Automobily

Ponuka Volkswagen sa rozrastá o zaujímavé elektrické kupé-SUV ID.5

Volkswagen ID.5

Prichádza nový kráľ wolfsburgských elektrických SUV-kupé modelov! Najnovší Volkswagen ID.5 je postavený na báze menšieho súrodeneckého modelu ID.4. Nie je to však len jeho zväčšená zrezaná kópia. Je v mnohých ohľadoch odlišný. Je tretím z ponuky elektrických modelov z rodiny ID. Postaví sa na čelo ponuky pred menšiu ID4-ku a kompaktný hatchback ID.3. Dokonca príde aj v športovom prevedení s označením GTX. Je sa veru na čo tešiť.

Dizajn, ktorý je na vzostupe…

Volkswagen ID.5 stelesňuje karosársku verziu budúcnosti, ktorá je aerodynamická a športová.

Predseda predstavenstva značky Volkswagen, Ralf Brandstätter, na margo najnovšieho prírastku do rodiny modelov  Volkswagen poznamenal: “SUV-kupé Volkswagen ID.5 je elektrické, športové a elegantné auto. Vstupujeme s ním do celkom nového segmentu na trhu.” Jeho dizajn glorifikoval aj šéfdizajnér značky, Jozef Kabaň. Nemôžeme však nepoznamenať, že čím ďalej tým viac populárny dizajn kupé-SUV modelov prinieslo BMW v roku 2007, kedy značka predstavila nové BMW X6 na frankfurtskom autosalóne. Vtedy bol model dosť nepochopený a nikto mu nepredpovedal dlhú životnosť. A čuduj sa svete, po zhruba desiatich rokoch má pomaly každá značka vo svojej ponuke kupé-SUV. Pierre Leclercq môže byť veru na seba právom hrdý.

Vráťme sa však k wolfsburgskej novinke po malom exkurze do minulosti. Volkswagen ID.5 je momentálne na trhu viac-menej bez konkurencie. Elektrických SUV-kupé na trhu veru veľa nie je. Onedlho sa však predstaví aj Škoda Enyaq iV kupé, ktorá bude predstavovať dostupnejšiu variantu. Obdobný modelom, ktorý dokonca stojí na rovnakom základe je aj Audi Q4 Sportback e-tron. Nemecká ofenzíva tak začala poriadne z ostra. Kto bude prvým súperom koncernových modelov na poli elektrických SUV-kupéčiek?

Volkswagen ID.5 stelesňuje karosársku verziu budúcnosti, ktorá je aerodynamická a športová. Vďaka platforme MEB dostal krátke previsy, vďaka ktorým je praktickejší vo vnútri a lepšie ovládateľný na ceste. Kabína aj napriek aerodynamickému zaguľatenému a zároveň skosenému tvaru dostatočne priestranná, aby sa v nej pohodlne odviezli štyria dlhší pasažieri. Samozrejme na zadných sedadlách je citeľne nižší priestor na hlavu, ako v klasických SUV-čkach. Plusom je však súčiniteľ aerodynamického odporu 0,26, čo je o 0,02 menej, ako pri modeli Volkswagen ID.4.

Nové elektrické SUV-kupé narástlo na dĺžku na 4599 mm. Jeho rázvor je rovnaký ako pri modeli ID.4, a to 2766 mm. ID.5-ka dostala nový nárazník, ktorý dostal väčší otvor na prívod vzduchu. Je takpovediac poznávacím znakom modelu. Pod “kapotou” sa v základnej verzii nachádza elektromotor s výkonom 128 kW. Poháňa zadný pár kolies. Silnejší variant ponúkne 150 kW a rovnako elektromotor pri zadnej náprave. Najvýkonnejšia verzia s označením GTX, s dvojicou elektromotorov a pohonom všetkých štyroch kolies prinesie výkon až 220 kW. Elektrické kupé-SUV bude čerpať energiu z akumulátora s kapacitou 77 kWh. Batéria by pri základnej verzii mala stačiť na prejdenie 520 kilometrov podľa metodiky WLTP. V skutočnosti to bude s najväčšou pravdepodobnosťou menej.

Interiér elektrickej novinky z Wolfsburgu je takpovediac už celkom známy. Veľmi podobný nájdeme aj v menšom modeli ID.4. Novou je generácia software 3.0, ktorá umožňuje aktualizácie a dodatočné inštalácie prostredníctvom funkcie “Over-the-Air”. Veľkým plusom a prevratnou technológiou je aj kompatibilná infraštruktúra, ktorá s kompatibilnými vozidlami Volkswagen dokáže komunikovať a zbierať a zároveň vymieňať informácie nazbierané z dopravy a okolia medzi vozidlami pomocou funkcii Car2X. Vozidlo tak dokáže upozorniť na nebezpečné situácie či nehody, ktoré sa nachádzajú v okruhu 800  metrov. Nechýba ani vylepšené hlasové ovládanie, ktoré v online režime využíva dáta z cloudu. Elektrické kupé-SUV Volkswagen ID.5 sa bude vyrábať v nemeckej fabrike v Zwickau, ktorá sa momentálne špecializuje výhradne na výrobu elektromobilov. Na trh by mal prísť s najväčšou pravdepodobnosťou na jar budúceho roka.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button