Automobily

Morgan Plus Four (2024): Nová technológia v klasickom kabáte

Morgan Plus Four

Vďaka mnohým novým technológiám a niektorým optickým zmenám sa retro-športiak Morgan Plus Four stane modernejším. Našťastie sa zachovala jeho klasická tvarová línia. Rovnako tak štvorvalec od BMW, ktorý zaisťuje jazdné výkony zodpovedajúce jeho povahe.

Morgan Plus Four je klasické športové auto, ktoré sa vyrába takmer bez zmeny od roku 1950. V roku 2020 prešiel model najradikálnejším rezom vo svojej histórii, keď prešiel zo starnúceho oceľového šasi na modernú hliníkovú konštrukciu. Názov sa tiež zmenil z „Morgan Plus 4“ na „Plus Four“, aby ilustroval tento drastický krok výrobcu. Napriek tejto výraznej zmene zostal vonkajší vzhľad vozidla do značnej miery rovnaký – našťastie!

Morgan ponecháva aj po modernizácii dizajn takmer rovnaký…

Morgan Plus Four je klasické športové auto, ktoré sa vyrába takmer bez zmeny od roku 1950.

Pre modelový rok 2024 Morgan opäť vynaložil veľké úsilie na modernizáciu techniky, no urobil aj starostlivé úpravy vzhľadu. Blatníky dostávajú výraznejší tvar vďaka novej technológii výroby. Časy pripevnených smeroviek sa skončili, pretože nové hlavné svetlomety s integrovanými smerovkami zlepšujú osvetlenie.  Vzhľad vozidla decentne osviežuje upravený predný spojler, nový držiak EČV a prispôsobené logo. Zrkadlá boli tiež prepracované, aby poskytovali výhľad dozadu bez otrasov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Plus Four stále poháňa dvojlitrový štvorvalcový turbo benzínový motor od BMW, ktorý produkuje výkon 258 koní a krútiaci moment 350 Nm. Výkon je posielaný výlučne na zadné kolesá, pričom teoretický výber je medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF. Aj pri tomto automobile ostáva výrobca verný množstvu remeselných a ručných zásahov, čo roví automobil jedinečným.

Štandardný podvozok bol prepracovaný s preladenými pružinami a tlmičmi pre optimalizované držanie na ceste. Voliteľný balík Dynamic Handling, vyvinutý v spolupráci s Nitronom, je k dispozícii za príplatok a obsahuje plne nastaviteľné tlmiče vrátane výškového nastavenia a stabilizátora na prednej náprave.  Okrem toho boli vylepšené opatrenia na ochranu proti korózii v oblasti karosérie a revidovaný chladiaci systém prináša nižšiu hmotnosť a väčšiu spoľahlivosť.

V interiéri si môžu pasažieri vychutnať kvalitnejšie štandardné reproduktory a voliteľný vylepšený balík Sennheiser zaisťuje ešte lepší zážitok z počúvania hudby. Ovládače vonkajšieho osvetlenia sa presunuli na displej a vylepšené je aj vnútorné osvetlenie. Diaľkové ovládanie v kľúčenke by teraz malo mať väčší dosah.

Britská značka venovala automobilu veľa detailnej práce, aby bol malý Morgan pripravený na budúcnosť. V Nemecku je vynovený Morgan Plus Four dostupný za ceny od 89 900 eur. Ak hľadáte klasické anglické športové auto s najnovšími technológiami a súčasným výkonom, nájdete ho práve tu! Ako to však bude s prihlasovaním na naše značky, to nevieme povedať. Každopádne musí spĺňať prísne európske normy, aby sa mohol predávať na nemeckom trhu a preto by aj na tom našom mohol byť prihlásený bez väčších problémov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button