Automobily

Kia dáva minivanu Carnival novú tvár a hybridný pohon s výkonom 242 koní

Kia Carnival & Kia K5 Facelift

Do mesta prichádza vynovená Kia Carnival. Minivan modelového roku 2025 pripomína SUV viac ako kedykoľvek predtým vďaka robustnej novej tvári. Ale v aktualizovanom Carnevale sa toho deje viac ako len omladenie vzhľadu. To isté dnes možno povedať aj o sedane K5, ktorý má pre modelový rok 2025 pripravené tiež nové šaty.

Kia inovuje všetky segmenty…

Interiér modelu Carnival ponúka neuveriteľných 4109 litrov  nákladného priestoru.

Aktualizácie modelu Kia Carnival pre rok 2025 sú rozsiahle. Je nemožné prehliadnuť hranatú tvár, ktorá teraz nosí veľkú obdĺžnikovú mriežku chladiča Kia lemovanú kockovými svetlometmi s LED diódami s označením „Star Map“. Vyžaruje opracovaný, vzpriamený dizajn, ktorý dodáva rodinnému MPV-čku rozhodný SUV vzhľad. Nové zadné svetlá a mierne prepracovaná zadná časť pridávajú na sviežej chuti opulentného auta. Až keď sa váš pohľad sústredí na bok, uvidíte posuvné bočné dvere, ktoré vám pripomenú, že ide skutočne o minivan s pohonom predných kolies.

Interiér ponúka neuveriteľných 4109 litrov  nákladného priestoru, ktorý vznikne odstránením druhého a tretieho radu sedadiel. Nechajte ich však na mieste a cestujúci si môžu vychutnať luxusné sedenie či poloľah v druhom rade so sklopnými sedadlami a opierkami na nohy. Všetci pasažieri sa môžu zabaviť pomocou voliteľného zábavného balíka Connected Car Rear Cockpit, ktorý prináša do kabíny viacero 14,6-palcových HD monitorov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vpredu sa nachádza nová prístrojová doska a stredová konzola, ktorá, hoci je svojím dizajnom podobná predchádzajúcemu Carnivalu, obsahuje viac moderných technológií. Rozloženie ovládacích prvkov ukazuje menej hmatových tlačidiel a otočný ovládač namiesto starej páčky. Kia Connected Car Navigation Cockpit pracuje s vecami, ako sú rýchlejšie reakcie ovládania, pridávanie často používaných funkcií na ľahko prístupnú obrazovku, digitálny kľúč, ktorý umožňuje inteligentným zariadeniam, ako sú telefóny, slúžiť ako kľúče, či bezdrôtové aktualizácie.

Pod kapotou je k dispozícii nová hybridná hnacia sústava. Spáruje preplňovaný 1,6-litrový motor s elektromotorom s výkonom 54 kW. Hybrid tak generuje kombinovaný výkon 242 koní a krútiaci moment 367 Nm. Spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Nejde o plug-in hybridné prevedenie, takže dojazd nie je čisto elektrický, ale stále kombinovaný. Pre tých, ktorí uprednostňujú model Carneval bez elektrifikácie, je stále k dispozícii známy 3,5-litrový šesťvalcový motor. Výkon však mierne klesá na 287 koní a krútiaci moment ponúkne 353 Nm.

Kia sa sedanov ešte nevzdáva…

Okrem modelu Kia Carneval sa vynovenia dočkal aj sedan s označením K5, hoci zmeny na ňom nie sú také dramatické. Model K5 bol na našom trhu kedysi známy ako Optima. Nová predná maska ​​si zachováva známy tvar mriežky, ale pridáva väčšie rohové prieduchy. Predné svetlomety sú tiež aktualizované a obsahujú vyššie uvedené LED svetlomety  „Star Map“, ktoré vyzerajú ako blesky na blatníkoch modelu K5. Nové zadné svetlá pokračujú v téme spolu s vylepšeným spodným zadným panelom a novým kufrom, ktorý má štandardne integrovaný spojler.

Interiér mkdelu Kia K5 dostal nový zhluk ovládacích prvkov pod výduchmi klimatizácie v strede prístrojovky. Kia ponúka o niečo viac štandardného vybavenia pri niektorých výbavách, najmä vo výbave EX, ktorá má vylepšené stereo Bose, 10-smerové elektrické sedadlo vodiča, vyhrievaný volant a systém digitálneho kľúča. Najväčšou novinkou modelu K5 je to, čo nevidieť, a to 2,5-litrový atmosférický štvorvalcový motor, ktorý nahrádza 1,6-litrové turbo v modeloch iných ako GT. Výkon stúpol na 191 koní, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcej Kii K5. GT je stále trochu hlučné s preplňovaným 2,5-litrovým agregátom, ktorý autu dodáva výkon 290 koní.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button