Automobily

Nová Škoda Fabia! Je väčšia, krajšia a technologicky najvyspelejšia

Škoda Fabia

Keď sa model Škoda Fabia po prvýkrát objavil na cestách v roku 1999, jeho stvoritelia si možno ani neuvedomovali, akú ikonu sa im podarilo stvoriť. Motoristi si nový automobil obľúbili až natoľko, že sa ho predalo od jeho stvorenia viac ako 4 500 000 kusov. Dnes prichádza Škoda Fabia v svojej najnovšej štvrtej generácii, ktorá je nie len technologicky najvyspelejšia, ale ponúkne aj najviac Simply Clever prvkov, najväčší priestor a naozaj nádherný prepracovaný a nadčasový dizajn. Privítajme novú Škodu Fabia!

Aktívne i pasívne znižovanie spotreby a emisií…

Nová Škoda Fabia prichádza v svojej najväčšej verzii a na dĺžku ponúkne až 4108 mm.

Rozmery jednotlivých generácií modelu Škoda Fabia mali stúpajúci charakter. Tretia generácia však o niečo “schudla” a oproti druhej sa o pár milimetrov zmenšia tak na dĺžku, ako aj na výšku. Nová Škoda Fabia však prichádza v zatiaľ svojej najväčšej verzii a na dĺžku ponúkne až 4108 mm. Po prvýkrát tak prerástla “magickú” hranicu štyroch metrov. Rázvor sa vďaka tomu natiahol na 2564 mm. Šírka sa zväčšila oproti predošlej generácii na 1780 mm. Výška je paradoxne o 7 milimetrov menšia ako predchodca, konkrétne 1460 mm. Znížený postoj však automobilu na praktickosti či kráse neuberá. Môžeme povedať, že vďaka zníženej streche pôsobí ešte športovejším a dynamickejším dojmom. Batožinový priestor ponúkne objem až 380 litrov a po sklopení zadných sedačiek sa pred majiteľmi otvorí až 1190 litrov pre rozmernejší náklad. V príplatkovej výbave Style je možné sklopiť aj sedadlo spolujazdca, vďaka čomu bude v novej Škode Fabia previezť aj dlhší náklad. Predná sedačka k tomu dostala navyše aj systémy IsoFix a TopTether pre uchytenie detskej sedačky.

Technici Škodovky zapracovali na aerodynamických detailoch novej generácie modelu Fabia, ktoré dokážu aktívne i pasívne znižovať spotrebu automobilu. Tak napríklad dosiahli súčiniteľ odporu vzduchu cx 0,28. Tiež nainštalovali pohyblivú žalúziu chladiča v prednom nárazníku, ktorá má údajne pri rýchlosti okolo 120 km/h zabezpečiť úsporu paliva až 0,2 litra na 100 km. Dokáže sa podľa potreby otvárať a zatvárať a tím aktívne pôsobiť nie len na spotrebu paliva, ale aj na aerodynamiku a v neposlednom rade aj na znižovanie emisií.


  Interiér ako galéria dizajnu…

  Oproti tretej generácii je nová Škoda Fabia ako úplne iný automobil. Je dospelejšia, dizajnovo dotiahnutá a naozaj veľmi pekná. A to nie sme žiadni “fabiofili”. Naozaj sa podarila. Predná maska dostala elegantnú LED-diódovú svetelnú techniku. Vďaka nej automobil pôsobí prémiovejším dojmom. Zadné svetlá po novom zasahujú až do veka batožinového priestoru. Predná maska je celkovo jednoliatejšia, aerodynamickejšia, agresívnejšia, jednoducho vyspelejšia. Športovému postoju automobilu napomáhajú aj 18-palcové viaclúčové dvojfarebné kolesá. Samozrejme v základe bude nová škoda Fabia ponúkaná so 14-palcovými kolesami.

  Interiér štvrtej generácie obľúbeného modelu Škoda Fabia je samozrejme technologicky najprepracovanejší a zároveň aj najzábavnejší. Po vzore väčších súrodencov dostal aj model Fabia veľmi elegantný interiér s množstvom až doslova dizajnérskych detailov. Materiály sú tvrdšie no nepôsobia vôbec lacným dojmom. Prístrojová doska okrem plastových prvkov dostala aj veľmi príjemné a efektné látkové zdobenie, ktoré opäť posúva model Škoda Fabia do vyšších tried. V závislosti od výbavy sa bude v strede prístrojovej dosky hrdo vypínať displej buď s uhlopriečkou 6,5-palcov so základným rádiom Swing ovládaný pomocou analógových prepínačov po stranách, alebo 8-palcov pri verzii Bolero s možnosťou prepojenia so smartfónom no stále nie s dotykovou verziou obrazovky či 9,2-palcov pri systéme Amundsen v ktorom dotyková obrazovka už nebude chýbať a chýbať nebude ani navigačný systém.

  Nová Škoda Fabia je jednoznačne dospelejšia, dizajnovo dotiahnutá a naozaj veľmi pekná. A to nie sme žiadni “fabiofili” ani “škodovkofili”. Naozaj sa podarila.

  Madlá dverí sú doslova dizajnovým kúskom. Vyčnievajú do priestoru a dokonale korešpondujú s rovnako dizajnovou opierkou dverí koncipovanej do hokejkového tvaru. Aj ona vyčnieva do priestoru a pôsobí veľmi športovo a zároveň luxusne. Ďalším neprehliadnuteľným dizajnovým prvkom sú okrúhle výdychy kúrenia či klimatizácie, do ktorých elegantne zasahuje farebná linka prístrojovej dosky. Dokonca aj pasažieri na zadných sedadlách budú v lete príjemne ofukovaný vďaka novinke v podaní zadných výdychov klimatizácie na stredovom tuneli.

  Návrat štvorvalca…

  Pod kapotou sa opäť nasťahuje aj štvorvalcový motor. Avšak prvé husle budú aj tak hrať subtílne jednolitrové trojvalce. Základným motorom je atmosférický jednolitrový trojvalec MPI Evo s výkonmi 48 a 59 kW s krútiacim momentom 95 Nm. Motor prenáša silu na predný pár kolies pomocou päťstupňovej manuálnej prevodovky. Z nuly na stovku dokáže pri silnejšom motore Škoda Fabia zrýchliť za 15 sekúnd. Druhým jednolitrovým trojvalcom, tentokrát prepĺňaným, je TSI Evo s výkonmi 70 a 81 kW. Turbo pri tomto motore spraví svoje, čo je cítiť aj na športovejšom správaní automobilu. Samozrejme dragster z Fabie nikdy nebude. Slabšia verzia je spojená len s päťstupňovým manuálom no pri silnejšej verzii je možné zvoliť si medzi šesťstupňovým manuálom a sedemstupňovým dvojspojkovým automatom. Najsilnejším agregátom je 1,5 litrový štvorvalec TSI Evo. Jeho výkon je 110 kW a krútiaci moment až 250 Nm. Spojený je výhradne so sedemstupňovou dvojspojkou DSG. V základe bude Škoda Fabia ponúkať len 40 litrovú nádrž no za príplatok ju bude možné vymeniť za 50 litrovú. S pohonom na CNG štvrtá generácia Fabie nepočíta.

  Nová generácia obľúbeného modelu Škoda Fabia dostala množstvo noviniek aj z radov zástupcov Simply Clever. Je ich dokonca až 30! Nová Fabia je samozrejme najbezpečnejšou zo všetkých generácií vďaka množstvu pasívnych i aktívnych bezpečnostných prvkov. Nechýbajú hlavné a bočné airbagy či vo vyššej výbave aj kolenné a zadné bočné. Novinkou vo Fabii je Asistovaná jazda 2.0 s podporou pozdĺžneho a priečneho vedenia vozidla. Systém je kombináciou adaptívneho tempomatu a asistenta udržania vozu v jazdných pruhoch. Svoju službu poskytne až do rýchlosti 120 km/h. Nechýba ani automatické parkovanie či asistent pre manévrovanie.

  Medzi najväčších pomocníkov z rady Simply Clever prvkov sú určite USB-C prípojky pre konektivitu či nabíjanie zariadení, palubná kamera, škrabka na zamrznuté sklo vo veku palivovej nádrže, množstvo lampičiek na čítanie, držiaky nápojov v stredovom tunely, priestor na karty či mince v kastlíku pred miestom spolujazdca, držiak nápojov či USB prípojky v stredovom tunely pre pasažierov na zadných sedadlách, odnímateľná clona panoramatickej strechy, skladacia schránka v kufre, tiež množstvo úchytov v batožinovom priestore či iné ďalšie praktické vymoženosti, ktoré poznáme aj z minulej generácie. Škoda Fabia je jednoducho majsterkou vo využití priestoru a v praktických detailoch, ktoré uľahčia a spríjemnia cestovanie.

  Škoda Fabia príde aj vo svojej poslednej štvrtej generácii nie len ako krátky hatchback, ale aj ako kombi. Fabia Combi však nepríde hneď. Jej predstavenie prebehne budúci rok a na trhy príde až v roku 2023. Ku výbavám Ambition a Style sa časom pridá aj Monte Carlo. Žiaľ s najagresívnejšou Škodou Fabia RS sa vo štvrtej generácii nepočíta.

  Matúš Paločko

  Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

  Súvisiace články

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Back to top button