TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda CB500X – Enduro do mesta aj do prírody

Honda CB500X 2020

Radosť z jazdy na pollitrovom endure z dielne Honda sme zažívali aj pri osedlaní modelu CB500X. Vďaka výkonu do 35 kW si ho môžu legálne užiť aj držitelia vodičského oprávnenia A2. Nudiť sa s ním ale určite nebudú ani skúsenejší jazdci no liter pod zadkom im asi chýbať bude. Dobrý pocit z jazdy sme mali aj my hoci nedalo nám neporovnávať túto “päťstovku” s kráľovnou enduro-strojov Hondou Africa Twin. Africa Twin je top model no CB500X môže byť top modelom pre tých, ktorým postačí aj menší motocykel na presúvanie sa z bodu A do bodu B, do ľahkého terénu či na pohodovú jazdu na dovolenku do Tatier. Honda CB500X je spoľahlivou motorkou s príjemnou cenovkou, nízkou spotrebou a obstojnými jazdnými vlastnosťami.

Vhodná tak pre začiatočníkov ako aj pre skúsených bikerov…

Ani po 300 kilometroch v sedle Hondy CB500X vás nebudú bolieť chrbát, zadok či plecia.

Facelift z roku 2020 priniesol modelu CB500X väčšie zdvihy a tiež sa zväčšilo predné koleso zo 17 na 19-palcov. Povyrástol aj krútiaci moment na 43 Nm a výkon sa zvýšil na 47,6 koní. Vďaka týmto parametrom je mestské enduro ešte viac použiteľné aj mimo bežnej premávky či spevnených komunikácií. Model nemá problém jazdiť aj vo vyšších rýchlostiach aj napriek vyššej postave a hmotnosti nášho jazdca. CB500X je príjemne sprevodovaná a vďaka prednému plexisklu vám nebude fúkať ostrý vietor do tváre ani pri rýchlostiach nad 100 km/h.

Vďaka nízkej hmotnosti 197 kilogramov, je toto enduro ako stvorené pre bikerov začiatočníkov. Sťažovať sa však na neho nemôžu ani tí, ktorí majú už čo-to odjazdené. Reakcia motocykla na plyn je veľmi jemná a po plnom pridaní plynu chce zhodiť jazdca zo sedadla. Zvuk motora nie je síce najhlbší, no je akceptovateľný. Vylepšiť ho dokáže určite malý “doplnok” z dielne Akrapovič. Plusom Hondy CB500X je antihopingová spojka, ktorá zabraňuje preklzovaniu zadného kolesa pri podraďovaní.

Pri našej jazde štýlom plyn-brzda sme sa dostali na kombinovanú spotrebu 3,2 litra. Ani po 300 kilometroch na motorke nás neboleli ramená, zadok či chrbát. Môžeme povedať, že CB500X je veľmi pohodlná a dobre stavaná aj na dlhšie cesty. Aj napriek tomu, že model CB500X spadá do kategórie motocyklov A2, nie je určený len pre úplných nováčikov. Jazdu na ňom si dokážu vychutnať aj jazdci zvyknutí na vyššie kubatúry. S ľahkosťou sa s ním prepletá pomedzi autá v preplnenej premávke. Je ľahko ovládateľný a pohodlný. Ak sa potrebujete dostať cez týždeň do práce z mestského satelitu a cez víkend máte chuť vybehnúť do hôr, CB500X 2020 je model vytvorený práve pre vás. V ponuke značky Honda nájdete v tomto roku už inovovaný model 2021. Jeho cena začína na 6590 eurách.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button