stovku to dáte za 9,6 sekundy. Každopádne musíme povedať, že je to dosť pomalé. Výkonnejší variant maličkého motora EcoBoost je spojený len s automatickou prevodovkou a pomáha štýlovému crossoveru dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za 8,7 sekundy. To už znie o niečo lepšie.

Ako bolo sľúbené v roku 2022, Ford uvedie na trh aj plne elektrickú Pumu Gen-E. Príde neskôr v tomto roku a mala by vyzerať približne rovnako, pretože zdedí platformu z modelu poháňaného benzínom. Elektromobil sa bude vyrábať popri bežných variantoch v závode spoločnosti Ford v Craiove v Rumunsku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button