Automobily

Klaunova topánka v novodobom prevedení! BMW prišlo so zaujímavým konceptom

BMW Concept Touring Coupé

Model BMW Z3 Coupé, ktorému sa ľudovo hovorilo klaunova topánka, si svoje smiešne označenie vyslúžilo vďaka svojmu dizajnu, torý pri troche fantázie naozaj pripomínal obuv klaunov. Dlhá kapota, predĺžený stred a krátka zrezaná zadná časť pripomínala ľuďom čižmu, ako nosia klauni. Nepredalo sa ho veľké množstvo a dnes je na cestách skôr raritou. Dizajnéri mníchovskej značky priniesli na Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2023 model, ktorí klaunovskú topánku z minulého storočia veľmi pripomína. Model BMW Concept Touring Coupé dokonca poputuje aj do výroby, avšak len vo veľmi obmedzenom počte.

BMW novým konceptom oslavuje svoju históriu…

Koncept vychádza zo súčasného modelu BMW Z4. Jeho výroba zabrala hodiny a hodiny ručnej práce.

BMW Concept Touring Coupé je dvojmiestny automobil, ktorý aj napriek tomu, že jeho predné ľadvinky nedosahujú obrovských rozmerov, ako to vidíme pri ostatných súrodencoch z Mníchova, vie vďaka svojmu dizajnu zaujať a môžeme bez hanby povedať, že je aj veľmi pôsobivý a zaujímavý. Je to shooting brake, ktorých éra tak nejak pozvoľne skončila. Vychádza zo súčasného modelu BMW Z4. Jeho výroba zabrala hodiny a hodiny ručnej práce. Ale práve vďaka nej je koncept BMW Concept Touring Coupé tak jedinečný.

Koncept má za úlohu pripomenutie si modelu BMW 328 Touring Coupé, ktoré v roku 1940 vyhralo vytrvalostné preteky Mille Miglia. Funkčnosť karosérie je zase poklonou pre modely BMW radu 2 zo začiatku 70-tych rokov. Azda najsilnejším dizajnovým prvkom konceptu BMW Concept Touring Coupé je jeho zadná časť. Je to dvojmiestny automobil a pasažieri sedia takmer pri zadnej náprave. Kapota je obrovská tak, ako ju poznáme z modelu Z4. Automobil stojí na 20-palcových diskoch vpredu a 22-palcových vzadu. Sú obrovské na tak kompaktný športiak, akým je koncept BMW Concept Touring Coupé.

Interiér súce vychádza z modelu Z4, no dostal úplne nové čalúnenie, ktoré z konceptu BMW Concept Touring Coupé robia ešte luxusnejší a prémiovejší automobil. Dvojfarebné čalúnenie má na svedomí talianska dielňa Poltrona Frau. Interiér je farebným prevedením ako keby rozdelený na dva segmenty. Šedú hornú časť a spodnú svetlohnedú. Veľmi zaujímavým prvkom vnútra auta je prepletané kožené prešívanie. K automobilu bude pripravených aj niekoľko kusov batožiny, ktoré budú dokonalým dizajnovým doplnkom zaujímavého modelu. Kožené tašky navrhla a vyrobila talianska firma Schedoni z Modeny.

O motorizácii konceptu môžeme len polemizovať. Podľa posledných informácií od výrobcov by mal mať koncept BMW Concept Touring Coupé pod svojou kapotou radový šesťvalec. A ak si pozrieme ponuku šesťvalcov, ktoré sa nachádzajú v modeli BMW Z4, tak jediným možným motorom, ktorý by sa mohol v novom koncepte nachádzať, je motor z prevedenia M40i s výkonom 250 kW s krútiacim momentom 500 Nm. O pohon zadných kolies sa stará osemstupňový automat. Cenovka ani presný počet vyrobených exemplárov nie je známy.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button