Automobily

Koncept BMW Vision Neue Klasse: Minimalistický elektromobil s obrovským head-up displejom

BMW Vision Neue Klasse

Koncept BMW i Vision Dee poskytol skorý pohľad na budúcnosť dizajnu elektrických vozidiel BMW, hoci bol radikálny. Na výstave IAA Mobility 2023 v Mníchove debutovala „Neue“ interpretácia toho istého konceptu s ďalšími prvkami a funkciami, ktoré sa skutočne dostanú do výroby. Koncept BMW Vision Neue Klasse nesie rovnaký základný tvar ako predchádzajúci model i Vision Dee, no obsahuje viac podstaty ako predtým. Prednú časť tohto vozidla zvýrazňuje šikmá kapota so „žraločím nosom“ s dvoma osvetlenými horizontálnymi ľadvinovými mriežkami siahajúcimi až po koniec nárazníka, v ktorých sú v každom rohu umiestnené šikmé LED svetlá. BMW hovorí, že používa 3D tlač pre množstvo predstavených svetelných prvkov.

Nové elektrické BMW sa bude vyrábať v Maďarsku…

Vo vnútri BMW Neue Klasse sa nachádza najnovšie rozhranie infotainmentu BMW iDrive premietané na funky dotykový displej.

Vyhorený čierny difúzor v spodnej časti nárazníka dodáva konceptu Neue Klasse športovejšiu estetiku v porovnaní s i Vision Dee a nové 21-palcové kolesá nahrádzajú neónovo zelené taniere, pričom vzdávajú hold klasickému dizajnu s prekríženými lúčmi.Predĺžené zadné svetlá napodobňujú kombináciu ľadvinky, mriežky a svetlometov na prednej časti, zatiaľ čo nové minimalistické logo BMW je vytlačené na 3D tlačiarni a umiestnené klasicky na predných a zadných blatníkoch. Nie je tu ani jeden kovový odznak.

BMW opisuje dizajn ako „takmer monolitický“ a jeho uhladenosť prináša 30-percentný nárast dojazdu a 25-percentnú efektivitu než ktorýkoľvek zo súčasných elektromobilov automobilky. Spojte to s technológiou BMW eDrive šiestej generácie a koncept Neue Klasse sľubuje o 20 percent vyššiu hustotu, o 25 percent vyššiu účinnosť a o 30 percent rýchlejšie nabíjanie. Údaje o dojazde nie sú k dispozícii, ale BMW už skôr uviedlo, že dojazd 1000 km nie je vylúčený. Nový systém eDrive sa bude vyrábať v závode BMW v maďarskom Debrecíne, ktorý je momentálne vo výstavbe a sľubuje, že nebude obsahovať fosílne palivá.

Vo vnútri Neue Klasse sa nachádza najnovšie rozhranie infotainmentu BMW iDrive premietané na funky dotykový displej podobný paralelogramu. Súčasné funkcie, ako je inteligentný osobný asistent BMW a tlačidlá na multifunkčnom volante, sú stále prítomné, ale BMW tiež predstavuje to, čo nazýva „Panoramic Vision“. Panoramic Vision bude debutovať na produkčnom Neue Klasse a pôsobí ako akcent na tradičný head-up displej. Grafika sa bude premietať priamo do zorného poľa vodiča a na celú šírku čelného skla, pričom naďalej bude k dispozícii tradičný head-up displej, ktorý bude ponúkať základné údaje. Vodič aj spolujazdec budú môcť komunikovať s funkciou Panoramic Vision pomocou ovládania gestami.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Kabína Neue Klasse sa ako celok rozhodla pre minimalistickú retro estetiku. Krásne manšestrové sedadlá v horčicovej žltej ladia so žltými akcentmi na prístrojovej doske a paneloch dverí. Kľukatý volant a obrazovka sú jediné dva prvky na prístrojovej doske, ktoré pokračujú v minimalistickej téme. Dizajnéri chceli, aby kabína bola bez ozdobného chrómu alebo kože. Vďaka tomu je dizajn jednoduchý a zlepšuje sa uhlíková stopa počas výroby. Dokonca aj predné sedadlá sú pripevnené k podlahe pomocou jedinej konzoly, ktorá uvoľňuje priestor pre nohy vzadu pre cestujúcich na dvoch sedadlách pripomínajúcich salónik.

BMW Neue Klasse sa začne vyrábať v roku 2025 v závode BMW v Debrecíne v Maďarsku, pričom sa očakáva, že elektromobil budeme stretávať na cestách do roku 2026. Podrobnosti ako cena, dojazd a nabíjanie budú zverejnené po úplnom uvedení produkčnej verzie.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button