Automobily

Italdesign sa pohral s japonským Nissanom GT-R50! Unikátna raketa mieri k prvým šťastlivcom

Italdesign Nissan GT-R50

Prepracovaný dizajnový koncept Nissan GT-R50 z dielne talianskeho dizajnového štúdia Italdesign bol svetu predstavený už pred tromi rokmi. Tento stroj bol darček fanúšikom k oslavám päťdesiateho výročia existencie turínskeho dizajnového štúdia Italdesign ako aj k polstoročnici predstavenia ikonického modelu Nissan Skyline GT-R. O rok neskôr prišla na svet jeho produkčná verzia spolu s brutálnou cenovkou 1 milión eur. Aj napriek vysokej cene sa stroje ihneď rozchytali no zákazníci si na ne museli ešte poriadne počkať. Dnes sa však prvé kusy doručujú svojim majiteľom, ktorí sú pravdepodobne právom celý bez seba.

Každý iný vďaka špeciálnym požiadavkám zákazníkov…

Motor dodáva automobilu výkon 710 koní, čo je o neskutočných 110 koní viac, ako ponúkne Nissan GT-R Nismo.

Turínske dizajnové štúdio Italdesign najskôr sľubovalo, že svoje jubilejné limitované model doručí už minulý rok. Vieme však, čo sa minulý rok dialo a ako čínsky netopierí mor ochromil automobilovú výrobu. Doplatilo na neho aj štúdio Italdesign. Našťastie zákazníci boli trpezliví a na limitovaných 50 kusov jedinečného modelu Italdesign Nissan GT-R50 si počkali. A oplatilo sa. Prvá pätica automobilov je práve na ceste k prvým majiteľom.

Modeli Italdesign Nissan GT-R50 sú ručne vyrábané v taliansku, kde na nich pracujú konštruktéri v dielni Moncalieri. Každý z 50-tich exemplárov je skladaný podľa požiadaviek daného zákazníka a tak sa nemôže stať, že by dva kusy boli úplne rovnaké. Ibaže by to sám zákazník tak chcel. Jeden z prvých zložených jubilejných strojov bol napríklad inšpirovaný showcarom GT-R z roku 1972, s ktorým by ma mať identické polepy a farbu laku Verde Kenmeri. Tá bude namiešaná len a len pre tento jediný exemplár. Na ďalších sa už neobjaví.

Ďalšia dvojica prvých exemplárov z päťdesiatkovej série bola inšpirovaná oveľa novším konceptom a to priamo konceptom Nissan GT-R50, ktorý bol v roku 2018 predstavený na festivale rýchlosti v Goodwoode. Ich karoséria bude ozdobená farebnou kombináciou dvoch farieb s pomenovaním Liquid Kinetic Gray a Energic Sigma Gold. Posledná dvojica prvých modelov bude nalakovaná farbami, ktoré sú inšpirované významnými osobnosťami. Prvý lak je inšpirovaný Minom Argentom a druhý Nerom Caravaggiom.

O pohon prvých piatich, ako aj pravdepodobne ostatných 45-tich špeciálne upravených modelov Italdesign Nissan GT-R50, sa postará 3,8 litrový šesťvalcový twin-turbo motor, ktorý je zo zhruba 12-stich percent vyrobený z úplne nových súčiastok. Medzi novinky patria napríklad upravené turbodúchadlá, piesty, vstreky, kľukový hriadeľ či katalyzátor. Motor dodáva automobilu výkon 710 koní, čo je o neskutočných 110 koní viac, ako ponúkne Nissan GT-R Nismo. Krútiaci moment je pri tom 780 Nm. Prvá pätica jubilejných špeciálov opúšťa výrobňu a začína cestu k svojim majiteľom. Kedy sa k ďalším šťastlivcom dostanú ďalšie exempláre zatiaľ taliansky výrobca neprezradil.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button