AutomobilyInfo

Ani exkluzivita, pôvab či jedinečnosť nezachránili holandský klenot

Spyker

“Nulla tenaci invia est via” – húževnatému nie je žiadna cesta neprechodná. Žiaľ jednoznačný a úderný firemný slogan holandskej značky Spyker nezachránil potápajúcu sa loď. Spyker hlási bankrot niektorých svojich divízií a rovnaký scenár čaká aj celú značku.

Jedinečná koncepty ako aj limitované modely vyrába spoločnosť Spyker už 22 rokov. Okrem automobilového priemyslu sa špecializuje aj na výrobu lietadlových rotačných motorov. Po rokoch finančného potácania sa na trhu, po početných finančných injekciách od švédskych, čínskych či amerických investorov, Spyker upadol do obrovských dlhov. Jeho kariéra sa nútene končí. Firma hlási bankrot.

Ruský investor peniaze neposlal a nezvrátil bankrot…

Spyker sa na niekoľko rokov odmlčal no v posledných rokoch vytvoril trojicu konceptov, ktoré sa mali dostať do výroby.

Predchádzajúce roky však nenaznačovali, že by sa spoločnosť mala zrútiť. Práve naopak. Ich dlhšia modelová absencia na trhu nebola len o problémoch. Po získaní finančných injekcií od investorov pripravovali trojicu modelov, ktoré sa mali stať pre budúcnosť značky kľúčovými. Odvážnymi konceptami boli C8 Preliator Spyder, B6 Venator a odvážne SUV D8 Paris-to-Peking. Žiaľ ani jeden sa na cesty nedostal a vyzerá to tak, že v blízkej budúcnosti ani nedostane. Značka však stále ostáva pozitívna a pracuje na získaní nových investorov, ktorí by to s ňou dotiahli do úspešného konca. V tomto prípade do úspešného návratu na scénu.

Sľúbená finančná pomoc od ruských investorov mala doraziť do holandskej značky už minulý rok no nestalo sa tak. Informácie o investoroch a detaily o biznis pláne zverejnené neboli, no sľubovali veľký comeback Spykeru na trh s luxusnými exotickými automobilmi. Namiesto toho investori odskočili a Spyker postupne ohlasuje bankroty divízie Spyker Events a Spyker Services. Rovnaký osud čaká aj celú spoločnosť Spyker N.V. Sympatické je, že momentálny CEO Victor Muller vyhlásil, že sa bankrotom nenechá odradiť a reálne verí v existenciu investorov, ktorí vložia svoje financie ako aj dôveru do lukratívnej značky Spyker. Popravde veľmi radi by sme sa ešte v budúcnosti pokochali jedinečnými luxusnými modelmi holandskej značky na veľkej automobilovej show, napríklad v Ženeve.

Zdroj: motor1.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button