Technika

Hviezda s čínskym srdcom? Kam to všetko speje…

Mercedes, hviezda európskeho trhu, prehlbuje svoju spoluprácu s čínskou značkou Geely. V praxi to môže znamenať, že štvorvalce pod kapotou automobilov s hviezdou v znaku budú mať čínsky pôvod. Čo nás čaká ďalej? Prídu na rad aj šesťvalce?

Lacnejšia výroba zaujala aj automobilku, od ktorej by sme to nečakali. Mercedes plánuje do budúcnosti presun väčšiny svojej výroby štvorvalcových motorov do Číny, kde by sa o ne mala postarať značka Geely. Znie to neuveriteľne no znižovanie nákladov postihlo aj nemeckú hviezdu. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii z nemeckého denníka Handelsblatt, by sa výroba mala v  Geely naštartovať v roku 2024 a priniesť úplne novú radu benzínových štvorvalcov. Budú určené pre hybridné automobily tak značky Geely ako aj Mercedesu.

Znižovanie nákladov zasiahlo aj nemeckého giganta…

Podľa neoficiálnych zdrojov sa nové čínske štvorvalce objavia aj v modeloch značiek Volvo, Proton, Lotus či Lynk & Co.

Podľa oficiálneho prehlásenia spoločnosti Daimler, spoločnosť plánuje vývoj aj výrobu vysoko účinného modulárneho motora vhodného pre použitie do hybridných modelov pre sériovú výrobu tak v Európe ako aj v Číne. Momentálne nedisponujeme informáciou o počtoch plánovaných vyrobených kusov, no podľa neoficiálnych zdrojov by sa malo jednať o stovky-tisíc motorov ročne.

Neoficiálne zdroje tiež uvádzajú, že nová generácia čínskych štvorvalcov by sa nemala využívať len v modeloch značiek Mercedes a Geely ale mali by na ňu prejsť aj značky Volvo, Proton, Lotus či Lynk & Co.

Spolupráca s Geely nie je žiadnym prekvapením. Už pred dvomi rokmi sa Číňania stali polovičnými majiteľmi značky Smart a výrobu malých modelov zastrešujú vo vlastnej fabrike. Okrem toho sa chystá zo strany čínskej firmy aj výroba modelu Volkswagen T-Cross a nástupcu modelu Smart Fortwo.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button