Domáce cestyInfo

10 rád ako jazdiť úspornejšie. Ako šetríte palivo vy?

Prudký nárast cien pohonných hmôt, ktoré sledujeme posledné mesiace, nás nútia prehodnocovať svoj štýl jazdy. Nie, jazdiť neprestaneme, no sem tam ušetriť to decko či dve nie je až tak nereálne. A stačí pri tom naozaj veľmi málo. Snažíte sa o ušetrenie paliva počas vašej jazdy aj vy? Neviete ako na to? Týchto pár rád by vám mohlo pomôcť ušetriť nejaké to euríčko, alebo aj viac vďaka nižšej spotrebe paliva. Stačí len trošku upraviť svoje šoférske návyky.

1. Udržujte automobil v správnom technickom stave

Pri zanedbanom automobile máte hneď niekoľko “zvyšovačov” spotreby, o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli. Spotrebu dokážu zvýšiť napríklad zanesený vzduchový filter, zatuhnuté ložiská či zvlnené brzdové kotúče. Podhustené pneumatiky zväčšujú valivý odpor a tým aj spotrebu automobilu. Nižšiu spotrebu dosiahnete aj užšími pneumatikami. Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu oleja. Nalejte vždy však len ten správny olej, ktorý je pre váš automobil určený.

2. Nové technológie nie sú náš nepriateľ. Aspoň vo väčšine prípadov

Takmer každý nový automobil, ktorý disponuje ECO jazdným režimom, dokáže v tomto móde ušetriť nemalé množstvo paliva. Čím je vaša cesta dlhšia, tým väčšia úspora to môže byť. Elektronika znižuje výkon a odozvu na plynový pedál a automobil tak nejde v momente do zbytočných vysokých otáčok, chod je plynulejší. Tento ECO režim dokáže optimalizovať aj využívanie klimatizácie a tým ušetriť ďalšie palivo. Navigácia tiež dokáže ušetriť palivo, pokiaľ sa necháte viesť optimálnou trasou. Vo väčšine prípadov dokáže spotrebu ušetriť aj zapnutý štart-stop systém. Je však poriadne otravný hlavne pre vodičov, ktorí sa s ním v predchádzajúcich autách nestretli. 

3. Strešný box po dovolenke radšej zložte

Strešný box je perfektným pomocníkom počas našich výletov či už k moru alebo v zime na lyžovačku na horách Napcháme do neho naozaj kadečo. Samozrejme, ako každé prídavné zariadenie na zovňajšku automobilu, ktoré nebolo namontované sériovo, zvyšuje spotrebu, hoci nám vo veľkom pomáha. Preto je zbytočné nosiť prázdne boxy na streche auta ešte dlho po skončení našej rodinnej dovolenky. A ak v nich ešte nosíme aj celú výbavu do Chorvátska, ktorú sa nám nechcelo vybrať, ďalšie decká na spotrebe sú míňané zbytočne, kvôli vyššej hmotnosti automobilu.

4. Nerobte si z auta pojazdný sklad

Každá zbytočná vec, ktorá je pohodená v kufri a neplní v aute žiadny účel, je vec, ktorá zvyšuje hmotnosť auta a teda aj spotrebu. Čím viac toho musí automobil odviezť, tým viac paliva potrebuje na svoj chod a tým viac “žerie”. Samozrejme, ak jazdíte v zime v bavoráku so zadokolkou, stokilové závažie v kufre sa veru zíde, no aj to zvyšuje spotrebu. Českí motoristickí novinári dokonca vypočítali, že 100 kilogramov v automobile so slabším motorom dokáže zvýšiť spotrebu až o sedem decilitrov. My dobre živení si veru musíme vstúpiť do svedomia a dať si novoročné predsavzatie, že schudneme, aby náš štvorkolesový miláčik menej papkal. Pri silnejších motoroch je samozrejme tento rozdiel menší. Zvýšiť spotrebu dokáže napríklad aj zbytočný tretí rad sedadiel v MPV-čkach či vanoch. Ak sa chystáte na dlhú cestu, natankujte plnú nádrž, aby ste plynule prešli viac kilometrov. Ak viete, že s autom budete jazdiť málo a krátke trasy, zbytočne nádrž neprepĺňajte.

5. Plánovanie nie je dobré len v hospodárstve, ale aj na ceste

Táto rada trošku súvisí s predchádzajúcim odporúčaním naplniť si nádrž po okraj, ak sa chystáte na dlhú cestu. Samozrejme tiež je potrebné, aspoň zbežne si prejsť benzínové pumpy dostupné na ceste, ktorou pôjdete v neznámej krajine. Najrýchlejšia trasa podľa navigácie nemusí byť vždy tou najekonomickejšou a je dobré si pred cestou prejsť aj iné možnosti. Cestou nezabúdajte počúvať aj dopravný servis, v ktorom sa môžete dozvedieť informácie o prípadných zápchach, kolónach či nehodách, ktoré by vás mohli nielen zdržať, ale aj stáť ďalšie palivo navyše pri niekoľkohodinovom posúvaní sa v kolóne. Tiež si sledujte prevádzku na hraničných priechodoch a využite tie najmenej upchaté. Opäť sa vyhnete kolóne a strate paliva v nej.

6. Vidíte oranžovú a dupete na plyn? Nerobte to…

Každý vodič by mal sledovať premávku a rozmýšľať dopredu. Nielen pri krízových situáciách, ale aj napríklad v bežnej mestskej premávke Ak vidíte na semafore 500 metrov pre vami zelenú, pravdepodobne ju nestihnete. Nedupne zbytočne na plyn a nesnažte sa prejsť križovatkou za každú cenu. Nielen že zbytočne stratíte palivo, ale aj môžete veľmi ľahko porušiť nejeden dopravný predpis. Tiež udržujte správny odstup od auta pred vami. Každú chvíľu dobrzďovať a rozbiehať sa je zbytočné. Voľte plynulú jazdu. Pokiaľ pôjdete z kopca, dajte nohu z plynu dole, prípadne podraďte a dobrzďujte motorom. Prípadne vyraďte do neutrálu a dokotúľajte sa vďaka kinetickej energii čo najďalej. Naopak pred stúpaním do kopca zrýchlite ešte pred terénnym zlomom, aby ste mohli na vrch kopca vyjsť s  ideálne čo najvyšším zaradeným prevodovým stupňom. 

7. Agresívny štýl plyn-brzda-klaxón-plyn je na spotrebe cítiť

Ak ste zvyknutí jazdiť agresívne, pomaly s jednou nohou na plyne a druhou na brzde vedzte, že takýto štýl jazdy je ten najmenej ekonomický. Dokonca agresívna jazda vás dokáže stáť až o tretinu viac, ako pokojná jazda bez zbytočného zrýchľovania a brzdenia, v ustálenom tempe. Spotreba stúpa aj pri extrémne rýchlej jazde vo vysokých otáčkach. Podľa zahraničného portálu vás môže ušetrených päť minút jazdy stáť aj tri litre navyše Okrem toho riskujete pár desiatok či stovák eur aj na pokute.

8. Nedupte zbytočne na brzdy

Táto rada súvisí hneď s niekoľkými predchádzajúcimi bodmi. Pri starších, ako aj pri novších automobiloch môžeme odporučiť brzdiť čo najmenej. Samozrejme, brzdite keď je to potrebné. Ale nebrzdite, keď to potrebné nie je. Strácate tak ťažko nadobudnutú kinetickú energiu, ktorú môže automobil využívať pri pohybe a šetriť tak spotrebu. Každé zbytočné spomalenie a opätovné naberanie rýchlosti vedie k vyššej spotrebe. Súvisí to s jazdou v kolóne, v meste, na diaľnici so štýlom plyn-brzda. Pri elektromobiloch a hybridoch je samozrejme brzdenie vítaný jav. Dobíja akumulátor, ktorý následne použije energiu práve v na palivo najnáročnejších procesoch, akým je napríklad aj rozbiehanie.

9. Nebojte sa preradiť na vyšší stupeň

Vysoké otáčky znamenajú aj zvýšenú spotrebu. Ako ich môžete znížiť? Ak sa dá, preraďte na vyšší stupeň. Toto pravidlo je aplikovateľné nielen na staré ale aj na nové automobily, Novšie autá vás dokonca samé vyzvú na preradenie na vyšší stupeň. Pri moderných motoroch nie je problém jazda v nižších otáčkach, sú na to stavané. Samozrejme ani dusenie motora napríklad pri štyridsiatke so zaradenou šestkou nie je na spotrebu paliva vôbec priaznivé. V bežnej premávke aj tak nemá zmysel vytáčať motory do vysokých otáčok. Iné je to v prípade, keď potrebujete vyfúkať “bordel” z výfuku po celotýždňovej jazde mestom niekde na diaľnici.

10. Nerobte z auta obývačku

Nie že by ste nemali držať automobil v čistote, akú máte doma v obývačke. Nerobiť z auta obývačku je myslené v kontexte zbytočného pripájania veľkého množstva elektroniky, ktorú počas jazdy používame. Každá elektronika zapojená do 12V zástrčky odoberá energiu, ktorú automobil musí nejako vyrobiť. A samozrejme pri spaľovacích motoroch ju vyrába pomocou motora, ktorý žerie palivo. A teda, čím viac prídavných elektrospotrebičov v aute, tým viac paliva automobil spapá. Tu je tiež možno správne spomenúť aj klimatizáciu či dokonca zapnuté 4×4, keď to nie je potrebné. Rozdiely v spotrebe s permanentne zapnutým 4×4 či klimatizácie môžu byť dokonca až v litroch na 100 km. Ak sa rozhodujete pre nové auto s viac valcami ako sú tri či štyri, skúste sa porozhliadnuť po takom, ktoré dokáže vypnúť dvojicu valcov. Rozdiel v spotrebe je naozaj viditeľný.

Zdroj foto: media.ford.com, media.daimler.com, hyundai.news

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button