Automobily

Krug Expedition Rhino XL: Expedičný nosorožec na kolesách

Chcete na dovolenke s obytným autom niečo naozaj zažiť? Na cestu sa môžete vydať nielen v typickom bielom obytnom aute Ducato či Boxer na Liptovskú Maru, do Južného Tirolska alebo ku jazeru Garda, ale aj na vrchol vysokých pohorí či na fjordy severských krajín so špecialitkou, ktorá práve teraz prichádza na trh. Ak milujete adrenalín, tak potom by pre vás mohla mať spoločnosť Krug Expedition zo Schladmingu v Rakúsku to pravé orechové. Nosorožec na kolesách, s menom Project Rhino XL, je obytný voz, s ktorým môžete zájsť aj na kraj sveta.

Krug Expedition už v roku 2022 vydala “normálne” Rhino založené na Mercedese Atego a teraz idú o krok ďalej s novým obytňákom s označením XL. Nový Project Rhino XL je tiež založený na Ategu a ponúka riešenie na kľúč s tromi rôznymi variantmi interiéru, vrátane dvoch rodinných verzií a jednej pre profesionálne použitie.

Rhino pre rodinu i profesionálnych nomádov…

Dva najväčšie modely Project Rhino XL majú vstavanú manželskú posteľ a dve poschodové postele pre ďalší priestor na spanie.

Rhino XL je k dispozícii v troch konfiguráciách, XL 175, XL 200 a XL Business. Každé z vozidiel je dômyselne navrhnuté a vyrobené vo vlastnej réžii, aby sa zabezpečil vysokokvalitný výrobný proces až po dokončenie. Krug Expedition vyrába každý modul s použitím vystužených sendvičových panelov, ktoré poskytujú vynikajúcu izoláciu a výkonové funkcie špeciálne navrhnuté tak, aby zabránili vnútornej kondenzácii a vyžadujú menej energie v extrémne chladnom alebo horúcom prostredí.

Inšpirovaná robustným pancierom rovnomenného nosorožca, spoločnosť tiež konštruuje steny a stropné panely každého modulu XL z „neuveriteľne pevného a odolného“ laminátu GRP, o ktorom sa hovorí, že je mimoriadne odolný voči poškodeniu. Off-roadová výbava modelu 2024 Project Rhino XL zahŕňa stály pohon všetkých štyroch kolies s tromi uzávierkami diferenciálu na prednej a zadnej náprave, ako aj na prevodovke. Vypínateľné ABS a voliteľný poloautomatický systém tlaku v pneumatikách pomáhajú cestujúcemu zvládnuť aj nepredvídateľný náročný terén počas jeho dobrodružstiev na ceste alebo v teréne.

Strešný nosič je voliteľným doplnkom Rhina XL a je namontovaný na kabíne s LED svetlom pre použitie v podmienkach zhoršenej viditeľnosti. Každé vozidlo je vybavené štyrmi pneumatikami 365/80 R20 vhodnými do všetkých typov terénu aj na cestu. Nový Project Rhino XL tiež ponúka pôsobivé množstvo úložného priestoru s robustnými úložnými boxmi a priestranným ložným priestorom v zadnej časti vozidla.

Dva najväčšie modely Project Rhino XL majú vstavanú manželskú posteľ a dve poschodové postele pre ďalší priestor na spanie. Kuchyňa Project Rhino XL sa vyznačuje praktickou pracovnou plochou, nerezovým drezom, indukčnou varnou doskou Miele s dvoma varnými zónami a voliteľnou súpravou riadu a príborov. Chladnička a mraznička Vitrigrigo Slim 150 zaisťuje, že všetky potraviny podliehajúce skaze budú na každej expedícii dobre uskladnené.

Voliteľne je k dispozícii aj posuvný stôl pre jedálenský kút, ktorý možno v prípade potreby ľahko prerobiť na ďalšie miesto na spanie. Na palube je vodeodolná vinylová podlaha, ktorá sa ľahko čistí. Hlavná nádrž na čerstvú vodu Project Rhino XL má kapacitu 545 litrov, aby sa zabezpečilo, že čistú vodu možno použiť aj na dlhšie cesty.

Krug Expedition sa zaviazala vyvinúť najdostupnejšie expedičné vozidlo na svete. Všetky vozidlá Project Rhino XL začínajú na cene 485 000 amerických dolárov, čo je v prepočte približne 445 000 eur. Menšia séria Project Rhino začína na 390 000 dolároch, približne 359 000 eur. Časť výnosov z každého predaného radu Rhino podporuje juhoafrickú organizáciu na ochranu voľne žijúcich živočíchov Nkombe Rhino.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button