Automobily
Trendy

Elektromobilita nebola ešte nikdy tak príťažlivá! Hyundai IONIQ 5 predstavuje nový štýl

Hyundai IONIQ 5

S hrdým odkazom svojich predkov, postavený na špeciálnej platforme E-GMP určenej pre čisto elektrické automobily. Novým modelom na poli elektrických bojovníkov je príťažlivý a štýlový  Hyundai IONIQ 5. Dizajnéri v ňom skĺbili pôsobivé retro krivky, ktorými vzdáva hold predchodcovi s menom Pony a moderné línie či technologické vymoženosti, ktoré tento automobil doslova preniesli do budúcnosti. Vďaka rázvoru až 3000 mm poskytne pasažierom v jeho prémiovom vnútri veľkolepý priestor nielen na predných, ale aj na zadných sedadlách, ako aj kufor stvorený pre poriadny náklad. Nazrite spolu s nami “pod pokrievku” jedinečného elektrického modelu, ktorý si zaslúži obdiv všetkých milovníkov elektromobility, a to aj tých, ktorí si zatiaľ z elektrických modelov nevedeli vybrať svojho favorita. Hyundai IONIQ 5 je tým pravým modelom, ktorý si vás získa.

Dizajn upúta hneď na prvý pohľad a nezovšednie ani po rokoch…

Aerodynamicky upravené disky odrážajú dizajn Parametric Pixel a ponúkajú sa vo veľkorysom priemere až 20 palcov.

Aký pocit vo vás evokuje pohľad na nový Hyundai IONIQ 5? Ako prvú vidíte hrdosť. Hrdosť kriviek, hrdosť z postoja automobilu, ako aj hrdosť z celkového tvaru, ktorý vzdáva hold jeho predchodcom. Konkrétne tu nachádzate paralelu so 45 ročným, prvým sériovo vyrábaným, modelom Hyundai Pony. Ďalšia vlastnosť inovatívneho dizajnu je jeho nadčasovosť. Dnes je jeho škrupinová kapota krásnym dizajnovým prvkom, ktorý však nezovšednie ani o 5 či 10 rokov. Aerodynamicky upravené disky odrážajú dizajn Parametric Pixel a ponúkajú sa vo veľkorysom priemere až 20 palcov. Ide o najväčšie disky kolies, aké sa kedy dostali na elektrické vozidlo značky Hyundai. Aerodynamika elektrického crossoveru je na vysokej úrovni a vďaka nej je automobil veľmi úsporným modelom. Dizajn dokáže upútať nielen mladšiu generáciu, ale aj konzervatívnejších a vyzretejších motoristov. Je jednoducho autom pre všetkých.

Udržateľnosť a recyklované materiály…

Sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky sú tvorené z materiálov pochádzajúcich z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov.

Hyundai IONIQ 5 nie je obyčajný elektromobil. Jeho hlavným poslaním je ochrana životného prostredia, ovzdušia a prírody. Doslova demonštruje zodpovednosť voči životnému prostrediu. V tomto duchu sa realizuje aj jeho výroba. Sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky sú tvorené z materiálov pochádzajúcich z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov. Tými sú  recyklované PET fľaše, rastlinné (bio PET) priadze, tiež prírodné vlnené priadze, ekologicky spracovávaná koža, ako aj bio laky s rastlinnými výťažkami. Súčasťou výbavy modelu IONIQ 5 môže byť aj ekologická strecha so solárnymi panelmi, ktorá podporí elektrické batérie vozidla energiou získanou zo slnka pre vyššiu efektivitu.

Široká paleta pohonných systémov vyhovie každému zákazníkovi…

Vrchol ponuky tvorí systém s pohonom všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou s kombinovaným výkonom 225 kW.

Dynamický elektrický Hyundai IONIQ 5 je dostupný s viacerými konfiguráciami pohonu, aby bez kompromisov vo výkone dokázal splniť nároky na mobilitu všetkých zákazníkov. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch veľkostí batérií s kapacitami 58 kWh alebo 72,6 kWh. Vrchol ponuky tvorí systém s pohonom všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou s kombinovaným výkonom 225 kW a s krútiacim momentom 605 Nm. Táto konfigurácia prináša zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 5,2 sekundy s maximálnou rýchlosťou 185 km/h. Vďaka použitiu platformy E-GMP sú batérie uložené pod podlahou a neuberajú tak priestor určený pre pohodlie pasažierov. Pre kompletnú špecifikáciu kliknite sem.

Interiér poskytne pocit domova…

Batožinový priestor v základe ponúkne 531 litrov. Po sklopení zadného radu sedadiel objem narastie až na takmer 1600 litrov.

Do elektromobilu vstupujete cez obrovské predné, ako aj zadné dvere, ako do obývačky. Stredová konzola Universal Island, spolu s rovnou podlahou, pod ktorou sa nachádzajú batérie, vytvára v interiéri viac voľnosti pre pasažierov. Premiéru v modeli IONIQ 5 zažíva nový dizajn grafického rozhrania s označením Jong-e Graphic User Interface (GUI), ktoré ponúkne viacero náladových farebných nastavení interiéru vrátane jemných, decentných alebo výraznejších odtieňov. Model IONIQ 5 dostal aj elektronicky nastaviteľné predné sedadlá. Konštruktéri zmenšili ich hrúbku až o 30 percent, čím vytvorili viac priestoru pre ľudí sediacich v druhom rade. Priehľadná strecha dotvára priestranný pocit vnútrajška. Strop tvorí jeden veľký sklenený panel bez akýchkoľvek podporných konštrukcií. Batožinový priestor v základe ponúkne 531 litrov. Po sklopení zadného radu sedadiel objem narastie až na takmer 1600 litrov. Predný batožinový priestor poskytne navyše ďalších 57 litrov.

Vychytávky hodné nadchádzajúceho storočia…

Hyundai IONIQ 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku.

Hyundai IONIQ 5 ponúka najmodernejšiu verziu svojich vynovených online služieb Bluelink®, ktorá  zákazníkovi umožňuje, aby kontroloval vozidlo prostredníctvom mobilného telefónu či hlasom. Jazda tak bude pohodlnejšia a príjemnejšia. Okrem toho aplikácia Bluelink® zobrazuje dojazd vozidla, stav batérie a čas potrebný na nabitie po pripojení k verejnej či súkromnej nabíjačke. Hyundai IONIQ 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku. Vodič si môže zvoliť technológiu AR na premietanie potrebných informácií ako navigácia, pokročilá bezpečnosť a okolie vozidla do svojho zorného poľa na čelnom skle.

Cena je bezkonkurenčná…

Plnú výbavu PREMIUM s akumulátorom s väčšou kapacitou a pohonom všetkých štyroch kolies dostanete za 54 790 eur.

Nový elektrický crossover Hyundai IONIQ 5 je aj napriek svojej brutálnej technologickej náloži či už pod kapotou, respektíve pod podlahou, alebo v interiéri, ako aj napriek svojmu inovatívnemu dizajnu s odkazom na svojich predkov, stále veľmi ekonomickým automobilom s cenovkou, ktorá poteší tak rodinne založeného motoristu ako aj nákupcu pre firemnú flotilu. Jeho cena s pohonom zadných kolies a s menším akumulátorom štartuje na hodnote 41 390 eur vo výbave FAMILY. Plnú výbavu PREMIUM s akumulátorom s väčšou kapacitou a pohonom všetkých štyroch kolies dostanete za 54 790 eur. Celú cenovú ponuku nájdete na stránke Hyundai Slovensko alebo na tomto linku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button