Automobily

Najrýchlejšie a možno aj najluxusnejšie MPV na svete? Voyah Dreamer – elektromobil z Číny

Voyah Dreamer

Kto hovoril že MPV-čka sú na ústupe? No asi všetci automobiloví odborníci, predajcovia, automobilky a aj my. Preto nás prekvapili informácie o novom čínskom elektrickom MPV-čku s menom Voyah Dreamer ktoré je nielen luxusné, ale aj pravdepodobne najrýchlejšie na svete. Z nuly na stovku dokáže vyštartovať za 5,9 sekundy.

Len druhý automobil značky Voyah…

Technické detaily si čínska značka zatiaľ necháva pre seba. Vieme však, že luxusné elektrické MPV dokáže z nuly na stovku vyštartovať za 5,9 sekundy.

MPV modely sú vytláčané a pomaly nahrádzané stále viac populárnymi SUV-čkami. Doba sa mení a veru menia sa aj chute zákazníka. Kedysi veľmi žiadané rodinné praktické MPV modely už viac nemajú čím osloviť. Ich éra sa končí. Možno veľmi prekvapujúco znela správa, ktorú sme zachytili na čínskych motoristických portáloch. Čínsky elektromobil Voyah Dreamer ponúka úplne nový pohľad na MPV-čka. Luxus a vysoký výkon, ktorý dokáže osloviť aj tých, ktorí by na MPV model ani pohľadom nezablúdili. A veru, oslovil aj nás.

Na čínskom trhu sa momentálne nachádza povedzme dvojica luxusnejších, alebo prémiovejších MPV modelov, ktoré by ako tak mohli osloviť potenciálneho záujemcu. Sú to modelu Lexus LM a Buick GL8 Avenir. K týmto dvom posledným bojovníkom sa pridáva aj domáci model Voyah Dreamer. A k tomu je ešte aj elektrický. Model Dreamer je pri tom len druhým v podaní značky Voyah. Prvým modelom bolo plug-in hybridné SUV s označením Free.

Model Voyah Dreamer je veľké MPV, ktoré pri pohľade na jeho luxusné vnútro asi ani nemôžeme nazvať rodinným. Poďme však poporiadku a začnime od pútavého exteriéru. Prednej časti dominuje obrovská chrómovaná mriežka chladiča. Na čínskom trhu nie je tento jav, výrazného chrómovania ničím výnimočným. Značka tak prezentujú svoji exkluzivitu. Úzke svetlá sú opticky prepojené chrómovou linkou. Celá maska je pri tom len dekoratívnym prvkom nakoľko elektrické pohonné ústrojenstvo tak masívne chladenie, ako spaľovacie motory v prednej časti nepotrebuje.

Technické detaily si čínska značka zatiaľ necháva pre seba. Vieme však, že luxusné elektrické MPV dokáže z nuly na stovku vyštartovať za 5,9 sekundy. Podľa tohto údaju by sme mohli polemizovať, že Voyah Dreamer by mohol byť aj jedným z najrýchlejších MPV-čiek na svete. Uvidíme však, aká bude realita po jeho vypustení do premávky. Tiež by sme mohli predpokladať, že konštruktéri použili rovnaké pohonné ústrojenstvo, aké bolo prezentované pri jeho SUV súrodencovi s menom Free a teda dvojicu elektromotorov s kombinovaným výkonom 510 kW a krútiacim momentom 1040 Nm. Akumulátor by mohol dostať kapacitu 88 kWh.

Interiér čínskeho elektrického MPV je jedným slovom luxusný. Ak by sme to mali rozviesť, vnútro dostalo štvoricu individuálne osadených sedadiel s vyhrievaním, chladením či dokonca masážnou funkciou. Prístrojová doska dostala až tri displeje. Klasický digitálny prístrojový štít dopĺňajú ešte obrazovka infotainmentu a obrazovka pred spolujazdcom. Uprostred sa nachádza plávajúca stredová konzola, kde šofér nájde tak volič prevodovky ako aj lakťové opierky či úložné priestory. Zadnú časť vozidla oddeľuje prepážka. Tu sa nachádza dvojica kresiel s integrovanými podnožkami a lakťovými opierkami. Uprostred sa nachádza veľký displej, ktorý slúži na ovládanie funkcií nielen sedadiel, ale aj ďalších možností infotainmentu. Nechýbajú ani prémiová audiosústava či ďalšie displeje. Nad sedadlami sa usadila presklená strecha, ktorá priestor vo vozidle opticky rozširuje a pôsobí opäť prémiovým až luxusným dojmom. S takýmto automobilom by sme sa veru nehanbili jazdiť ani my. A vôbec by nám nevadilo, že je to nepopulárna MPV triedy. A čo vy?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button