Motocykle

Krásna motorka Böhmerland 21 dorazí s unikátnym pohonom

Böhmerland 21

Fakt, že máme slabosť pre krásne, prepracované a jedinečné tak motocykle, ako aj automobily, ste si na našich stránkach už mohli všimnúť. Preto sme ihneď skočili po najnovšej informácii, že unikátna motorka Böhmerland 21 príde na cesty s inovovanou technikou, ešte pútavejším dizajnom a jedinečným pohonom. Táto vzkriesená legenda nesúca meno historickej značky Čechia-Böhmerland je dielom konštruktéra Petra Knoblocha z českého Turnova a stojí naozaj za to!

Historické motocykle Böhmerland sú dnes veľmi vzácne…

Údajne sa dodnes dochovalo v pojazdnom stave len okolo 140 pôvodných kusov motocyklov Čechia-Böhmerland.

Značka Čechia-Böhmerland produkovala svoje klenoty medzi rokmi 1924 až 1939. Azda najväčším úspechom bol niekdajší motocykel tejto značky, ktorý meral 3,2 metra a odviezol až trojicu jazdcov. Dnes patria motocykle niekdajšej českej značky medzi vzácne zberateľské kusy. Údajne sa ich dochovalo v pojazdnom stave dodnes len okolo 140 kusov. Keď sme bádali po množstve motocyklov, ktoré počas svojho fungovania česká spoločnosť Čechia-Böhmerland vytvorila, našli sme rôzne údaje. Niektoré zdroje uvádzajú až 3000 vyrobených kusov, iné 1200 a ďalšie len 775. Každopádne je to malý počet a teda vzácnosť dochovaných modelov je o to väčšia.

Konštruktér Peter Knobloch za ku značke, teda k jej ochrannej známke, dostal až v roku 2013. Jeho dvojkolesové výtvory nadväzujú na tradíciu niekdajšej značky. Svoj cieľavedomý a k tomu veľmi prepracovaný a krásny model Böhmerland 21. Číslica 21 v mene motocykla predznamenáva 21. storočie. Edícia modelu Böhmerland 21 bude limitovaná. Český konštruktér plánuje vyrobiť len 10 jedinečných modelov. Cena jedného stroja bude až 1,5 milióna českých korún bez dane, čo je v prepočte takmer 59 000 eur. K dispozícii sú už len posledné tri kusy.

O pohon unikátneho motocykla sa doteraz staral štvortaktný kvapalinou chladený kompresorom prepĺňaný jednovalec s výkonom 35 kW. Popri spaľovacích motoroch však vznikala aj elektrická verzia motocykla, ktoré by mala prísť na trh neskôr. Zo začiatku mala byť elektrická motorka len akousi demonštráciou toho, že to české ručičky vedia aj s elektrinou. Dnes však prichádzajú nové informácie, podľa ktorých by sa mala táto e-motorka dostať aj do reálnej premávky.

E- Böhmerland 21 zaujal na mnohých výstavách tak odbornú ako aj širokú verejnosť. A to bol impulz na začiatok jej produkcie. Peter Knobloch teraz pripravuje motocykel na homologizáciu a v blízkej dobe by sa mala spustiť aj jeho malovýroba. Aj tentokrát bude séria limitovaná na 10 kusov. Elektromotor bude mať výkon rovnako 35 kW ako aj verzia so spaľovacím motorom. Na jedno nabitie by mal byť motocykel schopný prejsť až 400 kilometrov. Štýlová motorka dostala aj reproduktory, aby mohla okoloidúcich tešiť zvukom spaľovacieho motoru motocykla z roku 1927. Vôňu benzínu si však pri e-verzii neužijete.

Český konštruktér Peter Knobloch má však v rukáve ešte jedno eso. Tým je celkom bezemisný pohon o ktorom však ešte neposkytol bližšie informácie. Zdroj energie má byť neobvyklý. K tomu všetkému operuje aj s myšlienkou, ktorou je bezúdržbovosť motocykla, ktorý dlhú dobu stál niekde bez pohnutia a dobitia. Tu sa otvára veľká otázka, aký to bude pohon? Aká bude zásobáreň energie? Aké materiály budú použité? Musíme uznať, že nás to veľmi zaujíma a na horúcu informáciu o prevratnom pohone budeme čakať v napätí.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button