Technika

Hybridný nástupca amerického vojenského žrúta nafty. Humvee to ale nie je

Oshkosh eJLTV

Spojené štáty sa veľmi pýšia svojou vojenskou technikou. Medzi azda najpopulárnejšie štvorkolesové vojenské stroje zaoceánskej armády patrí určite Humvee (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV)). Táto ikona nielen armády, ale aj filmového plátna, je síce perfektným vojenským strojom s jednoduchou údržbou, no je aj obrovským žrútom nafty. Americká armáda zvažuje, že ho pomaly začne vymieňať za niečo efektívnejšie a hlavne menej “hladné”. A tak vstupuje na scénu stroj z dielne Oshkosh Corporation, vozidlo eJLTV (Join Light Tactical Vehicle). Je súrodencom rovnomenného stroja so spaľovacím motorom a do armády má priniesť štipku ekológie. Znie to smiešne, však?

Oshkosh je pripravený na výrobu svojho hybridného armádneho vozidla…

 Oshkosh eJLTV je hybrid s naftovým motorom (jeho špecifikácia zatiaľ známe nie je) a elektromotorom, ktorého spolupráca s naftovým agregátom dokáže znížiť spotrebu vojenského vozidla o 20%.

Okrem ekologickejšej jazdy, v porovnaná so 6,5 litrovým naftovým osemvalcom, ponúkne Oshkosh eJLTV aj napríklad možnosť tichej jazdy či predĺženie tichej hliadky vďaka hybridnému pohonnému ústrojenstvu a 30 kWh lítium-iónového akumulátora. Akumulátor sa dobíja pri práci naftového motora. A áno, zabudli sme spomenúť, že hybridný Oshkosh eJLTV je hybrid s naftovým motorom (jeho špecifikácia zatiaľ známe nie je) a elektromotorom, ktorého spolupráca s naftovým agregátom dokáže znížiť spotrebu vojenského vozidla o 20%. Palubný generátor dokáže do systému dodať výkon až 115 kW. Vozidlo bude tak môcť byť využívané aj ako zdroj energie na bojových či prieskumných misiách.

Americká spoločnosť Oshkosh Corporation sa zmienila, že aj keď armáda Spojených štátov momentálne nemá záujem o nákup vozidla Oshkosh eJLTV, je schopná aj napriek tomu vďaka technikom a technickým kapacitám zahájiť výrobu tohto modelu v podstate okamžite. Potvrdil to John Bryant, prezident Oshkosh Defense. Výrobca zahájil jednania s armádou USA o dodávkach svojho stroja. Uvidíme, v akom časovom horizonte uvidíme hybridné vojenské špeciály z dielne Oshkosh v akcii.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button