Motocykle

Vespa oslavuje 77 rokov od začiatku svojej existencie

77 rokov značky Vespa

Len pred mesiacom oslávila ikonická značka Vespa 77. výročie, ktoré si pripomenula so svojimi fanúšikmi. My sme sa vrátili k oslavám a pripomenieme si históriu značky v krátkom článku. Prvý model ikonickej značky bol predstavený v roku 1946 a stal sa bestsellerom. Hlavná expanzia značky na svetové trhy však prebehla až v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Vďaka dostupnosti pre masy ako aj štýlovému prevedeniu sa skútre Vespa stali symbolom mladosti a slobody. Dodnes sa fanúšikovia retro-kriviek talianskych skútrov nevedia nabažiť modelov Vespa o čom nehovoria len čísla predaných modelov, ale aj pribúdajúce verzie a limitované edície skútra, ktorý dokázal a stále dokáže poblázniť milióny motoristov po celom svete.

Vespa pobláznila milióny ľudí po celom svete…

Na Slovensku a v Českej republike fungujú silné komunity majiteľov skútrov Vespa, ktorí pravidelne organizujú rôzne akcie a zrazy.

Talianska dvojkolesová legenda sa zrodila doslova z núdze, tesne po druhej svetovej vojne. Jej dizajn pochádza z pera leteckého konštruktéra Corradina D’Ascania, ktorý spojil kreativitu a mechanické inžinierstvo do funkčného, aerodynamického a jednoduchého dvojkolesového vozidla. Vespa bola originálnym, užitočným a na tú dobu naozaj krásnym produktom, ktorý si okamžite získal srdce verejnosti. Nielen vďaka dizajnu, ale aj vďaka priaznivej cene si ho vtedy mohli dovoliť obyvatelia povojnovej Európy.

Keď Enrico Piaggio, syn zakladateľa spoločnosti Piaggio Group, pozoroval ladné línie prvého prototypu skútra a započúval sa do bzukotu jeho motora s objemom 98 cm3, nemohol si pomôcť a zvolal: „Sembra una vespa!“ alebo „Vyzerá ako osa!“. Táto veta začala revolúciu, ktorá obletela celý svet a stala sa základom niekoľkých kultových reklamných kampaní. Prvé modely ikonického skútra Vespa boli predstavené odborníkom aj verejnosti v roku 1946 a vďaka svojmu elegantnému dizajnu a praktickosti si okamžite získali srdcia zákazníkov. Vespa sa čoskoro stala populárnym dopravným prostriedkom v povojnovom Taliansku a postupne sa rozšírila do zvyšku Európy a neskôr i do celého sveta. Vespa sa tak za krátky čas stala nielen prostriedkom prepravy, ale aj symbolom slobody, nezávislosti a módy.

V súčasnosti značka Vespa ponúka širokú škálu modelov, ktoré pokračujú v tradícii dizajnu a kvality. Taliansky výrobca však nezabúda ani na ekologické aspekty a ponúka aj elektrický skúter Vespa Elettrica, ktorá kombinuje tradičný dizajn s ekologickým pohonom a nulovými lokálnymi emisiami. Okrem inovácií v oblasti pohonu sa Vespa venuje aj rozvoju moderných technológií, ktoré zlepšujú komfort a bezpečnosť jazdcov. Nová Vespa GTS je tak vybavená novým pokročilým zavesením a odpružením predného kolesa, prepracovaným sedlom, či bezkľúčovým systémom, ktorý nahrádza klasické zapaľovanie.

Na Slovensku a v Českej republike fungujú silné komunity majiteľov skútrov Vespa, ktorí pravidelne organizujú rôzne akcie a zrazy. Priaznivci skútrov Vespa budú môcť osláviť narodeniny značky od 23. do 25. júna na kultovom zraze PragoVespa 2023. Jednotlivé modely z rodiny skútrov Vespa si zákazníci môžu vyskúšať u 6 autorizovaných predajcov na Slovensku. Ich zoznam nájdete na stránke www.vespa.com

Zdroj: Tlačová správa Faber Moto, LivePR, Piaggio

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button