Technika

Kopřivnická Tatra predstavila novú generáciu modelového radu Tatra Force

Tatra Force

Na brnenskom výstavisku sa 24. mája v rámci veľtrhu PYROS 2023 uskutočnilo slávnostné odhalenie novej generácie automobilov modelového radu Tatra Force. Automobilka Tatra Trucks vo svetovej premiére predstavila nové vozidlá v hasičskom prevedení, ponúkať ich ale samozrejme bude aj vo variantoch pre ďalšie segmenty. Nová generácia rozšíri ponuku verzií v porovnaní so súčasnou generáciou radu Force, čím zároveň vo výrobnom portfóliu Tatry nahradí modelový rad Terra.

Na brnenskom výstavisku sa 24. mája v rámci veľtrhu PYROS 2023 uskutočnilo slávnostné odhalenie novej generácie automobilov modelového radu Tatra Force. Automobilka Tatra Trucks vo svetovej premiére predstavila nové vozidlá v hasičskom prevedení, ponúkať ich ale samozrejme bude aj vo variantoch pre ďalšie segmenty. Nová generácia rozšíri ponuku verzií v porovnaní so súčasnou generáciou radu Force, čím zároveň vo výrobnom portfóliu Tatry nahradí modelový rad Terra.

Tatra prináša vylepšenú koncepciu…

Tatra Force je náš kľúčový typový rad a má veľký rozvojový potenciál“.

Už tretia generácia modelového radu Tatra Force popri zásadnom vylepšení koncepcie s nízko položenou kabínou a motorom nad prednou nápravou prináša rozšírenie portfólia o varianty s motorom umiestneným vpredu. „Tatra Force je náš kľúčový typový rad a má veľký rozvojový potenciál. To dokazujú dnes predstavené nové vozidlá, ktoré majú dôkladne vylepšené kabíny, podvozok a širokú ponuku moderných motorov, ktoré výhľadovo doplnia aj pohony alternatívne,“ povedal dnes pri svetovej premiére nových vozidiel generálny riaditeľ Tatry Lukáš Andrýsek.

Slávnostný akt sa uskutočnil na spoločnom stánku spoločností Tatra Trucks a THT Polička za účasti generálneho riaditeľa HZS SR genmjr. Vladimíra Vlčka, prezidenta AOBP Jiřího Hynka, riaditeľa THT Polička Stanislava Červeného, zástupcov spoločnosti Tatra Trucks na čele s generálnym riaditeľom Lukášom Andrýskom a akcionárov Tatry reprezentujúcej holdingy Czechoslovak Group a Promet Group. Médiám a návštevníkom veľtrhu PYROS 2023 sa predstavili nové vozidlá v prevedení cisternová automobilová striekačka na podvozku 4×4 so štvordverovou kabínou a hasičskou nadstavbou od THT Polička a ďalej ako podvozok 6×6 s krátkou dvojdverovou kabínou pripravený na montáž. Automobily novej generácie modelového radu Tatra Force bude automobilka ponúkať v tradičných aj nových segmentoch, teda pre hasičské a záchranárske zložky, armády a bezpečnostné organizácie, ale napríklad aj pre ťažobný či stavebný priemysel, pre výrobcov špeciálnych nadstavieb a v ďalších odvetviach.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nové komfortné a bezpečné kabíny v krátkej aj predĺženej verzii…

Nové kabíny s prepracovaným skeletom a modernými konštrukčnými prvkami prinášajú zvýšenú bezpečnosť a novú úroveň komfortu pre vodiča aj celú posádku, vrátane lepšieho výhľadu. „Krátke aj predĺžené kabíny sa vyznačujú malou celkovou výškou, ktorá umožňuje prejazd v nízkych profiloch a znižuje riziko poškodenia automobilov. Nechýba integrovaná ochrana osádky pri prevrátení vozidla, pri dvojdverových variantoch je k dispozícii aj ochrana proti padajúcim predmetom. Nový dizajn kabíny sme volili aj s ohľadom na pohodlnejší a jednoduchší nástup na miesto vodiča i spolujazdca a maximálne bezpečný nástup do zadnej časti predĺženej kabíny,“ priblížil Radomír Smolka, riaditeľ výskumu a vývoja automobilky Tatra Trucks, ktorý mal vývoj nového vozidla na starosti.

Pri dvojdverovej kabíne je možné zvoliť konfiguráciu sedadiel pre dvoj, troj a štvorčlennú posádku vrátane vodiča. Štvordverová kabína má plnohodnotný priestor pre zadný rad sedadiel a ponúka základnú konfiguráciu pre šesťčlennú osádku vrátane vodiča, alebo rozšírenú pre osemčlennú osádku so sedadlami v troch radoch. „V kabíne vybavenej novými obkladovými materiálmi sme inštalovali modernú prístrojovú dosku kombinujúcu klasické spínače a ovládanie cez displej, vodič má k dispozícii aj multifunkčný volant. Novinkou je možnosť montáže vzduchom odpružených sedačiek pre vodičov a spolujazdcov, osádka má tiež k dispozícii novú vykurovaco-klimatizačnú jednotku, ktorú dopĺňa vylepšená izolácia kabíny,“ vysvetlil Radomír Smolka.

Osvedčený podvozok, modernizované osem aj dvanásťvalcové motory Tatra…

Nová generácia vozidiel Tatra Force stojí na tatrováckom podvozku s centrálnou nosnou rúrou a výkyvnými nezávisle zavesenými polonápravami. V tejto oblasti nadväzuje na výnimočné jazdné vlastnosti predchádzajúcich dvoch generácií v teréne aj na cestách. Ide predovšetkým o nadpriemerné hodnoty nájazdových uhlov, veľmi dobrú priechodnosť ťažkým terénom a jazdnú stabilitu. Základné prevedenie v ponuke budú reprezentovať podvozky 4×4, 6×6 a 8×8 s kotúčovými brzdami na všetkých kolesách. Rovnako ako u predchádzajúcich generácií sú ale pre zákazníkov k dispozícii aj viacnápravové verzie s rôznym počtom hnaných a riaditeľných náprav. Nové vozidlá v hasičskom prevedení štandardne disponujú aj ochranou elektrických a vzduchových zväzkov umiestnených na podvozku pomocou žiaruvzdorných materiálov.

„Automobily novej generácie budú v základnej verzii osadené modernizovaným elektronicky riadeným vzduchom priamo chladeným osemvalcovým motorom Tatra s výkonom až 340 kW. Vybrané varianty môžu byť vybavené aj novou generáciou vzduchom chladeného dvanásťvalcového motora Tatra s výkonom až 440 kW,“ dodal Radomír Smolka. Súčasťou štandardnej ponuky budú aj kvapalinou chladené motory Cummins, vrátane verzií Euro VI pre vybrané trhy. K dispozícii sú desiatich alebo štrnásťstupňové prevodovky Tatra s vylepšeným elektronickým radením a ďalej dvanásťstupňová automatizovaná prevodovka ZF TraXon alebo šesťstupňová automatická prevodovka Allison.

Prvú generáciu modelového radu Tatra Force začala žihľavnícka automobilka dodávať v roku 2007. V roku 2016 prišla na trh druhá generácia, ktorá priniesla modernizáciu štandardných dvoch aj štvordverových kabín, zásadnou novinkou bolo rozšírenie ponuky o verzie náprav s kotúčovými brzdami a nové riadenie prevzaté z radu Ta Phoenix. Tatra Trucks tiež začala v tej dobe v spolupráci s podnikom Tatra Defence Vehicle ponúkať pre modelový rad Force pancierované kabíny, rovnako v dvoj aj štvordverovom prevedení. Táto možnosť bude zachovaná aj u najnovšej tretej generácie.

Zdroj: Tiskový servis Tatra Trucks a.s. (preklad)

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button