Automobily

Elon Musk: Nová Tesla Roadster bude predstavená v roku 2024

Tesla Roadster

Nová Tesla Roadster má byť predstavená tento rok a do sériovej výroby sa dostane v roku 2025. Elon Musk to sľúbil na platforme X. Vývojové ciele sa výrazne zvýšili a dokončil sa aj sériový dizajn. Tesla Roadster bola prvýkrát predstavená v roku 2017 – spolu s Teslou Semi, ktorá bola ohlásená na rok 2019, no vyrába sa až od konca roku 2023. Roadster mal byť uvedený na trh v roku 2020, no nestalo sa tak. Teraz by sa mal na cesty dostať v roku 2025. Podarí sa to americkej značke?

Tesla Roadster sa už na cestách v minulosti objavila…

Tesla Roadster stála aj na začiatku histórie americkej automobilky. Karoséria a podvozok pochádzali z Lotusu Elise.

Verzia ohlásená v roku 2017 mala mať pohon s tromi elektromotormi, z ktorých jeden pracuje vpredu a dva vzadu, ako dostal Model S Plaid. Šprint z 0 na 100 km/h jej mal trvať len 1,9 sekundy. Tento údaj už však dnes nikoho nezaujme, pretože je to rovnaká hodnota ako dosahuje Model S Plaid. Vývojové ciele pre novú verziu sa teraz výrazne zvýšili. Štandardný šprint z 0 na 100 km/h by mal byť možný za menej ako sekundu. Pre porovnanie, modelu Rimac Nevera to trvá 1,85 sekundy. Elektroauto bude vytvorené v spolupráci so spoločnosťou Space X. To môže znamenať, že raketové motory budú stále dostupné ako voliteľná výbava. To by bolo naozaj poriadne prekvapenie.

Musk na tému raketového pohonu vo svojom aute v roku 2019 napísal, že to nebol vtip. Namiesto dvoch zadných sedadiel by bol nainštalovaný takzvaný pohon na studený plyn. Na rozdiel od bežných raketových motorov takéto motory vytláčajú iba studený vzduch. Podobné sa nepoužívajú na pohon rakiet, ale na ich ovládanie. Podľa výpočtu inžiniera z portálu InsideEVs USA z roku 2019 by takáto pohonná jednotka mohla skrátiť čas šprintu z 1,9 na 1,6 sekundy – v prípadoch, keď trakcia pneumatík nestačí.

Ohromujúce sú aj informácie o batérii a dojazde pre roadster oznámené v roku 2017. Batéria by mala mať kapacitu 200 kWh, čo by malo stačiť na dojazd okolo 1 000 kilometrov. To by znamenalo, že Roadster by predbehol Plaid v disciplíne, ktorá je pre roadstery netypická. Model S by mal byť za normálnych okolností cestovným sedanom s dlhým dojazdom, Roadster sa skôr postaví na krátke výlety po kľukatých vidieckych cestách. Základná cena bola kedysi udávaná ako 200 000 dolárov a edícia Launch Edition mala dokonca stáť 250 000 dolárov. Pri takýchto cenách je jasné, že počty exemplárov nebudú veľké. V tom čase sa hovorilo, že by sa malo ročne vyrobiť okolo 10 000 kusov.

Tesla Roadster stála aj na začiatku histórie americkej automobilky. Karoséria a podvozok pochádzali z Lotusu Elise a o pohon sa staral 215 kW elektromotor v zadnej časti. Batéria pozostávala zo 6 831 valcových lítium-iónových článkov vo formáte 1865, aké sa používajú v notebookoch. Batéria uchovávala kapacitu okolo 56 kWh a podľa Tesly poskytovala dojazd 350 km. Sériový model bol predstavený v roku 2006. Od roku 2008 až do ukončenia výroby v roku 2012 bolo vyrobených takmer 2 500 kusov.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button