CestovanieTechnika

Múzeum Mercedes – Nebo plné hviezd

Múzeum Mercedes-Benz v Stuttgarte

Popri našom pobyte v Nemecku sme si nenechali ujsť možnosť zavítať aj do mesta Mercedesov, do Stuttgartu. Okrem faktu, že tu nájdeme po cestách jazdiť viac Mercedesov ako v Bratislave, sa tu nachádza aj klenotnica toho najlepšieho, čo nemecká “hviezda” za viac ako 130 rokov svojho pôsobenia na trhu vytvorila. Nachádza sa tu veľkolepé múzeum značky Mercedes-Benz. Svojim pôvabom láka do svojho vnútra dizajnová architektonicky prepracovaná mohutná futuristická stavba návštevníkov nie len zo Stuttgartu, ale aj zo širokého okolia či zahraničia. Pomyselnú kľučku dverí si tu podávajú návštevníci z celého sveta. My sme samozrejme tento hviezdny stánok nemohli obísť a na niekoľko hodín sme sa ponorili do objavovania unikátnych strojov jedinečnej nemeckej značky Mercedes.

Múzeum Mercedes-Benz v Stuttgarte je jediným na svete svojho druhu, ktoré prináša návštevníkom nepretržite zdokumentovanú históriu značky od začiatku fungovania spoločnosti až po súčasnosť. 130 rokov histórie tu nedemonštrujú len automobily, ale aj prvé motory, motorky, vozy, lode či iné vynálezy z dielní majstrov Daimlera, Maybacha či Benza. Na deviatich podlažiach modernej budovy môžeme obdivovať tie najkrajšie a najjedinečnejšie tak historické ako aj supermoderné kúsky s hviezdou na kapote. Okrem unikátnej zbierky vozidiel ponúka budova múzea aj unikátny generátor tornáda, na ktoré sa denne tešia tisíce návštevníkov. Pohľad upútajú tiež kapsulovité výťahy, ktoré vyzerajú ako stroje času a pri svojom pohybe premietajú na steny múzea zábery z histórie nemeckej značky. Na ploche viac ako 16 500 metrov štvorcových sa nachádza viac ako 160 automobilov a 1500 ďalších jedinečných exponátov, ktoré kvetnato dokresľujú veľkoleposť hviezdnej značky.

Od počiatkov hviezdy až po najnovšie koncepty…

Múzeum Mercedes-Benz v Stuttgarte modely nie len zbiera ale aj reštauruje a predáva ďalej. Tým získava financie na nákup nových exponátov.

Štart niekoľkohodinovej prehliadky múzea je prenesenie sa na úplný začiatok či zrod Mercedesu, pomocou takzvaného stroja času. Ten predstavuje moderný kapsulový výťah, ktorý vás vyvezie na najvrchnejšie podlažie, kde celá prehliadka začína. Po vystúpení z výťahu sa stretávame s prvým dopravným prostriedkom a to koňom. Je tak dopravným prostriedkom ako aj ukazovateľom sily jednotlivých motorov. Najvyššie poschodie je štartom jednotlivcov Maybacha, Benza a Daimlera a tiež ich postupným spájaním sa vo vytváraní tých najjedinečnejších vynálezov danej doby. Nájdeme tu prvé motory, ktorých zvuk sa šíri z reproduktorov a ich činnosť je možné vidieť na vlastné oči. Tiež tu stretáme prvé dopravné prostriedky, ktoré nie sú len tými štvorkolesovými, ale tiež napríklad, motorku, čln, motorizovaný koč ako i ďalšie motorizované prvotiny z dielne majstrov automobilizmu Maybacha, Benza a Daimlera.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Múzeum svojou vnútornou stavbou pripomína slimákovu ulitu, vďaka čomu sa návštevníci presúvajú z najvyššieho poschodia smerom nadol dookola vďaka točitým schodom, tiahnucimi sa okolo vnútorných stien stavby. V praxi to znamená len toľko, že žiadny exponát nemôže ostať zrakom návštevníkov ukrytý. Rovnako sme postupovali, alebo presnejšie povedané klesali aj my. Od prvých motorov sme sa postupne dostali k prvým osobným i nákladným automobilom, lietadlovým motorom či nablýskaným dnes už klasikám, ktorých hodnoty stúpali do viac ako miliónových hodnôt. Hovoríme samozrejme o miliónoch v eurách.

Ďalšou zo zaujímavostí je, že múzeum historické automobily nie len vystavuje, ale v špeciálnych dielňach, ktoré sa nachádzajú mimo objektu, automobily aj renovuje a predáva novým nadšeným zberateľom. Aj vďaka tomu má peniaze na získavanie nových exponátov, hlavne z radov limitovaných edícií Mercedesu, či špeciálov určených pre významné osobnosti. Z tohto súdka tu môžeme nájsť autá, ktoré boli majetkom amerických hercov, známych športovcov, svetových miliardárov či dokonca prvé nemecké pápežské vozidlo, takzvaný “Pappamobil”.

Okrem historických automobilov návštevníkov potešia športové špeciály, pretekárske automobily od úplne prvých až po najnovšie, ďalej koncepty, ktoré sa nikdy nedostali do sériovej výroby ako aj posledné a momentálne najunikátnejšie koncepty či časovo obmedzené exponáty. Poslednou časovo ohradenou expozíciou je napríklad história legendárneho SUV-čka – Marcedesu triedy G.

Naša návšteva múzea bola aj napriek hodinám stráveným medzi tými najkrajšími automobilmi veľmi krátka na to, aby sme si ich dosýta vedeli vychutnať. Pre návštevníkov, ktorých netlačí čas, je tu však k videniu naozaj veľa ani pol dňa či dokonca celý deň by na detailné prezretie si všetkých exponátov určite nestačil. A však vďaka dokonalému výkladu veľmi milých a ústretových sprievodcov aj v kratšom čase dokážu návštevníci detailne nazrieť do jedinečnej histórie značky, ktorá sa od svojho počiatku prezentuje luxusom, kvalitou a moderným štýlom. Aj vďaka tomu je “hviezda” aj dnes tam, kde je.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button