Automobily

V Monterey sa predstavilo karbónové Porsche 993 Turbo od Gunther Werks so 710 koňmi

Gunther Werks Tornado (Porsche 993 Turbo)

Motoristická udalosť Monterey Car Week je populárna po celom svete. Aj preto sa tu objavujú modely, ktoré stoja milióny dolárov ako aj také, ktoré sú úplne unikátne a nikto iný ich na svete nevlastní. Prezentujú sa tu aj značky či garáže, ktoré tvoria jedinečné limitované kúsky. Takou je aj Gunther Werks, ktorá do Monterey pricestovala so svojim konceptom Tornado. Je to restomod postavený na Porsche 933 Turbo. Vyzerá perfektne!

Toto Porsche je naozaj nádhera…

Pod kapotou je umiestnený štvorlitrový vzduchom chladený plochý šesťvalec, ktorý dopuje vzduchom dvojica turbodúchadiel. Tie postavila na zákazku spoločnosť Rothsport Racing.

Automobil váži len 1225 kilogramov. Za svoju váhu vďačí početným uhlíkovým panelom, ktorými konštruktéri nahradili kusy klasickej plechovej karosérie. Okrem toho sú panely aj viac aerodynamické, vďaka čomu je odpor vzduchu nového restomodu oveľa nižší, ako pri jeho báze – Porsche 933 Turbo. Okrem panelov si obrodou prešiel aj motor, ktorý poskytuje oveľa vyšší výkon ako originál.

Predný nárazník dostal nový splitter, nové nasávacie otvory, za blatníky sa usadili funkčné otvory ventilácie a na zadných blatníkoch je nové veľké nasávanie. Nechýba ani zadné veľké krídlo s funkčným systémom chladenia. Zadný nárazník je obrovský a dostal masívny difúzor, ako aj poriadne koncovky výfuku. Nové sú tak isto aj LED-kové svetlá, tak predné, ako aj tie zadné. Auto stojí na 18-palcových kolesách vyrobených kombináciou karbónu a horčíku. Gunther Werk Tornado je tak perfektne vybavené na prekonávanie rekordov. Bude však na to mať vybavenie aj pod kapotou?

Pod kapotou je umiestnený štvorlitrový vzduchom chladený plochý šesťvalec, ktorý dopuje vzduchom dvojica turbodúchadiel. Tie postavila na zákazku spoločnosť Rothsport Racing. Motor dostal špeciálny systém chladenia, ktorý je inšpirovaný pretekárskymi špeciálmi. V štandardnom naladení poskytne motor úctyhodný výkon 608 koní. Ak by ste však siahli po okruhovom naladení, výkon porastie ešte o ďalších 102 koní na výsledných 710. Najvyšší krútiaci moment má hodnotu 759 Nm. Sila motora je na zadný pár kolies distribuovaná vďaka manuálnej šesťstupňovej prevodovke. Modelu Gunther Werks Tornádo nechýba ani aktívny podvozok či prémiové brzdy značky Brembo.

Interiér dostal kombináciu materiálov ako karbón a koža Alcantara. Súhra týchto materiálov je luxusná a športová zároveň. Doplnky kabíny sú odeté do rovnakej farby, akú ponúkne lak karosérie. Sedadlá, pre šoféra a spolujazdca, sú športové a tiež uhlíkové. Prístrojovka je jednoduchá a zachováva ducha pôvodného Porsche 833 Turbo. Samozrejme, nechýbajú moderné vymoženosti ako karbónový volant či tablet na magnetickom držiaku pred voličom prevodovky, ktorý preberá rolu infotainmentu.

Ďalšie informácie si zatiaľ kalifornská spoločnosť necháva pre seba. Model Tornado sa aktuálne chystá na testovacie jazdy na okruhu Laguna Seca, kde by údajne mohol zajazdiť také časy, na aké sú fanúšikovia zvyknutí pri modeloch Porsche 918 Spyder alebo McLaren F1. Rovnako je zatiaľ neznáme, koľko modeloch spoločnosť chystá vyrobiť. Určite to však bude len veľmi malé obmedzené množstvo. A samozrejme cena bude zohľadnená v jedinečnosti tohto automobilu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button