Automobily

Nové najrýchlejšie produkčné vozidlo? Výrobca nového Koenigsegg CC850 to o svojom aute tvrdí

Koenigsegg CC850

Najvýkonnejší a najrýchlejší produkčne vyrábaný voz s manuálnou prevodovkou na svete. Takými slovami opisuje švédska značka svoj posledný výtvor Koenigsegg CC850. Novinku odprezentovali Švédi na kalifornskej akcii Monterey Car Week. Ak sa vám zdá dizajn nového Koenigsegg CC850 povedomý, máte veru dobrý zrak. Jeho krivky preberajú dizajn z 20 rokov starého superšportu CC8 a odkazujú tak na jeho niekdajšiu dokonalosť. Samozrejme, technologicky je Koenigsegg CC850 úplne novým automobilom zodpovedajúcim tejto dobe.

Koenigsegg sa prehnaných emisných noriem nebojí…

Pod kapotou novinky Koenigsegg CC850 pracuje 5,0 litrový osemvalcový agregát prevzatý z modelu Jesko s výkonom 1033 kW.

Švédska značka sa spaľovacích motorov a šikanátorských emisných noriem nebojí. Aj preto pod kapotou novinky Koenigsegg CC850 pracuje 5,0 litrový osemvalcový agregát prevzatý z modelu Jesko s výkonom 1033 kW. Ale len v prípade, že je v nádrži natankované palivo E85. Pri tankovaní bežného paliva E5 je jeho výkon 884 kW. Krútiaci moment je však nemenný a to 1385 Nm. Keď si predstavíme, že auto váži len 1385 kilogramov, musíme uznať, že je to brutálna raketa. Deväťstupňovú skriňu prevodovky Light Speed Transmission rovnako prebral model Koenigsegg CC850 od staršieho súrodenca Jesko. Pri pohľade do interiéru však manuálny volič ukazuje len šesť rýchlostných stupňov. Ako je to možné?

Hoci dostal model Koenigsegg CC850 aj spojkový pedál, deväťstupňová prevodovka a šesťstupňový menič sú spolu s ním takpovediac čisto elektronickou hračkou. Automobilka zosynchronizovala deväťstupňovú prevodovku so šesťstupňovým meničom a spojkovým pedálom tak, že šofér nič nepostrehne a bude radiť stále rukou šesticu prevodových stupňov. Výsledkom toho je podľa označenia automobilky TWMPAFMPC – The World Most Powerful And Fastest Manual Production Car. Šofér radí prevodové stupne, dokonca mu môže motor auta aj “zdochnúť” ak nevie narábať so spojkovým pedálom. Celý kumšt deväťstupňovej prevodovky je v elektronike, ktorá pomáha čo najlepšie využiť jej potenciál vďaka voliteľným jazdným režimom. Dokonca pri posunutí voliča do režimu A – prechádza automobil na úplne automatický režim radenia.

O bližších parametroch modelu Koenigsegg CC850 zatiaľ nemáme ďalšie detaily, ktoré by nám viac ukázali, čoho je v skutočnosti tento švédsky športiak schopný. Keď sa však pozrieme na predchádzajúce modely Koenigsegg, o tvrdeniach na adresu nového modelu CC850 nemáme pochybností. Automobilka v blízkej dobe sľubuje pokorenie mnohých rekordov, ktorých zatiaľ nie je držiteľkou. Švédska firma plánuje vytvoriť limitovanú edíciu 50-tich modelov Koenigsegg CC850, ktorými oslávi päťdesiate narodeniny svojho zakladateľa Christiana von Koenigsegga. Informáciu o cene sa dozvieme neskôr.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button