Automobily

Konečne môže oficiálne vzlietnuť! Slovenské AirCar dostalo osvedčenie o letovej spôsobilosti

AirCar

Po 70-tich nalietaných hodinách pri skúšobných letoch a po viac ako 200 štartoch a pristátiach podľa platných predpisov EASA (Európskej Agentúry pre bezpečnosť letectva), slovenské AirCar – lietajúce auto, konečne dostalo od slovenských úradov osvedčenie o letovej spôsobilosti. Toto osvedčenie je akýmsi otvorením dvier do sériovej výroby jedinečného lietajúceho automobilu z dielne vedúceho projektu a vizionára Štefana Kleina.

Z Nitry do Bratislavy za pol hodinu…

Most certainly. There’s rather a lot of car here – the Dawn is 5.3 metres long, 1.9 metres wide.

Slovenské lietajúce auto AirCar dostalo motor BMW. Premena z automobilu na lietadlo trvá len 2 minúty aj 15 sekúnd. AirCar je schopný dosiahnuť rýchlosť 160 km/h a vyletieť až do výšky 2500 metrov. Samozrejme, šoférovať, respektíve pilotovať, ho nemôže hocikto. Na využívanie jeho prednosti, preletenia ponad kolóny, potrebujete samozrejme pilotskú/leteckú licenciu.

A že AirCar naozaj funguje, sme sa presvedčili už minulý rok. Jeho stvoriteľ, Štefan Klein, s ním podnikol ostrý let z Nitry do Bratislavy. Jeho trasa merala 75 kilometrov a AirCar sa veru vyznamenal. Let absolvoval za zhruba pol hodinu, samozrejme bez problémov. Klein označil túto cestu za významný míľnik projektu, ktorý AirCar posunul bližšie sériovej výrobe.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button