Info

Najväčším vývozcom áut na svete je aktuálne Čína! Veľký podiel má na tom vojna na Ukrajine

Najväčší vývozca automobilov na svete

Donedávna bolo na prvom mieste vo vývoze automobilov do sveta Japonsko. Ich štvrťročné čísla nedokázali prekonať ani nemecké či juhokórejské giganty. Tento úspech je však preč a na prvé miesto sa podľa oficiálnych štatistík vo vývoze automobilov dostáva úplne nový hráč. Je to Čína, ktorá v prvom kvartáli tohto roku vyviezla 1,07 milióna vozidiel. Medziročne je to až 58 percentný nárast, čo je neuveriteľné. Z Japonska do sveta poputovalo za prvý kvartál tohto roku 954 185 automobilov, čo je tiež síce nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku, no len o 6 percent. Čína vďačí veľkému dopytu Európy po elektromobiloch, ale aj vojne na Ukrajine.

Čína vyhráva na plnej čiare…

Číne pomohlo dostať sa tento rok na vrchol hneď niekoľko faktorov..

Minulý rok Čína predbehla vo vývoze Nemecko a stala sa druhý najväčším vývozcom áut na svete. Na prvom mieste bolo Japonsko. Podľa čínskej colnej správy za minulý rok Čína vyviezla okolo 3,2 milióna automobilov. Nemecko “len” 2,6 milióna. Číne pomohlo dostať sa tento rok na vrchol hneď niekoľko faktorov. Dopyt Európy, ale aj celého sveta po elektromobiloch dokázala uspokojiť práve Čína. Vojna na Ukrajine zasa spôsobila odliv európskych značiek z Ruska v mene sankcií, no v konečnom dôsledku si automobilky čo odišli z Ruska len uškodili. Čína zabrala ich miesta a dnes vyrába aj vo fabrikách európskych značiek a tiež dováža tak elektromobily, ako aj autá so spaľovacími motormi práve na ruský trh, ktorý je veľmi veľký a silný.

Medzi najväčších čínskych vývozcov z hľadiska značiek patria čínska pobočka americkej Tesly, koncern SAIC, ktorý vlastní napríklad aj značku MG, ale aj firma BYD, ktorá je podporovaná Spojenými štátmi. Ak ste si mysleli, že Teslu, ktorú kúpite v Európe, pre vás vytvorili Muskovci v Amerike, budete veľmi sklamaní. Tesly, ktoré sa vyvážajú do Japonska či Európy, sú skladané práve v Číne. Gigatováreň Tesla v Číne dokáže ročne vyrobiť až 1,25 milióna automobilov. Tento rok v nej štartuje výroba športovo-úžitkového modelu Y, ktorý je určený na vývoz do Kanady. Vidíte v tom to absurdno? Z Číny do Kanady špinavou loďou ekologický automobil. Proste na smiech…

Čína ťaží poriadne aj z vojny na Ukrajine a zo sankcií, ktoré Európa uvalila na Rusko. Európske automobilky sa z Ruska odsťahovali, fabriky nechali voľné a na ich miesto nastúpila Čína. Vývozu však domáce fabriky nepomáhajú. Pomáha mu odstrihnutie európskych vozidiel od ruského trhu. Rusko ostalo “vytrestané” tak, že autá, ktoré z Európy neprídu, nahradili lacnejšie čínske autá. Automobilky ako Geely, Chery či Great Wall vykázali obrovský nárast svojho podielu na ruskom trhu. A aj vďaka vývozu tak elektromobilov ako aj áut so spaľovacím motorom do Ruska, Čína získala prvenstvo v štatistikách krajín, ktoré vyvážajú najviac áut do sveta. A čísla stále rastú. Na konci roka sa predpokladá, že Čína môže až zdvojnásobiť počet vyvezených automobilov oproti minulému roku. Európske automobilky sa môžu len chytať za hlavu. V nasledujúcich rokoch to budú mať extrémne ťažké.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button