Technika

K.I.T.T. Davida Hasselhoffa je šuvix… VW ID.4 komunikuje so šoférom pomocou svetla

Volkswagen ID.4

Automobilky sa pretekajú v tom, ktorá ponúkne tú najlepšiu, najzaujímavejšiu či najšpecifickejšiu technológiu. Keď sme momentálne v možnostiach pohonov na vrchole, automobilky sa vrhnú na netradičné riešenia infotainmentov či celkovo interiérov, aby tak ukázali svoju silu a potenciál. Volkswagen sa rozhodol ozvláštniť a vylepšiť interiér svojho najnovšieho elektrického crossoveru ID.4. Ambientné osvetlenie nemá len jednu dekoračnú funkciu! Pomocou farieb dokáže komunikovať so šoférom.

Špeciálny systém ambientného osvetlenia vo vnútri Volkswagenu ID.4 dostal označenie ID.Light. Je tvorený 54 LED-diódami, ktoré sú umiestnené v pruhu v priestore medzi prístrojovkou a čelným sklom. LED-diódy svojim svietením nevadia vodičovi vo výhľade na vozovku ani nezasahujú do jeho periférneho videnia. Komunikujú s ním však pomocou farieb a grafických vzorov, ktoré dokážu zobraziť či nasimulovať. Osvetlenie dokáže napríklad ukazovať stav nabitia batérie, zobrazovať povely navigačného systému, povely pre odbočovanie či virtuálne zobraziť a doplniť hlas virtuálneho asistenta. Vďaka tejto “fičurke” sa opäť o niečo viac zvýši tak aktívna ako i pasívna bezpečnosť pasažierov.

Ambientné osvetlenie nie len na okrasu…

LED-diódové osvetlenie vás upozorní na prichádzajúci hovor, zaradenú rýchlosť či krízovú situáciu.

Ambientné osvetlenie začína svoju komunikáciu so šoférom ihneď po jeho zasadnutí za volant. Systém ID.Light ho privíta vkusnou animáciou vo farbách značky – modrej a bielej. Po zaradení rýchlosti sa farba zmení a tým upozorní vodiča, že automobil je pripravený pohnúť sa. Pokiaľ sa šoférovi chce niekto dovolať, osvetlenie začne signalizovať prichádzajúci hovor zelenou farbou. Pri krízovej dopravnej situácii sa zas LED-diódy rozblikajú na červeno.

Nový systém inteligentného osvetlenia ID.Light sa bude dodávať v štandardnej výbave najskôr v elektrickom crossovere ID.4, potom v menšom ID.3. Volkswagen sľubuje svojim zákazníkom, že v budúcnosti sa bude systém ID.Light rozširovať aj do ostatných modelov značky.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button