Automobily

Nové päťdverové Mini! Nový plášť, staré jadro

Mini

V posledných mesiacoch predstavila britská značka Mini úplne nové modely Aceman a Countryman. Čo sa však stane so starším päťdverovým modelom? Teraz sa potvrdzuje to, čo už aj vrabce čvirikali na strechách. Jeho nástupcom sa stáva len veľmi veľký facelift súčasného modelu. Na nový model si ešte budeme musieť počkať.

Mini tak nasleduje príklad nového radu 1 od BMW, ktorý nie je úplne novým vozidlom. S dĺžkou 4 036 mm, šírkou 1 744 mm a výškou 1 464 mm sú rozmery karosérie budúceho 5-dverového Mini takmer totožné s jeho predchodcom.

Mini s rôznymi úrovňami výbavy…

Pod prerobenými plechmi Mini už v budúcnosti nebudú žiadne manuálne prevodovky.

V porovnaní s novým 3-dverovým Mini Cooperom je rázvor väčší o 72 mm a karoséria o 172 mm dlhšia. TIeto údaje, sú prínosom pre cestujúcich z hľadiska pohodlia a priestoru. Zadná časť ponúka pohodlný priestor pre troch pasažierov vďaka citeľne väčšiemu vnútornému priestoru. Zadné sedadlá sklopné v pomere 60:40 umožňujú zväčšiť objem v batožinovom priestore z 275 litrov až na 925 litrov.

Znížená predná časť pripomína nový Mini Cooper. Prejavuje sa to aj na novej generácii okrúhlych svetlometov. Spolu s osemhrannou prednou maskou tvoria charakteristickú tvár Mini. Štandardné LED svetlomety zvyšujú nápadný vzhľad s individuálne nastaviteľnými prvkami denného svietenia. Voliteľné svetelné podpisy umocňujú charakter príslušného vozidla v troch variantoch.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ešte pred výjazdom auto komunikuje s vodičom prostredníctvom špeciálne zorganizovanej animácie privítania a rozlúčky. Nápadné sú aj prepracované vonkajšie spätné zrkadlá, zatiaľ čo železné kľučky dverí odkazujú na starú platformu. V novom 3-dverovom Mini Cooper sú použité sklopné kľučky dverí. Nová estetika pokračuje aj pri pohľade zozadu so zapustenými integrovanými zadnými svetlami. Vertikálne zarovnané LED zoskupenia odkazujú na klasické mini svetlá a podobne ako predné svetlomety sa dajú prepínať v rôznych nastaveniach.

Vozidlo môže byť individuálne vybavené štyrmi rôznymi vonkajšími úpravami. V štandardnej výbave Essential Trim podčiarkuje celkový vzhľad zredukovaný na to podstatné a zvýrazňuje niektoré funkčné časti, ako napríklad logo vo farbe Vibrant Silver. Od výbavy Classic Trim vyššie si môžete vybrať strechu v čiernej alebo bielej farbe, ako aj Multitone Badger s jedinečným farebným gradientom.

Vo výbave Favorited je rám prednej masky aj špecifické dizajnové prvky vo farbe Vibrant Silver. Športovú stránku 5-dverového Mini Cooper zvýrazňuje výbava JCW. Nechýbajú dizajnové prvky, ako sú výrazné difúzory v prednej a zadnej časti, ako aj rám masky chladiča a logo JCW vo vysokolesklej čiernej farbe. Pre dizajn kontrastnej strechy je výhradne pre túto výbavu k dispozícii farba Chili Red. Priemer pneumatiky sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom zväčšil. Aerodynamický dizajn ráfika vo veľkostiach medzi 16 a 18-palcov ponúka ďalšie možnosti vonkajšej výbavy.

Mini výrazne premenilo aj interiér päťdverového auta. Okrúhly displej v strede a charakteristický pásik prepínača pod štruktúrou kokpitu nesmú chýbať. Podľa Mini využíva zmenšený dizajn interiéru menej komponentov. Kombinovaný tenký head-up displej za volantom prináša všetok relevantný obsah do zorného poľa vodiča. To znamená, že prístrojová doska na strane vodiča nevyžaduje prídavný prístrojový panel.

Textilné povrchy siahajú cez zakrivenú palubnú dosku až do obloženia dverí. Vetracie štrbiny sú navrhnuté tak, aby boli úplne ploché. Vďaka horizontálnemu usporiadaniu prúdi vzduch v kokpite údajne obzvlášť rovnomerne a jeho orientácia sa dá ľahko upraviť pohybom zápästia. Centrálny OLED displej s vysokým rozlíšením v prepracovanom kokpite bol presunutý bližšie k vodičovi a je ľahšie dosiahnuteľný. Vďaka Mini Operating System 9 možno všetky funkcie vozidla ovládať intuitívne dotykom alebo hlasom. Tenký dotykový displej má kvalitný sklenený okraj a v priemere narástol na 240 mm.

V hornej časti sa zobrazujú informácie týkajúce sa vozidla. V spodnej časti OLED displeja je možné priamo vyberať položky menu navigácie, médií, telefónu a klimatizácie. Pomocou tlačidla domov sa displej vráti späť do základného nastavenia.

Pod prerobenými plechmi už v budúcnosti nebudú žiadne manuálne prevodovky. Rovnako ako predtým, ani tu nenájdeme čisto elektrickú verziu pohonu. Nový 5-dverový Mini Cooper je k dispozícii s výberom dvoch benzínových motorov. V rámci novej modelovej rodiny sú úrovne výkonu označené ako C a S.

Základným variantom je Cooper C s trojvalcovým motorom s výkonom 115 kW (156 k) a krútiacim momentom 230 Nm. To znamená, že vozidlo zrýchli z pokoja na 100 km/h za 8,0 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 225 km/h.

Cooper S má štvorvalec s výkonom 150 kW/204 k a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm. Na 100 km/h zrýchli za 6,8 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 242 km/h. Mini o uvedení na trh a cenách nového 5-dverového modelu zatiaľ mlčí.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button