TEST: AutáTesty

TEST: Mazda 6 – Nemecká prémia by sa mala mať na pozore!

Mazda 6 Wagon 2.2 Skyactive-D 135 kW

Tretí facelift tretej generácie automobilu Mazda 6 Wagon prináša pôvabné dizajnové vylepšenia ako aj bezpochyby vrásky na čele nemeckej konkurencie. Dizajnéri sa tentokrát zamerali na sympatickejší výzor masky, kde nahradili pruhovanú mriežku chladiča novou, tvorenou zvislými obdĺžnikmi. Zadná časť nebojácne otŕča koncovky výfuku a spodný spojler vo farbe karosérie. Výbava Takumi Plus prenáša model Mazda 6 do vyššej triedy k nemeckým premiantom a právom sa tak stáva ich silnou konkurenciou.

Mazda 6 Wagon hneď na prvý pohľad pôsobí majestátne a elegantne. Časy, kedy japonská značka hľadala ten správny dizajn už našťastie pominuli. Mazda dnes nasleduje jasnú štýlovú líniu. Model 6 Wagon je plnohodnotným manažérskym a zároveň aj rodinným automobilom s vysokým stupňom aktívnych i pasívnych prvkov ochrany pasažierov. Interiér je maximálne funkčný, bez zbytočných rozptyľujúcich detailov a k tomu aj elegantne spracovaný. Samozrejme, tak ako pri nemeckej prémiovej konkurencii, aj tu sa na zadných sedadlách trojica pasažierov musí trošku potlačiť. Dvojica sa však odvezie kráľovsky.

Posledný facelift je zo všetkých ten najdokonalejší…

Spotreba pod sedem litrov s 2,2 litrovým dieselom je príjemná, ekonomická a výkon postačí aj pri plne naloženom automobile.

Elegantný interiér výbavy Takumi Plus môžeme prirovnať k vyšším radám automobilov napríklad BMW či Audi. Tmavohnedé decentné kožené čalúnenie interiéru dokonale ladí s dreveným olištovaním prístrojovej dosky. Rušivým elementom prístrojovky bol pre nás vystrčený displej. Jednak veľkosťou nezodpovedá modelu (hodil by sa väčší), na druhej strane  jeho spracovanie, rovnako ako aj celková grafika infotainmentu, sú jednoducho zastaralé a zaslúžili by si modernizáciu. Predné sedadlá ponúkajú dostatok priestoru pre bežne vysokých pasažierov. Pri vyšších či širších sediacich sa priestor veľmi rýchlo zmenší, čo neprospieva pohodliu pri jazde. Rovnako pri objemných cestujúcich vpredu trpia na nedostatok miesta aj pasažieri cestujúci na zadných sedadlách.

Jazda vo faceliftovej Mazde 6 je kultivovaná, ekonomická, pohodlná, miestami však trochu nudná. Kombinovaná spotreba sa pri našej jazde (bežná premávka v meste i mimo mesta) pohybovala okolo hranice 6,2 litra. Naftový 2.2 litrový motor s výkonom 135 kW nie je žiadna raketa, no na bezproblémovú pohodovú jazdu aj s plne zaťaženým autom postačí.  Automat je lenivejší a pri plnom zošliapnutí má spomalenú odozvu s následným nie veľmi príjemným cuknutím. Keď sa však motor dostane do správnych otáčok, je naplno cítiť jeho solídny krútiaci moment 445 Nm. Podvozok je pevný a dobre drží na ceste pri prejazde zákrutami aj pri vyššej rýchlosti. Mazda 6 pohodlne prechádza nerovnosťami, bez akýchkoľvek nepríjemných zvukov či úderov. Celkový dojem z jazdy bol pozitívny.

Mazda 6 Wagon je elegantný automobil s prvkami a technológiami vyššej triedy s cenovkou triedy strednej. Pomer cena-výkon je naozaj výborný. Samozrejme, nájdu sa detaily, ktoré by sme vedeli zmeniť k lepšiemu, no pravdepodobne by to zvýšilo aj konečnú cenu automobilu ako napríklad displej, infotainment. Celkový dojem z jazdy v Mazde 6 Wagon je však pozitívny. Po dizajnovej stránke sa predstavuje svetu zatiaľ vo svojej najlepšej podobe. Po motorickej stránke je automobil pripravený vyraziť na cestu s celkom priaznivou spotrebou. Batožinový priestor má objem solídnych 522 litrov (1648 l po sklopení sedadiel). Automobil je dokonalým spoločníkom manažéra ako aj rodiča na plný úväzok. Vďaka rozmanitosti bezpečnostných prvkov sa nemusíte báť ani dlhej cesty na dovolenku s plne naloženým kufrom.

Plusy:

  • ekonomická prevádzka
  • pomer cena-výkon
  • bezpečnosť
  • prémiové materiály interiéru

Mínusy:

  • zastaralý infotainment s malým displejom
  • menej priestoru na zadných sedadlách
  • mierne obmedzený výhľad do strán

Cena testovaného modelu:

  • 37 290 eur

Cena základného modelu:

  • 28 690 eur

Technické parametre:

Typ motora: radový, vznetový
Valce/ventily: 4/16
Zdvihový objem [cm3]: 2191
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 135(184)/4000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]: 445/2000
Maximálna rýchlosť [km/h]: 219
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 9,2
Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]: 5,8/4,6/5,1
Batožinový priestor/po sklopení zadných sedadiel [l]: 522/1648
Objem palivovej nádrže [l]: 62
Prevádzková hmotnosť [kg]: 1411-1466
Rozmer pneumatík: 225/45 R19
Dĺžka [mm]: 4805
Šírka [mm]: 1840
Výška [mm]: 1480
Rázvor [mm]: 2750

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button