Automobily

Na scéne je nový off-roadový restomod Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari

Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari

Restomody postavené z modelov Porsche sú v poslednej dobe veľmi populárne. Rôzne svetové spoločnosti sa pretekajú, ktorá spraví zaujímavejší, pútavejší, lepší… Spoločnosť Galpin to však vzala z iného konca a namiesto nablýskaného mestského automobilu stvorila off-roadovú beštiu, ktorá neohrnie nos ani nad ťažším terénom. Je to Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari a vyzerá veru veľmi pútavo. Vedeli by sme si ho predstaviť aj na Dakare. Vy nie?

Porsche 911 je vďačnám materiálom pre tvorcov restomodov…

Do parády si historické Porsche vzala spoločnosť Porsche Santa Clarita (člen skupiny Galpin Motors). Z inak vyslovene cestného vozidla vyrobili Safari terénny špeciál.

Klasické renovácie historických automobilov, či ich pretváranie na restomody, sa v dnešnej dobe tešia popularite. Svetu vládne retro a hoci nie ste ani veľkým fanúšikom automobilov, za pekným veteránom sa obrátite takmer vždy. Automobily Porsche sú veľmi vďačným “terčom” pozornosti úpravcov, ktorý sa snažia zo starých, no stále vzácnych, rachotín, vykúzliť niečo jedinečné. A to je aj príklad modelu Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari. Je postavený na základe Porsche Carrera Targa z roku 1974. Konkrétne je postavený na 161. vozidle z celkového nákladu 246 vozov, ktoré v tom roku Porsche priviezlo do USA. Je teda niekoľkonásobne hodnotnejší, ako jeho starší či mladší súrodenci z väčších edícií.

Do parády si historické Porsche vzala spoločnosť Porsche Santa Clarita (člen skupiny Galpin Motors). Z inak vyslovene cestného vozidla vyrobili Safari terénny špeciál, ktorý sa nebojí zablatiť či ošúchať kameňmi na prašných cestách. Podvozok je na prvý pohľad zvýšený. Automobil dostal terénne disky, ako aj pneumatiky BFGoodrich T/A. Nechýbajú odľahčené nárazníky tak vpredu ako aj vzadu, prídavné rallye svetlomety či odnímateľný panel strechy vo verzii Targa. Lakovanie karosérie je vďaka grafikám v duchu sedemdesiatych rokov a musíme uznať, že limetková farba sa tomuto restomodu naozaj hodí.

Interiér dostal hnedé kožené čalúnenie, kombinované s hnedou látkou. Nechýba prémiové audio, rádio Porsche Classic s Bluetooth, navigácia, klimatizácia či bezpečnostný rám. Zadný rad sedadiel v tomto restomode nenájdeme. Srdcom Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari je atmosférický 2,7 litrový plochý šesťvalec, ktorého výkon bol zvýšený z pôvodných 174 koní na terajších 183. Podvozok dostal stabilizátory RSR, špirálové zavesenie MCS či systém Elephant Racing Safari Stage 4. Vďaka týmto vymoženostiam zvláda Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari jazdu v teréne bez problémov.

Novinka Galpin Porsche 911 Carrera Targa Safari vznikla zatiaľ len v jednokusovej limitovanej edícii v rámci súťaže Porsche Classic Restoration Challenge pre Werks Reunion. Aké boli náklady na prestavbu a aká je aktuálne cena špeciálneho terénneho restomodu jeho výrobca zatiaľ nezverejnil. Rovnako je neznáme, či sa podobných modelov ešte v budúcnosti dočkáme. Ak by však tento model poputoval do dražby, menej ako 100 000 dolárov stáť určite nebude.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button